Lietuvoje

2020.12.03 20:48

Kvapų rebusas dėl greta Klaipėdos centro veikiančios bendrovės: formaliai normų neviršija, bet gyventojai pasekmes jaučia

papildyta bendrovės pranešimu; atnaujinta 2020-12-04
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.03 20:48

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovams nerimą kelia visai greta Klaipėdos centro veikianti bendrovė „Klaipėdos mediena“. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad nors leidžiamos į orą išmetamų kvapų normos neviršijamos, tačiau žmonių gyvenimo kokybei tokia „aromaterapija“ įtakos turi. Be to, netoli įmonės numatoma rekreacinė zona tampa sunkiai įsivaizduojama, įvertinus ją pasiekiančią oro taršą. Specialistai norėtų, jog įmonė rodytų didesnį norą bendradarbiauti.

Greta miesto centro vargina nemaloniais kvapais

Specialistai uostamiestyje aptiko dar vieną nemalonių kvapų skleidėją.

NVSC Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas pasakojo, jog dėl bendrovės „Klaipėdos mediena“ skleidžiamų kvapų buvo sulaukta netoliese esančiose Paupių bendruomenės bei pavienių gyventojų skundų. „Klaipėdos mediena“ yra viena didžiausių VMG grupės įmonių Lietuvoje.

Žmonės pasakojo gyvenamojoje aplinkoje jaučiantys nemalonų, aitrų medienos kvapą. Įsivyravus ramesniems orams erzinantys kvapai išlieka tiek dieną, tiek naktį. Prastas aromatas kartais pasiekia ir senamiestį.

„Yra ir nuotraukų siuntę, ir mes matys matome, kokia ten ta situaciją“, – patikino R. Grigalūnas.

Situaciją aiškintis pradėta dar birželį. Tuomet buvo sudaryta įvairių sričių atstovus vienijusi komisija, kuri nustatė, kad Šienpjovių ir Tylos gatvėse iš tiesų yra jaučiamas medienos kvapas.

Tuomet NVSC Klaipėdos departamento specialistai paruošė specialų situacijai tirti reikalingą planą, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai iš įvairių bendrovės oro šalinimo šaltinių paėmė mėginius ir atliko kvapo sklaidos modeliavimą.

Įvertinus rezultatus paaiškėjo, kad artimiausioje gyvenamojoje teritorijoje yra 3,8–5,7 kvapo vienetų koncentracija.

„Žinoma, pagal higienos normą, kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios teritorijos aplinkos ore yra 8 vienetai. Formaliai – nieko nepažeista. Tačiau yra netiesioginis – psichoemocinis poveikis. Žmogus paprastai užuodžia kvapą kai jis yra apie 1 vienetą. Šiuo atveju, kvapas nėra malonus“, – pabrėžė R. Grigaliūnas.

Pasak pašnekovo, nemalonūs kvapai neigiamai veikia žmonių nervų sistemą.

Yra netiesioginis – psichoemocinis poveikis.


Būsimą rekreacinę zoną paskandins kvapuose?

Be to, kvapo sklaidos modeliavimas buvo atliktas ne tik artimiausioje gyvenamojoje teritorijoje, bet ir netoli bendrovės esančioje teritorijoje tarp Danės upės ir Joniškės gatvės, kuri miesto planuose numatoma kaip rekreacinė zona. Taigi, čia ateityje galėtų kurtis žmonėms patrauklūs objektai.

„Problema yra ta, kad modeliavimo metu nustatyta, kad toje teritorijoje yra apie 7–13 kvapo vienetus“, – įvardijo R.Grigaliūnas.

Pašnekovas taip pat akcentavo, kad nuo 2024-ųjų su oro tarša siejami reikalavimai bus griežtinami ir numatoma, kad minėta didžiausia kvapo koncentracijos ribinė vertė bus sumažinta iki 5 vienetų.

„Ta įmonė turi tik 3 metus, kad ne tik dėl gyventojų išspręstų šiuos klausimus“, – akcentavo NVSC Klaipėdos departamento vadovas.

Anot pašnekovo, aplinkosaugininkai nustatė, jog vieno su įmone susijusių taršos šaltinių garų kondensate yra nemažai ištirpusio formaldehido. Tai yra bespalvės, nemalonaus kvapo dujos.

Priklausomai nuo koncentracijos, šios dujos gali dirginti akis, gerklę, jų įkvėpęs žmogus gali čiaudėti, kosėti ar net pradėti dusti. Ši medžiaga yra naudojama medienos drožlių plokštėse.

„Įmonė pati pripažino, kad susidarančios medienos drožlių plokščių atliekos yra deginamos. Tai jeigu yra temperatūros svyravimai, galima daryti prielaidą, kad galbūt ne visos medžiagos sudega, kurios yra tose plokštėse“, – aiškino R. Grigaliūnas.

Planą ketina rengti neskubėdami?

Išaiškėjus šiai situacijai, bendrovės buvo paprašyta pateikt trumpalaikių ir ilgalaikių priemonių, kurios mažintų gyventojus taip piktinančią aplinkos smardinimo problemą, planą.

„Jie parašė, kad analizuoja tyrimų duomenis. Atsakė gražiai, kultūringai, tačiau parašė ir tai, kad planą galėtų pateikti tik kitų metų trečią ketvirtį. Mes manome, kad tai yra per ilgas laiko tarpas“, – dėstė NVSC Klaipėdos departamento direktorius.

Manoma, kad tokį planą būtų galima paruošti iki vasario ar kovo pradžios.

Dėl bendrovės „Klaipėdos mediena“ oro taršos ketvirtadienį nuotoliniu būdu vyko NVSC Klaipėdos departamento inicijuotas pasitarimas, kuriame dalyvavo suinteresuotos pusės.

Vis dėlto, susirinkimo metu bendrovės atstovai nei gyventojams nei miesto valdžiai ar NVSC atstovams negalėjo pasakyti nieko konkretaus.

„Jie pateikė informaciją, kiek lėšų yra investavę, kiek dar planuoja investuoti. Bet jos galbūt daugiau bendro pobūdžio. Kas būtų susiję su oro taršos priemonėmis – pasigedome“, – neslėpė R. Grigaliūnas.

Nenuskambėjo ir pažadas minėtą planą parengti greičiau.

Miestas ultimatumų nepateikė

Uostamiesčio valdžios atstovai pripažįsta, jog situacija, vertinant planuojamos rekreacinės zonos perspektyvas, poveikį gyventojams, kelia nerimą. Vis dėlto, kol kas linkstama laukti kol įmonė paruoš ir pateiks veiksmų planą.

„Laikas – ilgokas. Tikimės, kad planą parengs greičiau. Aplinkosaugos patikrinimo išvadą dėl formaldehido jie ginčija. Ginčai ginčais, bet dėl jų veiklos tai gyvenamai veiklai yra poveikis. Tai yra akivaizdu. Kvietėme neignoruoti ir ieškoti sprendimų“, – aiškino Klaipėdos vicemeras Arūnas Barbšys.

Ginčai ginčais, bet dėl jų veiklos tai gyvenamai veiklai yra poveikis. Tai yra akivaizdu.

Pašnekovas teigė, jog bent kol kas miestas neketina siekti riboti įmonės veiklos ar imtis kitokių veiksmų.

Su bendrove „Klaipėdos mediena“ LRT.lt iškart susisiekti nepavyko. Vėliau bendrovė išplatino pranešimą.

„Klaipėdos mediena“ skelbia, kad „pastaruosius penkiolika metų nuosekliai investuoja į neutralų poveikį aplinkai kuriančius sprendimus ir technologijas“.

„Dabar pradedame baigiamąjį investicijų programos etapą, kuris leis užtikrinti tvarią gamybos veiklos integraciją aplinkoje, kurioje veikiame“, – tikina „Klaipėdos medienos” direktorius Nikolajus Ivanovas.

2006-2017 m. į poveikio aplinkai mažinimą bendrovė iš viso investavo beveik 12 mln. eurų, 2018-2019 m. – per 2,5 mln. eurų. Kaip teigiama pranešima, pasak N. Ivanovo, už šias lėšas bendrovėje įrengta akustinė sienelė, pertvarkyta gamyklos transporto sistema, garsą sugeriančiomis medžiagomis izoliuotos išorinės vamzdynų ir ventiliavimo sistemos.

„Eliminuojant oro taršai pavojingas medžiagas, įrengtas Europos Sąjungos standartus atitinkantis elektrostatinis filtras, įdiegtos pažangios technologijos kvapų taršos prevencijai.

Per artimiausius dvejus metus bendrovė planuoja įgyvendinti baigiamąjį tvarumo programos etapą. Jo metu bus investuota dar 1,5 mln. eurų. Šis etapas bus įgyvendintas pagal rengiamą tvarios gamybos galimybių studiją, apimančią pažangias tarptautines praktikas“, – rašoma bendrovės pranešime.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24