Lietuvoje

2016.02.29 20:43

Naujos baudos KET pažeidėjams: „kelių ereliai“ mokės daugiau, apsvaigę sės už grotų

15min.lt2016.02.29 20:43

Dar sovietmečiu priimtą Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK) nuo balandžio 1 d. turėtų pakeisti penkerius metus tobulintas Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK). Jame numatytos didesnės baudos už kai kuriuos KET pažeidimus.

Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) daug dėmesio skiriama ir eismo dalyviams.

Nuo šiol daugiau už pažeidimus mokės ne tik kelių chuliganai, bet ir tie vairuotojai, kurie mano, kad kalbėjimas mobiliuoju telefonu ar važinėjimas neapdraustu automobiliu yra tik smulkmena. Nuobaudos už tokias „smulkmenas“ turėtų padidėti dvigubai.

Trumpai apžvelgsime keletą punktų: kokios nuobaudos keisis nuo 2016 m. balandžio 1 d.

Važiavimas esant draudžiamam šviesoforo signalui

Važiavimas esant draudžiamam šviesoforo signalui arba reguliuotojo gestui, nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalauja taisyklės iki šiol užtraukdavo baudą vairuotojams nuo 28 iki 86 eurų arba teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo vieno iki šešių mėnesių. Nuo balandžio 1 d. bauda didėja – nuo 60 iki 90 eurų.

Kelio ženklai, ilgos šviesos, apsisukimas draudžiamoje vietoje

Kelio ženklų ar ženklinimo nesilaikymas, važiavimas šaligatviu, veja ar pėsčiųjų (dviračių) taku, Kelių eismo taisyklėse nustatytos įspėjamųjų signalų naudojimo tvarkos pažeidimas, apsisukimas pėsčiųjų perėjose, tuneliuose, ant tiltų, estakadų, viadukų ir po jais, tolimųjų šviesų neperjungimas į artimąsias šviesas tamsoje likus iki atvažiuojančios priešpriešiais transporto priemonės mažiau kaip 150 metrų, reikalavimo važiuoti kuo arčiau dešiniojo važiuojamosios dalies krašto nesilaikymas, eismo tvarkos automagistralėse ir greitkeliuose, žmonių vežimo taisyklių pažeidimas pažeidimas iki šiol užtraukdavo baudą vairuotojams nuo 28 iki 86 eurų. Nuo balandžio 1 d. bauda didėja nuo 30 iki 90 Eur.

Sustojimas ir stovėjimas

Sustojimas ar stovėjimas vietose, kuriose Kelių eismo taisyklės draudžia tai daryti užtraukdavo baudą vairuotojams nuo 28 iki 86 eurų. Nuo balandžio 1 d. bauda nuo 30 iki 90 Eur.

Nesaugus manevravimas: mokėsite daugiau arba prarasite teises

Vairuotojų reikalavimo duoti kelią pradedant važiuoti, įvažiuojant į kelią, persirikiuojant ir kitaip keičiant važiavimo kryptį nevykdymas, apsisukimas geležinkelio pervažose, vietose, kur kelio matomumas bent viena kryptimi mažesnis kaip 100 metrų, užtraukdavo baudą vairuotojams nuo 28 iki 43 eurų arba teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo vieno iki trijų mėnesių. Nuo balandžio 1 d. – 60-90 Eur.

Chuliganiškas vairavimas

Nuobaudos už greičio viršijimą ar neprisegtus saugos diržus iš esmės nesikeičia. Visai kas kita – kelių eismo dalyvius terorizuojantys kelių ereliai. Jiems tikrai teks už savo nuodėmes mokėti daugiau.

Transporto priemonių vairavimas, vienu metu ar paeiliui padarant kelis eismo taisyklių pažeidimus, keliančius grėsmę eismo saugumui, taip pat Kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs pavojingą situaciją, tai yra privertęs kitus eismo dalyvius staigiai keisti judėjimo greitį, kryptį arba imtis kitokių veiksmų savo ar kitų žmonių saugumui užtikrinti, užtraukdavo baudą nuo 115 iki 231 euro su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trijų iki šešių mėnesių. Nuo balandžio 1 d. už tokius pavojingus manevrus ir lenkimus bus baudžiama nuo 170 iki 230 eurų, o neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 300 iki 600 eurų (buvo nuo 289 iki 579 eurų).

Chuliganiškas vairavimas, tai yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas dėl chuliganiškų paskatų, keliantis pavojų eismo saugumui arba savo ar kitų žmonių saugumui, „brangsta“ kelių ereliams nuo 289-579 eurų (su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių iki dvejų metų) iki 450-550 eurų, o neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – 750-1000 eurų (buvo 720-1013 eurų).

Alkoholis kriminalizuojamas: girti vairuotojai gali sėsti už grotų

Nuo balandžio 1 d. vairuotojai, kuriems buvo nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės), taip pat vengę neblaivumo patikrinimo, bus baudžiami nuo 300 iki 450 eurų (buvo 289-434 Eur) su teisės vairuoti atėmimu nuo vienų metų iki vienų metų šešių mėnesių.

Tačiau pagal nuo balandžio 1 d. įsigaliojusius Baudžiamojo kodekso pakeitimus, tiems vairuotojams, kurių kraujyje bus rasta daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, grės ir belangė. Rudenį Seimo patvirtintos BK pataisos už minėtą pažeidimą numatė baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki vienerių metų. Iki šiol galioję įstatymai už šį pažeidimą numatė tik baudą nuo 579 iki 868 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 2 iki 3 metų arba administracinį areštą nuo 10 iki 30 parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 2 iki 3 metų.

Teistumas daugeliui mėgstančių išgerti vairuotojų gerokai pagadins gyvenimą, jie negalės įsidarbinti, tarkime valstybės tarnyboje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.