Lietuvoje

2020.12.08 15:13

Seimas naujas, tradicijos senos: viešbučių išimties tvarka panoro trys politikai, vienas jų persigalvojo

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.08 15:13

Iš kitų rajonų atvykusiems politikams paskirsčiusi butus Seimo viešbutyje kanceliarija pradėjo dalyti juos išimties tvarka parlamentarams, Vilniuje arba šalia jo turintiems nekilnojamojo turto. Išimties tvarka butą Seimo viešbutyje panoro gauti trys politikai, tačiau vienas, pradėjus domėtis žurnalistams, pareiškimą atsiėmė.

STT rekomendacijos – stalčiuje

Praėjusios kadencijos Seimo Etikos ir procedūrų komisija buvo pradėjusi svarstyti Seimo statuto pakeitimus, kad nuosavo turto Vilniuje arba šalia jo turintys politikai už gyvenimą Seimo viešbutyje mokėtų ne tik komunalinius mokesčius, bet ir nuomą.


Tokį klausimą svarstyti pradėta, kai LRT RADIJAS išsiaiškino, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Seime Darius Kaminskas tris nuosavybės teise valdomus butus nuomojo rinkos kaina, o pats be jokio nuomos mokesčio gyveno Seimo viešbutyje. Savo butą nuomojo, o nemokamą Seimo viešbutį dukrai užleido ir Trakuose gyvenantis tuometis Seimo narys, laikinasis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

Šios kadencijos Seime nei D. Kaminsko, nei J. Narkevičiaus nebeliko, tačiau tradicijos tęsiamos, nors jas nutraukti siūlė ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Jai didžiausią įtarimą sukėlė, kodėl išimties tvarka butai dalijami Seimo kanclerio sprendimu.

Seimas kanclerio šiuo metu neturi, todėl sprendimus dėl Seimo viešbučio išimties tvarka turės priimti laikinai šias pareigas einantis Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas.

STT rekomendavo, kad iš Seimo narių, kurie turi nuosavo turto sostinėje arba 25 kilometrai nuo jo, būtų imamas nuomos mokestis, tačiau nauja tvarka nepatvirtinta, o Seimo viešbučiai dalijami pagal senąją.

A. Armalis: problemą išsprendė rinkėjų sąskaita

„Prašymus gauti butus Seimo viešbutyje yra pateikę du Seimo nariai, kurie turi arba turėjo nekilnojamojo turto aplink Vilnių per pastaruosius 5 metus. Tai yra Arvydas Anušauskas ir Tomas Tomilinas“, – LRT RADIJUI sakė Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.

Gavę butus vadinamąja išimties tvarka Seimo nariai jokio nuomos mokesčio nemoka, tik už komunalines paslaugas.

„Labai svarbu, kad Seimo nariai, kurie pretenduoja gauti Seimo viešbutį, teisingai anketoje nurodytų savo situaciją, ir jeigu jie nenuslepia to, kad turi butus Vilniuje, kaip aš nenuslėpiau, tai viskas yra tvarkoj, tokia yra tvarka“, – taip LRT RADIJUI kalbėjo Seimo valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Tomas Tomilinas.

Turto deklaracijoje nurodoma, kad T. Tomilino vardu registruotas turtas vertinamas 97 tūkst. Eur.

„Mano šeimoje įvyko skyrybos, aš savo butą palikau naudotis buvusiai žmonai ir jame nebegyvenu“, – LRT RADIJUI savo situaciją apibūdino T. Tomilinas. Tačiau viešųjų ryšių specialistas Arūnas Armalis tokį politiko pasiaiškinimą pavadino išskaičiavimu ir savo bėdų permetimu ant rinkėjų pečių. Anot jo, gražu, kai vyras palieka butą žmonai, tačiau abejojo, ar tokį pat sprendimą politikas būtų priėmęs ir tada, jeigu nežinotų, jog turi galimybę gauti Seimo viešbutį išimties tvarka. „Mes matome labai įdomius moralės standartus. T. Tomilinas visada stengiasi pabrėžti, kiek jis rūpinasi sunkiau gyvenančiais žmonėmis, tačiau taip pat jis savo buities rūpesčius užkelia jiems ant pečių“, – LRT RADIJUI kalbėjo A. Armalis.

Būsimasis krašto apsaugos ministras persigalvojo

Paskirtasis krašto apsaugos ministras, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys A. Anušauskas Vilniuje gimęs, Vilniuje augęs ir visą gyvenimą Vilniuje gyvenęs. Sostinėje politikas buvo įsigijęs būstą, todėl bendra tvarka į Seimo viešbutį pretenduoti negali. Paprašė jį skirti išimties tvarka.

„Aš turėjau už būsto paskolą kažkada įsigijęs būstą, jis prieš keletą metų buvo parduotas, – LRT RADIJUI kalbėjo A. Anušauskas. Jis tvirtino, kad paskola buvo per brangi. – Ne visos anksčiau sudarytos būsto paskolos buvo pigios, tai buvo pakankamai brangi paskola.“

Kaip rodo turto deklaracija, 2016 m. kandidatuodamas į Seimą šis politikas turto turėjo už 146 tūkst. Eur, tačiau šių metų rinkimų anketoje nurodyta, kad turto vertė gerokai sumenkusi. Politiko šeimos turtas šiuo metu vertinamas 19 tūkst. Eur.

„Toks (A. Anušausko, – red. past.) pasiaiškinimas perša nelabai gražią mintį, kad tapęs Seimo nariu jis atsikrato būsto, už kurį turi mokėti, nes žino, kad galės nemokamai gyventi Vilniaus centre“, – A. Anušausko paaiškinimą komentavo viešųjų ryšių specialistas.

Anot A. Armalio, būsimasis krašto apsaugos ministras turėtų gerai pagalvoti, ką kalba viešai, nes kiekvienas nepagalvotas ar savanaudišku įvertintas sprendimas gali pakišti koją politiko įvaizdžiui.

„Šitas klausimas jau atkritęs, nebeaktualus. Aš jokiuose burtų traukimuose nedalyvavau, to prašymo atsisakiau“, – kalbėjo A. Anušauskas. Tačiau kai politikas LRT RADIJUI sakė, kad savo sumanymo atsisakė, Seimo kanceliarija jokio prašymo nebuvo sulaukusi. Po dienos iš Seimo kanceliarijos gautas patvirtinimas, kad A. Anušauskas prašymą atsiėmė.

„Viešumas kartais būna labai rimta priežastis pasikeisti aplinkybėms, ypač dabar, kai dar nesibaigęs naujos Vyriausybės patvirtinimas, – LRT RADIJUI komentavo viešųjų ryšių specialistas A. Armalis. – Tai suprasdamas, matyt, jau geriau aukoja labai patogų ir pigų gyvenimą Seimo viešbutyje, kad galėtų tapti krašto apsaugos ministru.“

„Pareiškimą tuo metu rašiau, atsižvelgdamas į ateities aplinkybes, kad pasibaigus nuomos sutarčiai (nuomojamo būsto, – red. past.) kelis mėnesius kažkada ateityje galėjau likti be būsto. Kadangi vis tiek reikėtų dirbti čia, Vilniuje, atsižvelgdamas į tai ir rašiau“, – sakė A. Anušauskas.

Liko nuo praėjusios kadencijos

Rimantė Šalaševičiūtė, Seimo viešbutį išimties tvarka gavusi praėjusią kadenciją, ir toliau gyvens tame pačiame trijų kambarių viešbučio bute.

„Jeigu Seimo narys, perrinktas naujai kadencijai, nenori keisti buto, jis gali likti tame pačiame“, – sakė Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja.

Su R. Šalaševičiūte, Seimo valstiečių ir žaliųjų frakcijos nare, pasikalbėti nepavyko, politikė sakė esanti užsiėmusi, o ir kalbėti šia tema nenorinti. Anksčiau ji buvo sakiusi, kad Seimo viešbutyje gyvena, nes važinėti iš užmiesčio nepatogu.

„Jai nepatogu keliauti į darbą, kai tuo pat metu tūkstančiai jos rinkėjų kiekvieną rytą važinėja gal net iš toliau negu ji. Šita kairioji politikė, pabrėžianti lygybę, nuosavą namą paliekanti gyventi šeimai arba tuščią, pati reikalauja trijų kambarių buto sau vienai. Na, žinote, tai absoliuti veidmainystė, ji tikrai neturėtų savęs vadinti kairiąja politike“, – tokią nuomonę LRT RADIJUI išdėstė viešųjų ryšių ekspertas.

Tikisi, kad privilegijų bus atsisakyta

Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen patarėjas Paulius Žeimys sakė, jog Parlamento vadovė tikisi, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija pratęs praėjusios kadencijos tos pačios komisijos pradėtą Statuto svarstymą ir numatys pakeitimus dėl privilegijų.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sudėtis patvirtinta praėjusią savaitę, tačiau pirmininko komisija dar neišsirinko.

Plačiau apie tai – radijo įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt