Lietuvoje

2020.12.04 22:40

Skubios pagalbos numeris 113 – centralizuotas sprendimas, atnešantis daugiau sumaišties?

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.04 22:40

Ne vienerius metus bandoma pereiti prie vieno skubios pagalbos kvietimo numerio 112. Tačiau iki šiol atskiruose regionuose veikė skirtingi numeriai, kuriais buvo galima tiesiogiai susisiekti su greitosios pagalbos stočių dispečerinėmis.

Šie numeriai po metų jau nebeveiks ir skubi pagalba bus kviečiama tik numeriu 112, o konsultuotis su medikais bus galima prieš kelias savaites pradėjusiu veikti numeriu 113. Tačiau greitosios pagalbos stočių vadovai sako, kad toks suskirstymas pacientams įneš tik sumaišties.

Trumpuoju numeriu 033 greitosios jau po metų Vilniaus regiono gyventojai išsikviesti negalės. Ne tik šis bet ir kiti trumpieji greitosios medicinos pagalbos stočių numeriai naikinami. Vietoje jų veiks bendras – 113, skirtas tik konsultacijoms.

GPM stočių vadovų nerimas dėl naujojo numerio 113: pacientams įneš tik sumaišties

„Mes GMP vadovai turime suprasti taip, kad pacientas paskambino 113 ir jam reikalinga būtinoji pagalba tuoj pat, jam turi būti atsakoma ir jis turi būti nukreipiamas į 112. Priėmus skambutį vėl bus pacientas nukreiptas pas mus ir vėl bus apeitas didžiulis ratas, o rezultatas toks pats“, – kritiką pabrėžia Klaipėdos GMP stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), jeigu per konsultaciją paaiškėtų, kad žmogui reikalinga skubi medikų pagalba, ši paslauga bus aktyvuojama automatiškai – pats žmogus neturės skambinti numeriu 112. Dabar skubią medicinos pagalbą šiuo numeriu kviečia tik apie pusę besikreipiančiųjų.

„Reikia turėti omenyje, kad 112 turi ryšio tinkluose prioritetą, tai reiškia, kad jei būtų daug skambučių ir žmonės negalėtų prisiskambinti, tai vienintelis 112 būtų veikiantis ir žmonės galėtų prisiskambinti. Tai nei 113, nei 033 neturi jokio prioriteto ir vietos nustatymo duomenys nesiunčiami“, – aiškina Bendrojo pagalbos centro viršininkas Audrius Čiuplys.

Kad tik konsultacijoms skirtas numeris turės atsirasti iki šių metų galo, Vyriausybė numatė prieš kelerius metus patvirtintame veiksmų plane.

Nuspręsta, kad skubi pagalba kviečiama vieninteliu numeriu 112. Sumaišties įnešęs numeris 113 veikia jau keletą savaičių, tačiau iki šiol jo veiklos SAM nėra reglamentavusi.

„Dabar mes ir konsultuojam, ir siunčiam automobilius – viskas kartu. Čia būtų atskirti dalykai. Kai turėsime reglamentavimą dėl konsultavimo lygio, tada ir matysime, kas gali konsultuoti. Jeigu sveikatos atžvilgiu – tai konsultacija turi būti gydytojo geriausiai, jei dėl informacinio pobūdžio – tai gali suteikti slaugytojas ir paramedikas, – nurodo Vilniaus GMP stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.

„Buvo noras iš esmės peržiūrėti GMP sistemą Lietuvoje, prilyginant ją savotiškai tarnybai kaip yra policija, gaisrininkai, centralizuoti aptarnavimą, kaip daro tai latviai, bet kovidinė situacija visus planus privertė atidėti į šoną“, – sako laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Bendrasis pagalbos centras greitosios medicinos pagalbos stočių administruojamus skambučius perims iki kitų metų pavasario vidurio, dar po pusmečio jie išvis nebeveiks.

Populiariausi