Lietuvoje

2016.02.27 17:35

Buvo rašomas nacionalinis diktantas

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.02.27 17:35

Šeštadienį buvo rašomas nacionalinis diktantas – dalyviai rašė prozininkės Danutės Kalinauskaitės tekstą „Sugrįžimas“. Devintą kartą bus varžomasi raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio kategorijose.

Diktantą buvo galima rašyti visose Lietuvos savivaldybėse, mokyklose, Vilniaus knygų mugėje, bibliotekose. Užsienyje gyvenantys lietuviai galės rašyti diktantą Lietuvos ambasadose. Varžytis taip pat kviečiami įmonių ir organizacijų atstovai, tačiau konkurse negalės dalyvauti lituanistai.

Lietuvių kalbos ekspertų komisija atrinks geriausiai diktantą parašiusius žmones, kurie toliau dalyvaus Vilniuje vyksiančiame finale, kuris bus rengiamas Vilniuje balandį.

Kaip ir pernai, žmonės galėjo rašyti diktantą namuose. Iki vasario 29 dienos imtinai jį reikia paštu išsiųsti organizatoriams. Savarankiškai rašiusieji negali konkuruoti dėl raštingiausio žmogaus titulo.

Parašytus tekstus planuojama taisyti kovo 19 dieną.

Diktantas nuo 11 valandos buvo tiesiogiai transliuojamas per LRT RADIJO pirmąją programą ir internetu.

Artėjančio Lietuvos radijo devyniasdešimtmečio proga šiemet nacionalinį diktantą buvo patikėta skaityti LRT RADIJO žinių vedėjui Pauliui Šironui. Anksčiau tai darydavo „Panoramos“ vedėjas Marijus Žiedas.

Aktyviai dalyvaus bibliotekos

Pasak Nacionalinio diktanto organizatorės Vytautės Šmaižytės, pernai rašyti diktantą registravosi apie 300 mokyklų, šiemet jų sulaukta vos 90.

„Mes tai siejame su mokytojų streiku“, – BNS sakė ji.

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos sekretorė Birutė Rudzinskienė tvirtino nežinanti, kodėl taip smarkiai sumažėjo mokyklų entuziazmas dėl Nacionalinio diktanto, tačiau abejojo, kad tai susiję su streiku. Anot jos, mažą aktyvumą galėjo lemti ir tai, kad renginys vyksta šeštadienį, mokytojai dabar užimti pasirengimu egzaminams, o už darbą per Nacionalinį diktantą atlyginimas nemokamas.

„Tačiau vaikai gali ateiti į savivaldybę arba į biblioteką rašyti diktantą“, – pabrėžė V. Šmaižytė.

Jos duomenimis, rašyti Nacionalinį diktantą planuoja dvi dešimtys Lietuvos atstovybių užsienyje, lietuvių bendruomenės. Joms bus siunčiamas garso įrašas.

„Čikaga žada keltis vidury nakties ir rašyti kartu. Daugelis nori rašyti drauge“, – sakė organizatorė.

V. Šmaižytė neatskleidė, kas kūrė tekstą diktantui, tik pasakė, kad tai moteris. Ji taip pat tvirtino, jog šįkart dalyviams neturėti kilti problemų užrašant autorės pavardę. Vienais metais autorės pavardėje buvo padarytos net trys klaidos.

Nacionalinį diktantą organizuoja Pilietinės minties institutas.

Pernai Nacionalinį diktantą rašė daugiau nei 7000 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.