Lietuvoje

2020.12.04 21:20

Nausėdai įspūdį padarė kritikuota Dobrovolska, o į karštą kėdę sėdančiam Dulkiui nežada 100 dienų lengvatos

Deividas Jursevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.12.04 21:20

Šiandien prezidentas G. Nausėda pranešė, kad netvirtins dviejų iš keturiolikos paskirtosios premjerės Ingridos Šimonytės pateiktų ministrų. Jis atmetė Laisvės partijos į susisiekimo ministrus pasiūlyto Kasparo Adomaičio ir konservatorių į žemės ūkio ministrus teiktos Dalios Miniataitės kandidatūras. Dėl kandidato į sveikatos apsaugos ministrus Arūno Dulkio prezidentas išsakė abejonių ir pabrėžė – lengvatinio šimto dienų periodo jam netaikys.

Laidos „Dienos tema“ svečias – prezidentas Gitanas Nausėda.

– Labas vakaras, prezidente.

– Labas vakaras.

– Prašote pateikti kitas kandidatūras į susisiekimo ir žemės ūkio ministrų pozicijas. Jau pirmadienį susitiksite su kandidatais. Jūs jau žinote, kas bus siūloma?

– Galima sakyti, žinau. Nors dar nepatvirtinta 100 procentų, kadangi pats kandidatas turi galutinai atsakyti į šitą klausimą, – kalbu apie Susisiekimo ministerijos kandidatą. Antrasis kandidatas dar nėra žinomas, yra tik pasiektas sutarimas.

Dienos tema. Nausėda: Dulkiui 100 dienų lengvatinis laikotarpis nuo kritikos, deja, nebus suteiktas (su vertimu į gestų k.)

– Dėl Kasparo Adomaičio, kiek suprantu, apsisprendėte iškart po susitikimo su juo?

– Aš niekada nesistengiu daryti labai greitų sprendimų ir karštosiomis tų sprendimų priimti, bet permąstęs visą mūsų pokalbį ir pamėginęs atsakyti dar kartą sau į klausimą, ar kandidatas gerai žino ne tik ką darys per ketverius metus, bet ir artimiausiais mėnesiais, taip pat prisimindamas jo atsakymus į labai konkrečius klausimus, kadangi mes kalbame ne tiktai apie vizijas, mes kalbame ir apie labai aiškias Susisiekimo ministerijos sritis, aš pasigedau tokių atsakymų, kuriuos norėčiau gauti iš ministro, kurį esu pasirengęs besąlygiškai politiškai paremti. Ir dėl tos priežasties pasakiau, kad ši kandidatūra netinka.

– Naujiems kandidatams, kiek galima suprasti, bus taikomos kitokios procedūros, nes pirmadienį jūs susitinkate ir arba pirmadienį, arba antradienį galima tikėtis jų dekreto.

– Taip, iš tikrųjų. Jeigu viskas bus sklandu ir pirmadienį kandidatai sudarys teigiamą įspūdį, aš tikiuosi, kad praktiškai bus galima čia pat pasirašyti dekretą, kuris keliautų į Seimą. Tikiuosi, kad Vyriausybės programos svarstymas irgi bus sėkmingas ir Vyriausybė galės pradėti savo darbą.

– Dėl Arūno Dulkio šiandien taip pat išsakėte abejonių. Sakėte, kad jums nekyla abejonių dėl ilgalaikės jo darbo perspektyvos, bet kyla abejonių dėl pandemijos valdymo. Per susitikimą su jumis jis pristatė 130 punktų pandemijos suvaldymo planą. Ar to neužtenka?

– Jūs gerai turbūt ir pasakėte, kad buvo pasakyta, jog turiu 130 punktų planą. Paprašius patikslinti, kokie punktai būtų įtraukti, buvo referuota, kad pirmiausia būtų gerai susipažinti su situacija ir tiktai tada paskelbti tą planą. Šitoje vietoje aš ir matau problemą arba tam tikrą riziką. Šitoje ministerijoje sprendimai turi būti priimami labai greitai, kadangi esame krizės epicentre ir metas toks, kai rodikliai turbūt dar niekada nebuvo tokie blogi, tiek analizuojant užsikrėtusių asmenų skaičių, tiek naujų atvejų skaičių, tiek mirtingumą. Turbūt tikrai jau negalima kalbėti, kad štai atvyksiu, pasižiūrėsiu, susipažinsiu su situacija, apgalvosime planą, tada apsvarstysime ir priimsime. Nebėra laiko, reikia iš karto aiškiai žinoti, ką ketini daryti, kas buvo daroma ne taip arba nesėkmingai pastaruoju metu, kadangi matome, jog situacija kol kas negerėja. Šitoje vietoje aš pasigedau konkretesnio atsakymo, štai kodėl kyla tam tikrų abejonių.

Gerbiamojo Dulkio, kaip buvusio Valstybės kontrolės vadovo, žmogaus, kuris analizuoja įvairių institucijų veiklą per efektyvumo, optimalumo prizmę, kompetencija man nekėlė abejonių nei anksčiau, nei dabar, tad tikiuosi, kad ilgalaikius planus jis susidėlios teisingai, tačiau jo veiklos vertinimas priklausys ne tiktai nuo ilgalaikių planų, bet ir nuo jo labai konkrečios veiklos pirmosiomis savaitės dienomis. Ko gero, jau kam kam, bet jam šimto dienų lengvatinis laikotarpis, laisvas nuo kritikos, deja, nebus suteiktas. Jis pats tą turėtų labai gerai suprasti.

– Dėl to plano noriu pasitikslinti – buvo žodinis pristatymas? Ar tai buvo rašytine forma, 130 punktų pateikta?

– Jis pasakė, kad tokį planą turi, bet mes tikrai nereikalaujame ištraukti iš kišenės to plano ir pateikti mums. Mes pasitikime žmogumi, kad jis tikrai tokį planą turi, tačiau tą kartą susitikus jis to plano konkretizuoti nenorėjo arba negalėjo.

– Bet jis jau turėjo?

– Aš negaliu atsakyti už žmogų. Pirmiausia jūs paklauskite paties, ar jis tikrai tokį planą turi ir ar jis būtų pasirengęs šiandien tokį planą pateikti visuomenei konstruktyviai kritikai.

– Koronaviruso plitimo suvaldymas, ko gero, yra visų prioritetų viršūnėje. Kodėl paskelbus kandidatų į ministrus sąrašą pirmo nepakvietėte būtent kandidato į sveikatos apsaugos ministrus?

– Žinote, galbūt daug kintamųjų tenka galvoje turėti organizuojant tuos susitikimus, tačiau kartais mūsų planus gali pakoreguoti. Štai toks labai paprastas techninis elementas – su gerbiamu Simonu Gentvilu ketinome jau penktadienį susitikti ir pradėti susitikimą šiek tiek nestandartiškai, tai yra pats susitikimas būtų vykęs Žuvinto biosferos rezervate. Tai buvo planuojama, bet situacija pakoregavo planus, nes gerbiamasis Gentvilas, deja, buvo priverstas izoliuotis ir saviizoliacija liko iki kitos savaitės vidurio. Tad susitikome tada, kada galėjome susitikti.

– Šiandien kalbėdamas spaudos konferencijoje jūs ne tik išsakėte priekaištų kandidatams, bet ir teigėte, kad kai kurie maloniai nustebino. Kurie kandidatai?

– Paminėčiau Evelinos Dobrovolskos pavardę. Kandidatė viešojoje erdvėje buvo gana smarkiai kritikuojama tiek dėl kompetencijos trūkumo, nebaigto magistro, tiek dėl kitų aspektų, bet tuo aš ir pabrėšiu mūsų susitikimo prasmę, nes priimant sprendimus tas susitikimas, asmeninis susitikimas tikrai būdavo dažniausiai lemtingas. Pagal jį mes ir padarydavome galutinį sprendimą arba kandidato vertinimą. Iš tikrųjų ponia Evelina atėjo pasirengusi, tikrai turėjo atsakymus. Net jeigu tie atsakymai galbūt nevisiškai sutapdavo su mūsų pozicija, ji turėdavo atsakymą į pateiktą klausimą ir susidarė įspūdis, kad kandidatė apskritai labai rimtai ruošėsi susitikimui. Tuo ji pademonstravo, kad labai atsakingai vertina prisiimamą atsakomybę. Įvertinę visas aplinkybes, mes manome, kad jaunumas ar, sakykime, galbūt ir tam tikra politinė nepatirtis jai nesutrukdys tapti veiksminga ministre. O patirtį ji sukaups.

– Ko gero, sakydamas „mūsų pozicija“, turite galvoje ir savo komandos darbą. Kaip jūs vertinate savo patarėjų darbą dabar, susitikinėjant su kandidatais į ministrus?

– Aš manau, kad patarėjai atliko didžiulį, kruopštų parengiamąjį darbą, kad mano susitikimai su kandidatais būtų tikrai labai profesionalūs, kad mes užduotume tuos klausimus, kurie yra esminiai, ir galėtume tam tikrus klausimus plėtoti toliau, iš anksto žinodami kai kurias kandidatų nuostatas. Tos 45 minutės, valanda – kartais susitikimai vykdavo ir ilgiau – nuo pirmos iki paskutinės minutės buvo labai tikslingos, orientuotos, ir tai didele dalimi mano patarėjų darbo dėka. Todėl tokią praktiką vertinu gerai ir manau, kad tą praktiką mes tęsime ir ateityje, nors, tiesą sakant, nežinau, ar tokia praktika per šią kadenciją bebus naudojama, nes jeigu viskas gerai, kiti Seimo rinkimai ir naujos Vyriausybės formavimas išeis už prezidento kadencijos ribų.

– Daug kritikos išsakyta dėl ištęsto kandidatų patikros proceso, kai pirmiausia susitinkama su patarėjais, vėliau susitinkama ir su jumis. Pasak apžvalgininkų, toks būdas labiau priminė techninį, biurokratinį personalo vadovo vaidmenį. Kodėl jūs pasirinkote būtent tokį formatą ir ar dabar jau galite pasakyti, kad jis realiai pasiteisino?

– Aš, tiesą sakant, nelabai suprantu, kaip žmonės gali daryti išvadas net nelabai žinodami, kaip ten buvo, kas ten buvo daroma. Kartais buvo iškeliamos hipotezės, kad, žiūrėk, net ir tam tikras galbūt nepagarbus tonas ar dvasiniai kankinimai vykdomi. Turbūt tą patys patarėjai patvirtino, na, pagaliau ir kandidatai galėtų patvirtinti, kad buvo kalbamasi labai pagarbiai, dalykiškai. Ir turbūt, sutikite, prezidento patarėjai yra tokios garbingos pareigos, kurios leidžia susitikti su kandidatais į ministrus, diskutuoti su jais, jeigu tai yra vykdoma, tikrai ta diskusija yra mandagi, pagarbi iš abiejų pusių. Būtent taip ir buvo. Tad dar kartą kartoju, kad mano susitikimai tikrai nebūtų buvę tokie išsamūs ir tikslingi, orientuoti į temą, į problemą, jeigu nebūtų buvęs atliktas tas parengiamasis darbas. Tai kodėl atsisakyti to, kas pasiteisino?

– Visi kandidatai buvo vienaip ar kitaip įvertinti, išskyrus Gabrielių Landsbergį. Vakar vyko jūsų susitikimas su ponu Landsbergiu ir jūs sakėte, kad vertinimus išsakysite asmeniškai Ingridai Šimonytei šiandienos susitikime. Kodėl ne vakar, nes vertinimo laukia, ko gero, ne tik premjerė? Įdomu ir visuomenei.

– Na, aš tikrai nesugebėjau ir galbūt neturėjau tiek laiko per spaudos konferenciją visiems kandidatams į ministrus apžvelgti. Lygiai taip pat jūs galėtumėte paklausti, kokia mano nuomonė dėl gerbiamojo Arvydo Anušausko, nes jos taip pat nepateikiau. Tiek vieną, tiek kitą politiką pažįstu pakankamai gerai, žinau jų domėjimosi sritis. Gabrieliaus Landsbergio atveju užsienio politika tiek ilgus metus dirbant Europarlamente, tiek dirbant Seime buvo ta sritis, kuriai pretendentas turbūt skyrė daugiausia dėmesio. Gerbiamasis A. Anušauskas nuo seno domisi nacionalinio saugumo ir gynybos temomis, yra istorikas, Lietuvos patriotas, – man tai taip pat svarbus dalykas ir aš pažymėjau susitikimo pabaigoje. Todėl beliko tiktai įsitikinti, kad mūsų vizijos nacionalinio saugumo, užsienio politikos klausimais yra labai panašios, ir supratęs, kad mes iš esmės neturime jokių esminių nuomonių skirtumų tiek dėl užsienio politikos krypties, tiek dėl mūsų nacionalinio saugumo koncepcijos, aš priėmiau teigiamą sprendimą ir vertinu šiuos kandidatus palankiai.

– Pagal sergamumą koronavirusu dabar mes jau esame treti Europoje. Skaičiai toliau kyla, kiekvieną dieną po rekordą ir šią savaitę jūs buvote susitikęs su laikinuoju premjeru ir paraginote laikinąją Vyriausybę ruoštis vakcinos atgabenimui, o šiandien Saulius Skvernelis paėmė atostogų dieną.

– Na, premjeras, kaip ir visi mirtingieji – galbūt prezidentui tokios galimybės nenumatytos, – turi teisę į tėvadienį ir jis tokia įstatymine teise pasinaudojo. Vyriausybės posėdžiai vyksta nuolat ir tikrai nuolat diskutuojama, kokių papildomų priemonių galima imtis koronaviruso atžvilgiu. Tas faktas, kad galbūt šitos priemonės kol kas neduoda laukiamo rezultato, tikrai yra ne dėl to, kad kažkas nuo kažko nusišalino arba neatlieka savo darbo, o dėl to, kad mes, ko gero, dar nepataikome į koronaviruso pandemijos šerdį ir priemonės nėra tokios efektyvios, kokių mes norėtume. Bet tai nereiškia, kad darbas atliekamas netinkamai. Štai ir šį sekmadienį mes ketiname tikrai netradiciškai – sekmadienį – sušaukti sveikatos ekspertų tarybos posėdį, dedikuodami jį šiai temai. Ką dar galime padaryti, kad mūsų antipandeminė politika veiktų sėkmingiau ir efektyviau. Kiek žinau, šitame posėdyje ketina dalyvauti tiek ateinančios Vyriausybės atstovai, tiek nueinančios.

– Ar jūs turite galvoje visus ministrus?

– Ne. Visų ministrų dalyvavimas tikrai nėra privalomas, bet tie žmonės, kurie formuos sveikatos apsaugos politiką ir kurie buvo už ją atsakingi dabar, turėtų dalyvauti.

– Turite galvoje, kad ponas Dulkys jau turėtų dalyvauti šitame susitikime?

– Aš dabar tiksliai dar dalyvių sąrašo nežinau, bet manau, kad visi, kurie suinteresuoti, dalyvaus.

– Vakar paaiškėjo, kad pirmiausia mus pasieks „Pfizer / BioNTech“ vakcina, bet jai reikia labai specifinių laikymo sąlygų, specialaus šaldytuvo, kuris siektų –90 laipsnių. Konkursas šiems šaldytuvams įsigyti buvo paskelbtas praėjusią savaitę ir tiktai po to, kai į Sveikatos apsaugos ministeriją su klausimu, ar turi ministerija tų specialių šaldytuvų, kreipėsi LRT žurnalistas. Ryte kreipėsi, po pietų ministerija išplatino pranešimą spaudai, kad paskelbtas šaldytuvų konkursas. Kodėl, jūsų manymu, taip yra?

– Aš, deja, priverstas pripažinti, kad gana ilgą laiką mes nuolat jausdavome tam tikras organizacines įtampas. Aš pirmiausia turbūt atmetu nuostatą, kad kažkas kažką sąmoningai daro, bet tai vis dėlto susiję su tam tikru darbo organizavimu, tiek atliekant viešuosius pirkimus, tiek per pirmąją koronaviruso pandemijos bangą. Toks pakankamai neorganizuotas ir testų pirkimas, ir kitų priemonių pirkimas leidžia manyti, kad ministerijos vadovybė, žmonės, kurie atsakingi už vadybinę dalį, nėra labai gerai pasirengę šiam darbui. Ir šios problemos nuolat kartojasi. Tai šaldytuvų, refrižeratorių atžvilgiu tam tikri pajėgumai yra. Šiandien mes dabar tiksliai negalime pasakyti nei datų, nei apimčių, kuriomis ta vakcina bus pradėta skirstyti, bet tam tikri pajėgumai, atliepiantys net ir tą septyniasdešimties laipsnių šalčio reikalavimą, yra. Ir saugojimui tokios vietos, galimybės yra numatytos. Kaip žinote, kitos kompanijos taip pat yra baigiamojoje vakcinos kūrimo stadijoje, paleidimo į apyvartą stadijoje. Jų vakcina yra technologiškai modernesnė ir nereikalauja tokio išskirtinio šalčio.

– Ar mes dar bent kiek valdome pandemiją šalyje?

– Aš manau, kad visada turime užduoti klausimą: jeigu mes nesiimtume sprendimų ir tiesiog paleistume viską pasroviui, kokie tada būtų skaičiai? Šitų skaičių mes niekada nežinome ir galima tiktai hipotetiškai svarstyti. Žinoma, aš pripažįstu, kad pati statistika leidžia drąsiai tvirtinti, kad valdome pandemiją nelabai sėkmingai, nes, palyginti su kitomis valstybėmis, mūsų statistika, ypač pastarojo meto, neguodžia. Bet kad niekas nėra daroma ir kad mes viską darome atžagariomis rankomis, taip aš tikrai negalėčiau teigti.

Populiariausi

Koronavirusas/Asociatyvi nuotr.

Lietuvoje

2021.01.23 09:33

Per pastarąją parą Lietuvoje nustatytas 1001 koronaviruso atvejis, mirė 30 asmenų, pasveikusiųjų – 3832 ligoninėse gydoma per 1,4 tūkst. COVID-19 pacientų, 171 iš jų – reanimacijoje, patikslinta 14.40

7