Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.02 15:43

Premjeras: pinigų mokytojų atlyginimams planuojama paimti iš ES lėšų

Po susitikimo su finansų ministru Rimantu Šadžiumi ir premjeru Algirdu Butkevičiumi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė LRT RADIJUI teigė, kad vyriausybė mokytojams iki trečiadienio vakaro ras ne 7, o 2 mln. eurų jų atlyginimų didinimui nuo rugsėjo. A. Butkevičius pranešė, kad šią sumą tikimasi gauti panaudojant ES lėšas.

„Premjeras pasakė taip: vyriausybė suras 2 mln. eurų. Suras šiandien iki 20 val. vakaro. (...) Vyriausybė pinigų daugiau neturi, biudžetas perskirstomas nebus“, – teigė A. Pitrėnienė

Ministrė nenurodė, iš kokių šaltinių galimai bus rastos šios lėšos, tačiau teigė, kad jos nebus imamos nei iš Valstybės rezervo, nei iš stabilizavimo fondų. Vyriausybė išplatino pranešimą, kad šių metų biudžetas nebus peržiūrimas.

„Atkreiptas dėmesys, kad Švietimo ir mokslo ministerija turi operatyviau įgyvendinti su švietimu susijusius finansavimo projektus, kurie leistų mokytojams gauti papildomą užmokestį už įvairias mokymo veiklas“, – rašoma vyriausybės pranešime spaudai.

Trečiadienio rytą R. Šadžius sakė, kad nemato galimybių mokytojų algų didinimui skirti lėšų nei iš Rezervinio (stabilizavimo) fondo, nei iš Vyriausybės rezervo fondo.

„Ne, nėra“, – sakė R. Šadžius, BNS paklaustas, ar yra šansų, kad mokytojų algoms būtų panaudoti minėti fondai.

Premjeras: pinigų planuojama paimti iš ES lėšų 

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad apie 2 mln. eurų mokytojų algų didinimui tikimasi rasti peržiūrint mokytojų kvalifikacijos tobulinimui ir pirmalaikiam pasitraukimui į pensiją skirtas Europos Sąjungos (ES) lėšas.

„Švietimo ir mokslo ministerijai konkrečiai buvo pasiūlyta specialistų lygyje vis dėlto peržiūrėti finansavimą, skirtą iš ES biudžeto vadinamiems minkštiesiems projektams. Maždaug tuos 2 mln. eurų iš šios programos būtų galima nukreipti dar mokytojų atlyginimų didinimui nuo šių metų rugsėjo 1-osios dienos“, – trečiadienį vyriausybėje žurnalistams sakė premjeras.

Anot jo, šiuo metu Švietimo ir mokslo bei Finansų ministerijos aiškinasi, ar tai nepažeistų ES teisės. Atsakymas, jo teigimu, turi būti pateiktas iki trečiadienio vakaro.

Jei būtų skirti šie 2 mln. eurų, tai su Švietimo ir mokslo ministerijos planuojamais rasti papildomais 6 mln. eurų, mokytojų algoms nuo rugsėjo būtų iš viso papildomai skiriami 8 mln. eurų. Praėjusią savaitę pradėdami neteriminuotą streiką mokytojai reikalavo 18 mln. eurų, praėjusią savaitę reikalavimus sumažino iki maždaug 12 mln. eurų.

Dauguma profsąjungų kol kas neatsako, ar radus papildomus 8 mln. eurų mokytojai nutrauktų streiką. Viena profsąjunga jau pareiškė, kad streiko nenutrauks.

Švietimo profesinės sąjungos streiką paskelbė praėjusią savaitę, vasario 22 dieną. Tuomet 233 švietimo įstaigose streikavo per 5 tūkst. pedagogų. Nuo to laiko streiko mastas sumažėjo perpus – Švietimo ir mokslo ministerijos skelbiamais duomenimis, trečiadienį 113 įstaigų streikuoja apie 2,4 tūkst. pedagogų.

Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 2300 bendrojo ugdymo mokyklų, ikimokyklinio ir neformaliojo ugdymo įstaigų. Ministerijos duomenimis, jose dirba per 50 tūkst. pedagogų.

Atlyginimai mokytojams pastarąjį kartą šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio. Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį.

Profsąjungos ir ministrė kreipėsi į prezidentę

Prieš susitikimo pabaigą buvo išplatintas švietimo profesinių sąjungų bei švietimo ir mokslo ministrės kreipimasis į prezidentę Dalią Grybauskaitę.

„Kreipiamės į Jus prašydami Jūsų tarpininkauti sprendžiant kolektyvinį darbo ginčą, kilusį dėl (...) (profesinių sąjungų – LRT.lt) iškeltų reikalavimų ir su jais susijusio švietimo įstaigų darbuotojų streiko“, – teigiama išplatintame rašte.

Jį pasirašė A. Pitrėnienė, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė ir Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Ramutė Minkevičienė.

Antradienį Audronė Pitrėnienė sakė, kad pinigų mokytojų algoms kelti būtų galima paimti iš Stabilizavimo fondo, kuriame šiuo metu yra apie 60 milijonų eurų. Antradienį su vyriausybės vadovu kalbėjusi ministrė teigia, kad premjeras yra nusiteikęs ieškoti streikuojančių pedagogų reikalavimams tenkinti reikalingų lėšų.

Tačiau premjeras dar kiek anksčiau antradienį teigė, kad daugiau pinigų nei numatyta nebus, nes biudžetas tikrai nebus keičiamas.

Viena profsąjunga streiko nenutrauks

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) pranešė nesutinkanti su vadinamuoju „derybų rezultatu“, kai dalis profesinių sąjungų paskelbė, jog sutiks laikinai sustabdyti paskelbtą streiką, jeigu bus rasti 12 mln. eurų pedagogų algoms pakelti.

Be to, ji taip pat kreipėsi į D. Grybauskaitę, prašydama skirti laiko susitikti „kaip įmanoma greitesniu metu“ ir aptarti susiklosčiusią situaciją.

„Vykstančios derybos su Lietuvos Respublikos vyriausybe ir Švietimo ir mokslo ministerija krypsta neplanuota linkme ir akivaizdžiai tolsta nuo tų reikalavimų, kurie buvo įteikti šakos lygio darbdaviui“, – teigiama LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko pasirašytame rašte prezidentei.

Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė BNS sakė, kad prašymai susitikti yra gauti, tačiau pažymėjo, kad „kol kas sprendimų ieškoma vyriausybėje“.

Rašoma, kad LŠDPS nepritaria įsipareigojimui laikinai sustabdyti paskelbtą streiką. Pasak profsąjungos, tai reikštų, jog mokytojai atsisako reikalavimų, užtikrinančių tolimesnį švietimo sistemos tobulinimą – tokių, kaip mokinio krepšelio atkūrimas į prieškrizinį lygį, mokinių skaičiaus klasėje mažinimas.

Reikalauja daugiau nei 12 mln. eurų

Antrą savaitę streikuojantys tūkstančiai pedagogų reikalauja visiems mokytojams nuo rugsėjo 5 proc. pakelti algas, tam reikėtų papildomai mažiau nei 13 milijonų eurų. Švietimo ir mokslo ministerija sako galinti iš švietimui skirtų asignavimų rasti tik apie pusę šios sumos, o likusią dalį siūlo skirti iš Rezervinio (stabilizavimo) fondo arba iš Vyriausybės rezervo fondo.

Švietimo profesinės sąjungos streiką paskelbė praėjusią savaitę, vasario 22 dieną. Tuomet 233 švietimo įstaigose streikavo per 5 tūkst. pedagogų. Nuo to laiko streiko mastas sumažėjo: šios savaitės antradienį streikavo apie 2,9 tūkst. pedagogų, streikas vyko 120 mokyklų ir darželių.

Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 2300 bendrojo ugdymo mokyklų, ikimokyklinio ir neformaliojo ugdymo įstaigų. Ministerijos duomenimis, jose dirba per 50 tūkst. pedagogų.

Daugiau kaip savaitę streikuojančių pedagogų atstovai sako, kad streikas tęsis bent tol, kol valdžia ras daugiau kaip 12 mln. eurų mokytojų algų didinimui nuo šio rugsėjo. Pradėdami streiką jie kėlė didesnius reikalavimus, bet praėjusią savaitę paskelbė sutiksiantys su mažesniu algų didėjimu.

Atlyginimai mokytojams pastarąjį kartą šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio. Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi