Lietuvoje

2016.02.29 22:37

Lietuva ir Slovėnija stiprina ryšius

LRT.lt 2016.02.29 22:37

Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito Slovėnijoje metu drauge su Liublianos meru atidarė fotografijų parodą, skirtą Lietuvos ir Slovėnijos santykių 25-mečiui paminėti. Parodoje „Į laisvę. 1989–1991" eksponuojami fotografo Vytauto Daraškevičiaus darbai, kuriuose įamžinti Lietuvai lemtingi Baltijos kelio, Kovo 11-osios, Sausio 13-osios įvykiai.

Kalbėdama apie nuotraukose įamžintus kadrus prezidentės pabrėžė, jog tik žmonių valia, tikėjimas ir vienybė sugriauna priespauda ir atneša pokyčius. Pasak šalies vadovės, tokia vienybė, kuri prieš ketvirtį amžiaus padėjo Lietuvai ir kitoms tautoms iškovoti laisvę, labai svarbi ir šiandien.

Lietuva pirmoji de jure pripažino Slovėnijos nepriklausomybę, o Slovėnija buvo viena pirmųjų, pripažinusių atkurtą Lietuvos valstybę. Abi šalys tuo pat metu tapo NATO ir ES narėmis. Šalies vadovės teigimu, Lietuva ir Slovėnija yra artimos viena kitai pagarba laisvei ir demokratinėms vertybėms, o tai atveria galimybes geriau pažinti vieniems kitus ir stiprinti ryšius tarp mūsų valstybių ir žmonių.

Prezidentūros pranešime spaudai teigiama, kad šiuo metu Lietuvos ir Slovėnijos mokslininkai kartu įgyvendina 15 mokslinių tyrimų projektų ir kuria technologijas, kurios galės būti pritaikytos diagnozuojant vėžį, aptinkant sprogmenis ir kitas pavojingas medžiagas. Į Slovėniją taip pat eksportuojami Lietuvoje pagaminti lazeriai.

Lietuvą ir Slovėniją sieja ir unikalus istorinis ryšys. Šios šalies archyvuose saugomas seniausias, XIV amžiaus Vilniaus atvaizdas, kuriam daugiau nei 600 metų. Jį atrasti padėjo Slovėnijos meno istorikas Janezas Hofleris.