Lietuvoje

2020.12.03 21:41

Buvę Adamkaus patarėjai skirtingai vertina Nausėdos ministrų atranką: kalba ir apie katę maiše, ir apie idealizmą

Irma Janauskaitė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.03 21:41

Prezidentas baigė susitikimus su kandidatais į ministrus. Paskutinio – užsienio reikalų ministru pretenduojančio tapti konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio – prezidentas viešai nevertino, nors apie kitus kandidatus nuomonę jo patarėjas perdavė iškart. Pats kandidatas sako, kad Vyriausybės formavimas galėjo būti trumpesnis. Politologų nuomonės skirtingos. Vienų teigimu, prezidentui išties reikia laiko, kiti sako, kad ieškoma idealių ministrų.

G. Landsbergis į prezidentūrą atvyksta jau temstant, paskutinis iš visų kandidatų. Po valandos G. Nausėdos patarėjas sako, kad pokalbis su kandidatu buvo išsamus – apie lyderystę regione, saugumą, atominę Astrave, apie tai, kad iš naujojo ministro tikimasi užsienio politikos tęstinumo. Bet kokį įspūdį G. Landsbergis padarė prezidentui, nebuvo pasakyta.

„Savo vertinimą prezidentas nori išsakyti tiesiogiai premjerei rytojaus susitikimo metu“, – sakė prezidento patarėjas Antanas Bubnelis.

Prezidentas baigė susitikimus su kandidatais į ministrus: Landsbergio kandidatūra viešai įvertinta nebuvo

Anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologo Ramūno Vilpišausko, G. Landsbergis turi pakankamai patirties užsienio politikoje.

„Ypač svarbu tai, kad jis yra daugiausiai vietų Seime turinčios partijos vadovas ir tai suteikia jam politinį svorį. Bendrai vertinant jo patirtį ir lyginant su pono G. Nausėdos patirtimi, kai jis buvo išrinktas prezidentus, manau, G. Landsbergis patirties užsienio reikaluose turi daugiau nei kad G. Nausėda turėjo, kai tapo prezidentu“, – tikina politologas.

Užsienio reikalų ministro postas vadinamas prezidentiniu, todėl, anot politologų, itin svarbu, kad prezidento ir užsienio reikalų ministro santykiai būtų geri.

„Prezidentas pagal Konstituciją atsakingas už užsienio politiką, bet ją įgyvendina su Vyriausybe, tad sklandus prezidentūros ir užsienio reikalų ministerijos darbas labai reikšmingas, kad būtų užtikrinta efektyvi šalies užsienio politika. Tai apima ir institucinį dėmenį, ir asmeninį“, – pasakoja Linas Kojala.

Pats G. Landsbergis sako nesvarstantis, ar jo kandidatūra tinka prezidentui.

„Turėjau galimybę tikrai pristatyti tai, kas, mano nuomone, yra Vyriausybės programos dalis, už kurią aš būčiau atsakingas. Kai klausimų nebeliko, atsisveikinome, o po to pažiūrėsime“, – sako kandidatas.

Apie kitus du konservatorių kandidatus į ministrus prezidentas iškart išsakė nuomonę. Prezidentūrai irgi svarbiai Krašto apsaugos ministerijai norinčio vadovauti Arvydo Anušausko patirtį įvertino teigiamai, jie pasikalbėjo ne tik apie krašto gynybą, bet ir istoriją. Tiesa, keltas kandidato anglų kalbos mokėjimo klausimas.

O kandidatės į vidaus reikalų ministrus Agnės Bilotaitės skaidrumas ir motyvacija esą gali atsverti kai kurių žinių stoką. Konservatorių lyderis sako, kad COVID-19 krizės metu Vyriausybės formavimas galėjo vykti greičiau.

„Jei pavyktų rasti greitus sutarimus, būtų galima Seime imtis tolimesnių veiksmų. Nepaisant to, kad gal ir buvo galima kažką padaryti greičiau, svarbiausia dabar, kad mes neužtruktume ateityje“, – tikino G. Landsbergis.

Pasak prezidentui Valdui Adamkui patarinėjusio R. Vilpišausko, dėl vėluojančių procesų atsakomybę turėtų prisiimti prezidentas G. Nausėda.

„Susidaro įspūdis, kad prezidentas adekvačiai neįvertina padėties, kokia yra Lietuvoje šiuo metu, nededa tam, kad procesas vyktų sparčiau, pastangų, kurias turėtų dėti“, – tikina R. Vilpišauskas.

Kitas buvęs V. Adamkaus patarėjas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Lauras Bielinis sako, kad atrankos procesas skiriasi nuo ankstesnių, nes skiriasi ir kandidatai. O prezidentas tiesiog atsakingai žiūri į savo pareigas.

„Kandidatai pakankamai jauni, nežinomi, turime kaip katę maiše juos priimti ir teigti, kad ministrų kabinetas puikus. Mes gi nežinome ir prezidentas nežino. Jis turi nuodugniai išsiaiškinti su kiekvienu, todėl ta atranka ir yra tokia“ – teigia politologas.

Prezidentas jau yra užsiminęs, kad jam tinka ne visi kandidatai, kurie, žadėjo pasakyti penktadienį. Neoficialiai minimos dvi pavardės – Arūno Dulkio ir Kasparo Adomaičio. Prezidentas gali pasirašyti dekretą ir su nepilnu ministrų sąrašu.

Paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė Seimui Vyriausybės programą tikisi pateikti kitą savaitę, pritarus programai Vyriausybė gauna įgaliojimus.

O laikinoji Vyriausybė labai laikina. Konstitucinis Teismas yra paskelbęs, kad Sauliaus Skvernelio Vyriausybės įgaliojimai patvirtinti netinkamai – ji gali veikti ilgiausiai iki gruodžio 23-osios.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24