Lietuvoje

2020.12.03 18:21

LRT trumpai. Nausėda susitiko su visais galimais ministrais: ką įvertino palankiai, o ką sukritikavo?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.12.03 18:21

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį baigė daugiau nei savaitę trukusius susitikimus su kandidatais tapti Ingridos Šimonytės vadovaujamo ministrų kabineto nariais. Portalas LRT.lt kviečia peržvelgti, kaip šalies vadovas vertino kiekvieną iš galimų ministrų iš karto po susitikimų su jais.

Susitikimus su kandidatais į ministrus prezidentas pradėjo kitą dieną po to, kai Seimas patvirtino I. Šimonytę ministre pirmininke – lapkričio 25 d. Kaip po kiekvieno susitikimo komentavo prezidento patarėjai, visus kandidatus buvo ir dėl ko pagirti, ir dėl ko papeikti.

Ketvirtadienį prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis sakė, kad sprendimą dėl pateiktų kandidatų šalies vadovas ketina priimti artimiausiu metu: „Pačiu artimiausiu metu įvyks prezidento susitikimas su premjere, kur jis pateiks savo vertinimą apie kandidatus.“

Monika Navickienė

Pirmoji iš į ministrų postus siūlomų politikų su G. Nausėda susitiko konservatorė Monika Navickienė. Ji siūloma socialinės apsaugos ir darbo ministre. Po susitikimo su ja prezidento vyr. patarėjas Simonas Krėpšta komentavo, kad šalies vadovui gerą įspūdį paliko M. Navickienės žinios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kuruojamose srityse.

„Taip pat džiugu, kad kandidatė demonstruoja ryžtą, jeigu būtų paskirta, keisti santykinį skurdą, jį mažinti, skirti daug dėmesio socialinėms paslaugoms, kurių lygis ir kokybė šiuo metu netenkina“, – po susitikimo komentavo S. Krėpšta.

Simonas Kairys

Į kultūros ministrus siūlomas liberalas Simonas Kairys su prezidentu susitiko tą pačią dieną, kaip ir M. Navickienė. G. Nausėdos atstovas spaudai A. Bubnelis po susitikimo kalbėjo, kad kandidatui į kultūros ministrus teko išklausyti daugiau pastabų ir tam tikrų nuogąstavimų dėl galimo darbo ministerijoje.

„Prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad konkrečiai šiam kandidatui turbūt dar reikėtų sustiprinti ilgalaikę viziją kultūros sektoriuje, taip pat jis atkreipė dėmesį, kad kandidatas turi darbo savivaldybės lygmeniu patirties, todėl itin svarbu ir komanda, kuri dirbtų su juo nacionaliniu lygmeniu ministerijoje“, – sakė prezidento atstovas spaudai A. Bubnelis.

Kasparas Adomaitis

Pirmąją susitikimų su kandidatais dieną vainikavo susitikimas su galimu susisiekimo ministru, Laisvės partijos atstovu Kasparu Adomaičiu. Šalies vadovo atstovas spaudai neslėpė, kad kai kuriais susisiekimo klausimais kandidato į ministrus ir prezidento nuomonės sutapo. Anot A. Bubnelio, prezidentui taip pat labai svarbu, kad naujoji Susisiekimo minsiterijos vadovybė turėtų vadovavimo ir pokyčių valdymo patirties.

„Todėl, jei kažkuriais aspektais tos patirties trūksta ministrui, tam žmogui, kuris užims šios ministerijos vadovo postą, labai svarbu, kokią komandą jis turės, kuri padės jam įgyvendinti tuos pokyčius. Klausimus apie komandą prezidentas uždavė šiam kandidatui į ministrus. Labai konkretaus atsakymo, deja, prezidentas šį kartą negavo“, – aiškino A. Bubnelis.

Evelina Dobrovolska

Po susitikimo su į teisingumo ministres siūloma Laisvės partijos nare Evelina Dobrovolska A. Bubnelis komentavo, kad prezidento vertinimu, pokalbis su E. Dobrovolska buvo labai įdomus, pati kandidatė yra drąsi, ryžtinga, pasirengusi įgyvendinti pokyčius, kurie yra svarbūs Teisingumo ministerijai.

„Pagrindinis klausimas, kuris kilo prezidentui pokalbio metu, – tai, ar ji vis dėlto turėtų pakankamai patirties įgyvendinti šiuos pokyčius ir ar turėtų pakankamą autoritetą teisininkų bendruomenėje“, – teigė A. Bubnelis.

Jurgita Šiugždinienė

Švietimo, mokslo ir sporto ministre siūloma Jurgita Šiugždinienė su G. Nausėda susitiko pirmadienį. A. Bubnelis po susitikimo kalbėjo, kad susitikimo metu prezidentui nekilo abejonių dėl J. Šiugždinienės patirties aukštojo mokslo srityje, todėl daugiausia dėmesio susitikime buvo skirta ankstyvajam ugdymui ir bendrajam ugdymui.

Anot jo, šalies vadovas ir J. Šiugždinienė taip pat kalbėjo apie sportą, kaip atskirą ministerijos kuruojamą sritį. A. Bubnelis kalbėjo, kad pati kandidatė į ministrus pripažino, kad šiai sričiai buvo skirta mažiau dėmesio, todėl prezidentas pasigedo sisteminio požiūrio į šios srities klausimus.

„Kandidatė neformulavo konkrečios vizijos sporto srityje. <...> Tačiau buvo aptarta, kad prie to bus sugrįžta ateityje“, – sakė G. Nausėdos atstovas.

Arūnas Dulkys

Sveikatos apsaugos ministru siūlomas buvęs valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys. Po susitikimo A. Bubnelis komentavo, kad šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijai itin svarbu turėti vadovą, kuris gebėtų tvarkytis su krizėmis.

„Natūralu, kad ši ministerija, kuri lyderiauja sprendžiant šią krizę, reikalauja vadovo, kuris turėtų stiprius krizės valdymo ir pokyčių įgyvendinimo įgūdžius, tokią patirtį. Sprendimus reikia priimti greitai, ryžtingai ir efektyviai“, – teigė A. Bubnelis. Ar būtent tokias savybes turi A. Dulkys, akcentuota nebuvo.

Aušrinė Armonaitė

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teikiama tapti ekonomikos ir inovacijų ministre. Po susitikimo prezidento G. Nausėdos atstovas teigė, kad A. Armonaitė padarė gerą įspūdį. Prezidento vertinimu, A. Armonaitė, nors jauna, bet yra patyrusi politikė.

„Pokalbyje matėsi, kad ji turi daug energijos, užsidegimo ir motyvacijos įgyvendinti pokyčius, aptartus šiandienos susitikimo metu“, – kalbėjo A. Bubnelis.

Pasak jo, prezidentas su A. Armonaite rado nemažai sąlyčio taškų, pirmiausia, kalbant apie regioninės ekonominės politikos klausimus, pokyčius viešuosiuose pirkimuose, finansavime verslui.

Simonas Gentvilas

Aplinkos ministru teikiamas liberalas Simonas Gentvilas su prezidentu susitiko antradienį, po to, kai šalies vadovas susitiko su paskirtąja premjere.

Prezidento atstovas sakė, kad S. Gentvilo kandidatūra vertinama teigiamai, nors yra ir sąlyga – visuomenės palaikymas. A. Bubnelis po susitikimo kalbėjo, kad sutapo prezidento ir S. Gentvilo vertinimai dėl poreikio Lietuvoje įtvirtinti ambicingesnius kovos su klimato kaita tikslus, taip pat įtvirtinti tai, kad aplinkosauga ir dėmesys klimato kaitai turi būti įtvirtinti visose gyvenimo srityse.

„Prezidento vertinimu, kandidatas yra profesiškai pasiruošęs eiti šias pareigas, tačiau labai svarbu, kad jis turi įtikinti tą visuomenės dalį, kuri nėra patenkinta (situacija – LRT.lt) aplinkos apsaugos srityje“, – sakė prezidento atstovas spaudai.

Gintarė Skaistė

Trečiadienį G. Nausėda susitiko su finansų ministre teikiama konservatore Gintare Skaiste. Kaip po susitikimo sakė A. Bubnelis, prezidento ir kandidatės vizijos dėl ilgalaikių ir strateginių planų sutapo, buvo aptarti ir finansiniai šalies niuansai artimiausioje ateityje, ypač stebint COVID-19 šešėlio iššūkius.

Pasak atstovo spaudai, prezidentas įvertino kandidatės kompetenciją, bet, kaip atkreipė dėmesį A. Bubnelis, kandidatei dar reikės visuomenei atsakyti į kilusius tam tikrus reputacinius klausimus.

„Ši kandidatė, visų pirma, pati turės atsakyti į visus visuomenėje kylančius klausimus dėl jos reputacijos, o prezidentas savo vertinimą pasakys premjerei“, – teigė prezidento atstovas.

Dalia Miniataitė

Komentuodamas prezidento ir žemės ūkio ministre siūlomos Dalios Miniataitės susitikimą, A. Bubnelis kalbėjo, kad prezidentas giria kandidatės į žemės ūkio ministrus D. Miniataitės ilgametę patirtį žemės ūkio sektoriuje, tačiau kartu kritikuoja ją dėl ne iki galo aiškių būsimos veiklos prioritetų.

„Po susitikimo prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad kandidatė turi ilgametę patirtį žemės ūkio sektoriuje, yra labai gerai susipažinusi su šio sektoriaus problematika, turi taip vadinamą institucinę patirtį iš Žemės ūkio ministerijos, labai gerai pažįsta toje srityje dirbančius žmones ir tai yra jos neabejotini privalumai. Tačiau tuo pačiu prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad nėra iki galo aiškūs prioritetai, kaip spręsti žemės ūkio sektoriaus problematiką“, – dėstė A. Bubnelis.

Agnė Bilotaitė

Paskutinę susitikimų su kandidatais į ministrus dieną prezidentas pradėjo pokalbiu su vidaus reikalų ministre siūloma Agne Bilotaite. Kaip kalbėjo A. Bubnelis, prezidentui padarė įspūdį tai, kad A. Bilotaitė daug dėmesio skiria skaidrumui ministerijos kuruojamose srityse. Be to, šalies vadovas atkreipė dėmesį į politikės teigiamą motyvaciją gerinti ministerijos kuruojamų sričių padėtį.

„Prezidentas atkreipė dėmesį, kad galbūt ne į visas sritis kandidatė yra labai įsigilinusi, tačiau tai yra įveikiama matant jos motyvaciją ir nusiteikimą“, – sakė A. Bubnelis.

Dainius Kreivys

Konservatorius Dainius Kreivys, siūlomas tapti energetikos ministru, su prezidentu susitiko ketvirtadienį. Po susitikimo A. Bubnelis detaliai šalies vadovo pozicijos dėl D. Kreivio nekomentavo, tačiau teigė, kad prezidentas kandidato klausė, ar šis sugebės išvengti interesų konfliktų dirbdamas ministru, turint omenyje, kad dėl šios priežasties jis turėjo pasitraukti iš ministro pareigų 2011 metais. D. Kreivys užtikrino, kad interesų konflikto nebus, o pamokos yra išmoktos.

Arvydas Anušauskas

Krašto apsaugos ministru siūlomas konservatorius Arvydas Anušauskas. Kaip sakė A. Bubnelis, prezidentas įvertino solidžią ir ilgametę A. Anušausko patirtį dirbant nacionalinio saugumo srityje bei jo patriotines nuostatas.

Susitikimo metu aptartas ir A. Anušausko anglų kalbos mokėjimo klausimas, bet koks yra prezidento vertinimas šiuo klausimu, A. Bubnelis nedetalizavo.

Gabrielius Landsbergis

Paskutinis kandidatas į ministrus, su kuriuo susitiko šalies vadovas, buvo į užsienio reikalų ministrus teikiamas Gabrielius Landsbergis.

Po susitikimo tiek A. Bubnelis, tiek G. Landsbergis sakė, kad buvo aptarti svarbiausi užsienio politikos prioritetai. Tiesa, apie tai, kaip prezidentas vertina G. Landsbergį kaip galimą ministrą, A. Bubnelis nekalbėjo ir teigė, kad prezidentas savo vertinimą pirmiausia išsakys paskirtąjai premjerei Ingridai Šimonytei.

Prezidentas ir I. Šimonytė susitiks penktadienį priešpiet.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.18 16:30

COVID-19 situacijai gerėjant, ekspertai pristatė keturis karantino švelninimo scenarijus pasiektas lapkričio pradžios lygmuo; atnaujinta 17.43