Lietuvoje

2020.12.07 19:21

Gyventojus piktina biurokratizmo voratinklis: kviečia gerinti gyvenamąją aplinką, bet leidžia teikti tik kosmetines idėjas

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.07 19:21

Klaipėdos rajono kvietimas gyventojams siūlyti idėjas, kaip pagerinti gyvenamąją aplinką, užminė klausimų dėl tokių priemonių efektyvumo. Kai kuriems kliūva tai, jog negalima siūlyti tobulinti ir rekonstruoti gatves, tiesti dviračių takus, įrengti apšvietimą ir pan. Nors tai yra labai svarbu įsikūrusiesiems naujose gyvenvietėse.

Kviečia siūlyti idėjas

Klaipėdos rajono savivaldybė šiemet pirmą kartą pradeda taikyti dalyvaujamąjį biudžetą – kviečia gyventojus prisidėti prie dalies biudžeto skirstymo ir siūlyti projektus, kurių reikėtų Klaipėdos rajonui.

„Mes jau ir anksčiau turėjome, kad skirdavome sumas seniūnijoms ir seniūnijos pačios spręsdavo, kur investuoti, tačiau pagal šį „tikrą“ modelį – taikome pirmą kartą“, – teigė Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.

Tiesa, dalyvaujamasis biudžetas ir savivaldybės kvietimas labiau nukreiptas į viešųjų erdvių tobulinimą. Teigiama, kad būtent tokių vietų trūksta besivystančiose, naujose gyvenvietėse. Vis dėlto, ši nuostata kai kuriems gyventojams sukėlė klausimų. Žmonės norėtų siūlyti ir kitokius, su infrastruktūros gerinimu susijusius, projektus.

Siūlytų kitokius projektus?

Žinia, Klaipėdos rajone sparčiai besiplečiančiose gyvenvietėse įsikūrę žmonės susiduria su problemomis dėl nepakankamai tokiam žmonių srautui išvystyta infrastruktūra – pasigendama platesnių ar geriau sutvarkytų gatvių, apšvietimo, viešojo transporto laukimo paviljonų, pėsčiųjų ir dviračių takų bei pan.

Šis klausimas Klaipėdos rajone buvo ypač karštai aptarinėjamas po tragiško eismo įvykio, kurio metu žuvo nepilnametis paspirtukininkas.

Taigi, tikėtina, jog žmonės dešimtis tūkstančių, kurias siūloma investuoti Klaipėdos rajone esančiose gyvenvietėse, būtų linkę kreipti būtent su kelių infrastruktūros gerinimu susijusiems darbams.

Vis dėlto, to padaryti nebus galima. Kvietime teikti Klaipėdos rajonui naudingas idėjas pabrėžiama, kad kad negalima teikti gatvių ar kelių apšvietimo įrengimo, rekonstrukcijos ir remonto, pėsčiųjų, dviračių takų įrengimo, rekonstrukcijos ir remonto projektų. Taip pat siūlomos idėjos įgyvendinimas neturi prieštarauti siūlomoje teritorijoje galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams, jau patvirtintiems kitiems savivaldybės projektų sprendiniams, taip pat netrukdyti esamiems inžineriniams tinklams ir komunikacijų sistemoms eksploatuoti.

„Tas yra padaryta sąmoningai, nes viešoji infrastruktūra – šaligatviai, gatvės, apšvietimas ir t. t. – savivaldybės pareiga. Nemanau, kad teisinga būtų, kad ir dalyvaujamame biudžete būtų galima į tokius dalykus investuoti. Tai yra daugiau gyventojų iniciatyva tvarkyti viešąsias erdves ir daryti kažką mielo širdžiai. Mes turbūt džiaugtumėmės, jeigu bendruomenės ir dalyvaujamąjį biudžetą panaudotų infrastruktūrai tvarkyti, bet nemanau, kad tai būtų teisinga“, – teigė Klaipėdos rajono meras B. Markauskas.

Pinigų panaudoti negalėtų

Tiesa, pastebima, kad net ir leidus dalyvaujamojo biudžeto lėšas nukreipti į infrastruktūros gerinimą, ne visose gyvenvietėse šie pinigai galėtų būti panaudoti, nes nemažai kelių Klaipėdos rajone priklauso ne savivaldybei.

„Pavyzdžiui, net dėl autobusų sustojimų paviljonų įrengimo niekaip nesutariame su Kelių direkcija. Nors mes sutinkame ir iš savų lėšų daryti, bet kadangi tai yra Kelių direkcijos kelias, tai jie labai sunkiai derina tokius dalykus. Šiuo atveju dar ir bendruomenę į tai įtraukti būtų per daug sudėtingi procesai“, – dėstė B. Markauskas.

Be to, pastebima, kad su infrastruktūros tobulinimu ir kūrimu susiję projektai, jų planavimo procedūros užima labai daug laiko ir kainuoja dideles sumas pinigų.

Bando spręsti problemas

Meras tikino, kad savivaldybė stengiasi tobulinti susisiekimo infrastruktūrą. Pavyzdžiui, savivaldybė nusprendė prisidėti 30 proc. prie Ežero ir Rasytės gatvių projekto.

„Nesvarbu, kad tai ne mūsų kelias, bet mes matome, kad yra būtinybė ir gal 10 ar daugiau metų šioje vietoje nesulauksime investicijų. Derėjomės su Kelių direkcija ir pasiekėme sutarimą – 30 proc. prisidedame prie to kelio. Numatyta, kad iki 2023 metų atsiras šaligatviai, apšvietimas“, – aiškino B. Markauskas.

Taigi, tikimasi, kad gyventojai siūlys tokias idėjas, kurios pagyvintų viešąsias erdves, tačiau kartu ateityje neužkrautų ir papildomos administracinės naštos – laukiama siūlymų tvarkyti viešąsias erdves, įrengti vaikų žaidimų aikštelių ir pan.

„Jau girdime – žmonės svarsto. Tikrai yra labai gražių idėjų ir turėsime tikrai įgyvendinti vertų siūlymų“, – patikino meras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.