Lietuvoje

2020.12.03 17:48

Sinoptikė: po šilto savaitgalio charakterį demonstruos Sibiro anticiklonas – laukia žvarbūs, vėjuoti, tačiau saulėti orai

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2020.12.03 17:48

LRT RADIJUJE apsilankiusi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė prognozuoja šiltesnį, tačiau vėjuotą penktadienį. Teigiamų oro temperatūrų turėtume sulaukti ir visą savaitgalį. Vis tik šiluma ilgai neišsilaikys, mat savo nagus mūsų šalyje bandys rodyti Sibiro anticiklonas, kuris į Lietuvą atneš daugiau giedros, saulės, tačiau ir žvarbos bei gūsingo vėjo. Sniego, deja, vis dar teks palaukti.

Gamtos kūryba džiugina neringiškius

Šią savaitę baigėsi kalendorinis ruduo. Pasak I. Marcinonienės, visi trys rudens mėnesiai buvo labai šilti. „Rugsėjis buvo su didele teigiama temperatūros anomalija. Pirmasis rudens mėnuo buvo labai sausas – teiškrito vos pusė įprastai turinčių iškristi kritulių. Spalis taip pat buvo labai šiltas. Na o lapkritis buvo vienas iš šilčiausių“, – rudens orų suvestinę apibendrina sinoptikė.


Nuo pat 1961 m., jei žiūrėti temperatūros rodiklius, tai šiųmetis ruduo drąsiai užimtų jei ne pirmąją, tai tikrai aukštą prizinę vietą, tvirtina pašnekovė. „Nors lapkritis ir buvo šiltas, nei įprasta, tačiau labai apniukęs. Tas drungnas oras, žinoma, mūsų nelepino, – teigia LHMT vyriausioji specialistė. – Per pastarąjį dešimtadienį buvo tokių vietovių Lietuvoje, kur saulė pasirodydavo ar apskritai giedresni orai vos 4-6 val. Tai gi, buvo šiltas, tačiau tikrai labai apniukęs lapkritis.“

O štai lygiai prieš 10 m., 2010-ųjų lapkričio pabaigoje-gruodžio pradžioje, vėjas ir šaltukas kūrė ledo skulptūras Kuršių nerijoje. Pasakiški ledo kūriniai nidiškius ir kurorto svečius džiugino ir ketvirtadienio rytą.

Sinoptikė neatmeta galimybės, kad panašūs vaizdai Neringoje gali pasikartoti vėl, ir jau kitą savaitę.

Atsidursime oro masių mūšio lauke

Šios savaitės pabaigos ir kitos savaitės orus didžiąja dalimi lems didelis anticiklonas, esantis virš Rusijos, tvirtina I. Marcinonienė. „Tai vadinamasis Sibiro anticiklonas, kuris lems orus ir Lietuvoje. Taip pat įtakos turės ir šalia, vakariau, praeinantys mažesni ciklonai.

Sinoptikė apie prasidėjusią žiemos orų karuselę: sniego pritrūksime

Lietuva atsidurs tarsi kovos mūšio lauke tarp Sibiro anticiklono ir tų mažesnių ciklonų. Sibiro anticiklonas neleis į Rusiją veržtis žemo slėgio sričių debesų ėjimui į Rytus. Mes būsime toje frontinėje juostoje. Slėgių skirtumai formuos ir stipresnius vėjus mūsų šalyje“, – prognozuoja sinoptikė.

Artimiausią naktį į Lietuvą veršis ciklonas, kuriam kelią bandys pastoti jau minėtas Sibiro anticiklonas. „Debesys iš pietryčių keliaus į šiaurinę Europos dalį, tačiau dėl Sibiro anticiklono įtakos, ciklono atnešamų kritulių sulauks tik Vakarų Lietuvos gyventojai, – sako I. Marcinonienė. – Krituliai iš pradžių bus mišrūs, pereinantys į lietų. Taip pat galima lijundra, kuomet ant šalto paviršiaus lyja ir tie krituliai ledėja.“

Gūsingo vėjo sulauks ne tik pajūris

Penktadienio dieną debesuotumas didės jau visoje Lietuvoje. Neigiamos temperatūros jau neturėtų būti. „Oro temperatūra svyruos nuo 0 iki 5 laipsnių šilumos. Kritulių vėl nestokos vakariniai šalies rajonai. Ryte dar gali būti lijundra ir plikledis, o jau įdienojus šlapdribą keis lietus.

Vėjas visoje šalyje išliks gūsingas. Vietomis vėjo greitis įsismarkaus iki 15-17 m/s. Ir tai nebūtinai prie jūros – toks smarkus vėjas gali pūsti ir pietiniuose rajonuose“, – įspėja hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji specialistė.

Šeštadienio naktis bus labiau apniukusi rytiniuose šalies rajonuose. „O štai vakarinių rajonų gyventojai galės pasigrožėti giedru, žvaigždėtu dangumi. Oras neturėtų atšalti, bus nuo 0 iki 4 laipsnių šilumos“, – sako I. Marcinonienė.

Šeštadienio dienos oro temperatūra mažai kuo skirsis nuo nakties. „Bus nuo 1 iki 5 laipsnių šilumos, – prognozuoja sinoptikė. – Tik rytiniuose rajonuose gali būti apie 0 laipsnių ar kiek žemiau. Kritulių neturėtų būti arba jie bus labai mažai tikėtini.“

Kitą savaitę – žvarbūs ir vėjuoti orai

Sekmadienio naktį didės debesuotumas, tačiau šiltesnės nakties jis nelems. „Kaip jau ir minėjau, būsime tame kovos lauke, o juk jame kaunasi ir šaltasis Sibiro ciklonas. Pietryčių vėjas mažai teatneš šilumos. Oro temperatūra svyruos nuo 2 laipsnių žemiau nulio iki 2 laipsnių šilumos“, – teigia I. Marcinonienė.

Sekmadienio dieną vėl palaipsniui pereisim į neigiamą oro temperatūrą, tikina sinoptikė. „Oro temperatūra dar svyruos nuo 2 laipsnių žemiau nulio iki 3 laipsnių šilumos. Atrodo nebus žema oro temperatūra, tačiau pūs žvarbūs vėjai, jausime šaltį. Jutiminė temperatūra bus tikrai žema“, – apie ateinančius žvarbius orus įspėja pašnekovė.

Pirmadienio naktį, o ir visą kitą savaitę, savo charakterį labiau parodys Sibiro anticiklonas. „Žemo slėgio sritį keis aukšto slėgio anticiklonas. Nakties oro temperatūra bus neigiama visoje šalyje. Kitos savaitės naktys bus šaltokos, o dienomis pasirodys saulė, tačiau oro ji nesušildys. Laukia žvarbūs orai. Ko tikrai truks, tai sniego“, – sako LHMT vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene klausykitės radijo bei stebėkite televizijos vaizdo įrašuose.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Sinoptikė apie prasidėjusią žiemos orų karuselę: sniego pritrūksime

Populiariausi