Lietuvoje

2020.12.08 09:32

Reitingų sudarytojai darsyk pažvelgė į matematikos egzamino rezultatus: reikėtų rėkti iš nevilties

geriausiai abiturientus parengiančių mokyklų penketukai; atnaujinta 11.12
Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.12.08 09:32

Šiemet visų akys krypo į itin prastus matematikos egzamino rezultatus. Šio valstybinio brandos egzamino šiais metais neišlaikė apie trečdalį visų šalies mokinių. Kaip skelbia žurnalas „Reitingai“, visi dvyliktokai išlaikė valstybinį matematikos brandos egzaminą tik 17-oje iš 332 gimnazijų, kurių mokiniai rinkosi jį laikyti. Daugiausia neišlaikiusiųjų – sostinėje. 

Kaip sakė žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas, turėdamas galvoje abiturientus, matematikos pavyksta Lietuvoje išmokyti tik apie 3 tūkstančius jaunuolių iš 24 tūkstančių.

„Reikėtų rėkti iš nevilties, nes tai žmonės, jų gyvenimai“, – sakė „Reitingų“ redaktorius.

Žurnalo „Reitingai“ leidėjai pabrėžė, kad jiems nepavyko iš Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) gauti 2020 m. valstybinių brandos egzaminų pagal dalykus rezultatų vidurkių. Tad teko remtis tik visuotinai prieinamais ištekliais.

Žurnalas „Reitingai“ skelbia, kad Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje matematikos VBE neišlaikė 75,6 proc. visų abiturientų, Telšių „Džiugo“ – 72,22 proc., Panevėžio „Minties“ ir Vilniaus lietuvių namuose matematikos egzamino nepavyko išlaikyti 66,7 proc. visų dvyliktokų, Ignalinos gimnazijoje – 62,5 proc., Šiaulių S. Šalkauskio gimnazijoje – 62,2 proc., Kelmės J. Graičiūno gimnazijoje – 60,5 proc., Vilniaus Radvilų gimnazijoje – 59,1 proc., Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazijoje – 57,4 proc., Prienų „Žiburio“ gimnazijoje – 56 proc., Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje – 54,9 proc., Švenčionių r. Švenčionėlių Mindaugo gimnazijoje – 53,5 proc., Vilniaus Antakalnio gimnazijoje – 52,7 proc., Šiaulių universiteto gimnazijoje – 52,4 proc., Alytaus Putinų gimnazijoje – 52,3 proc., Kretingos J. Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje – 52,04 proc., Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje – 50 proc.

Žurnalo leidėjai pabrėžė, kad skaičiuojant absoliučiaisiais skaičiais daugiausiai – net 70 abiturientų – neišlaikė valstybinio matematikos brandos egzamino Vilniaus „Žemynos“ gimnazijoje. Šiai gimnazijai iki šių metų pavasario vadovavo Rūta Krasauskienė, balandį laimėjusi konkursą eiti Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorės pareigas.

„Mes kalbame apie mokymosi mokytis kompetenciją, bet mokiniai taip to ir neišmoko“, – sakė žurnalo „Reitingai“ žurnalistė Jonė Kučinskaitė.

Anot jos, bėda ir ta, kad dabar galiojančios bendrojo ugdymo programos buvo paleistos be bandymų, tad ilgainiui pamatėme mokymosi spragas.

Ji pabrėžė, kad matematikos egzamino neišlaikė ir vadinamųjų matematinių mokyklų abiturientai. J. Kučinskaitė linkusi manyti, kad tai lėmė nuotolinis mokymas, tiksliau tai, kad dalis mokytojų neprisitaikė prie pakitusio mokymo būdo ir siųsdavo tik užduotis TAMO dienyne.

Anot G. Sarafino, Lietuvoje daug mokinių neišmoksta pakankamai ne tik matematikos, bet ir fizikos, chemijos, bet tai nematyti, nes šiuos egzaminus renkasi laikyti vos keli tūkstančiai jaunuolių.

G. Sarafinas sakė, kad naujosios ministrės misija yra tapti žadintuvu, kuris pažadintų švietimo sistemą.

Kaip sakė žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius G. Sarafinas, didelių iššūkių švietimui šiuo metu kelia nuotolinis mokymas, mat jis tinka tik daliai mokinių. Anot jo, vyresniems gal tai ir patogu, bet rezultatas dažnai nuvilia. G. Sarafinas pabrėžia, kad nuotolinis mokymas dažnai netinka profesiniam mokymui.

„Negalima nuotoliniu būdu išmokyti tinkuoti, virinti, masažuoti. O ir universitete neįmanoma išmokyti medicinos paslapčių, režisūros. Šiais metais gali šlubuoti specialistų parengimas“, – mano G. Sarafinas.

Anot jo, matyti, kaip švietimas regresuoja, kaip susidaro spragos ir padarinius jusime ne vienus metus.

Geriausiųjų penketukai

J. Kučinskaitė sakė, kad yra ir mokyklų, kurios, nepaisydamos nieko, ugdo itin stiprius mokinius. Tai rodo ir egzaminų, ir tarptautinių olimpiadų rezultatai. Ji išskyrė šias mokyklas ir jų mokytojus: KTU gimnaziją, Vilniaus licėjų, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnaziją, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnaziją.

Kaip stiprias mokyklas ji įvardijo ir Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnaziją, Klaipėdos Simono Dacho progimnaziją, Kauno rajono Babtų gimnaziją, Palangos Senąją gimnaziją, Kretingos pranciškonų gimnaziją, Kauno jėzuitų, Mažeikių „Gabijos“, Vilniaus jėzuitų gimnazijas, Klaipėdos licėjų.

„Tikrai turime nuostabių mokytojų, nuostabių mokyklų, kurioms netrukdo jokios aplinkybės dirbti. Čia kaip tame posakyje apie prastą ir gerą šokėją. Yra mokytojų, kurie, kad ir kas būtų, išveda savo vaikus į priekį“, – sakė J. Kučinskaitė.

Šias mokyklas ji pavadino Lietuvos aukso fondu.

„Reitingai“ surikiavo mokyklas, kurių abiturientai geriausiai laikė įvairių dalykų egzaminus šiemet, ir pagal tai daro išvadą, kad šiose mokyklose vaikai geriausiai išmokomi tų dalykų.

Matematikos geriausiai išmoko:

1. KTU gimnazija

2. Vilniaus licėjus

3. Klaipėdos licėjus

4. Vilniaus jėzuitų gimnazija

5. Vilniaus M. Biržiškos gimnazija

Lietuvių kalbos geriausiai išmoko:

1. Ukmergės r. Želvos gimnazija

2. Vilniaus Žirmūnų gimnazija

3. Klaipėdos licėjus

4. Kauno jėzuitų gimnazija

5. LSMU gimnazija

Istorijos geriausiai išmoko:

1. Vilniaus licėjus

2. Klaipėdos licėjus

3. KTU gimnazija

4. Vilniaus Žirmūnų gimnazija

5. Vilniaus jėzuitų gimnazija

Biologijos geriausiai išmoko:

1. Klaipėdos licėjus

2. Šalčininkų r. Eišiškių S. Rapolionio gimnazija

3. KTU gimnazija

4. Vilniaus licėjus

5. Vilniaus jėzuitų gimnazija

IT geriausiai išmoko:

1. Vilniaus jėzuitų gimnazija

2. Klaipėdos licėjus

3. KTU gimnazija

4. LSMU gimnazija

5. Telšių V. Borisevičiaus gimnazija

Chemijos geriausiai išmoko:

1. Vilniaus Žvėryno gimnazija

2. Prienų „Žiburio“ gimnazija

3. Šiaulių J. Janonio gimnazija

4. Vilniaus licėjus

5. Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazija

Fizikos geriausiai išmoko:

1. Vilniaus licėjus

2. KTU gimnazija

3. Vilniaus jėzuitų gimnazija

4. Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazija

5. Vilniaus Žirmūnų gimnazija

Anglų kalbos geriausiai išmoko:

1. Vilniaus licėjus

2. Klaipėdos licėjus

3. Kauno technologijos universiteto gimnazija

4. Vilniaus jėzuitų gimnazija

5. Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija

Geografijos geriausiai išmoko:

1. Kauno jėzuitų gimnazija

2. KTU gimnazija

3. Kėdainių šviesioji gimnazija

4. Vilniaus licėjus

5. Panevėžio J. Balčikonio gimnazija

Populiariausi