Lietuvoje

2020.12.03 10:18

Skvernelis dėl augančių COVID-19 skaičių tikisi žmonių asmeninio atsakingumo: policininko į namus neįvarysime

Verygos komentaras
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.12.03 10:18

Lietuvoje patvirtinus rekordiškai aukštą 2 450 naujų COVID-19 ligos atvejų skaičių, laikinasis premjeras Saulius Skvernelis sako, kad tokie skaičiai – nedžiuginantys, ir neatmeta galimybės, kad jiems nesikeičiant nebus kitos išeities, teks dar labiau griežtinti tam tikrus ribojimus. Tiesa, jis pabrėžia, kad būtinas ir asmeninis visuomenės atsakingumas, to, pasak S. Skvernelio, pritrūksta.

Skvernelį skaičiai neramina, COVID-19 lūžio dar nematyti

Ketvirtadienio duomenimis, nors karantinas šalyje galioja jau mėnesį, Lietuvoje fiksuotas didžiausias naujų atvejų skaičius per parą nuo pandemijos pradžios.

„Aš vakar jau minėjau po Vyriausybės posėdžio, turbūt mes galime ypač griežtus ribojimus padaryti, bet jeigu nesilaikysime jų, tai neturėsime rezultatų. Tai, kas yra dabar, jeigu mes jų laikytumėmės, būtų kitas rezultatas“, – sakė laikinasis Vyriausybės vadovas. Pasak jo, yra padaryta papildomų žingsnių, jeigu reikės, jei nebus laukiamo lūžio, reikės svarstyti kitas priemones.

Tiesa, S. Skvernelis apeliuoja į šalies gyventojų elgesį, daugybė žmonių taisyklių nesilaiko, todėl tų atvejų skaičius, pasak jo, plečiasi ir auga. Laikinasis Vyriausybės vadovas dar kartą paragino žmones atsakingai elgtis ir per šventes metu, nes pastaruoju metu itin išplitę šeiminiai COVID-19 atvejai.

„Nueikime į prekybos centrus, turbūt tvarkingai dėvinčių kaukių nėra absoliuti dauguma. Kažkas nusiima, kažkas atstumo nesilaiko, būriuojasi. Čia vienas aspektas, bet didesnė problema, kad tos šventės, kurių mes negalime švęsti restoranuose, kavinėse, persikelia į artimą aplinką ir tas šeiminis plitimas yra gana ženklus. Policininko į namus neįvarysime“, – sakė S. Skvernelis.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu visi prekybos centrai veikia, žmonėms nėra sudaryti kažkokie ribojimai įsigyjant tam tikrų prekių, tiesa, trečiadienį sugriežtinta tvarka dėl kalėdinių mugių, jos šiemet nevyks.

„Parduotuvėse nusipirkti galima duonos, fejerverkų, vandens ir buitinės technikos. Neuždarome mes juk parduotuvių“, – sakė S. Skvernelis. Pasak jo, uždraustos tik vadinamosios kalėdinės mugės.

Veryga: panašu, kad informacija dalies žmonių širdžių nepasiekia

Panašiai prieš Seimo posėdį pasisakė ir laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jo teigimu, priemonių vis daugėja, tačiau žmonės dažnai į jas numoja ranka.

„Latviai kopia į viršų su skaičiais, tik priminsiu, kad mes vis klausdavome, ką jie tokio stebuklingo daro, kad ten visai nėra atvejų, dabar panašu, kad tai savotiškas liūdnos situacijos konstatavimas. Nepriklausomai nuo to, ką darai, svarbu, kaip visuomenė elgiasi, reaguoja. Deja, bet ji visur yra pavargusi, visur matome panašius fenomenus“, – sakė A. Veryga.

Jo teigimu, tam tikros priemonės įvedimas dar negarantuoja, kad atvejų skaičiai staiga kris, būtinas visuomenės sąmoningumas.

„Viskas priklausys nuo to, kaip laikysis visuomenė įvestų priemonių“, – kalbėjo ministras.

Paklaustas, kur tos pagrindinės spragos, dėl ko Lietuvoje vis dar auga atvejų skaičius, A. Veryga sako, jog vis dar tebevyksta aktyvus bendravimas visuomenėje, kažkas ignoruoja taisykles, todėl ir matome tokius skaičius.

„Toliau bendraujam, vyksta kažkur, kur galbūt nėra visiškai matomi dalykai. Apie nerimą keliančias žinutes, kurių sulaukdavome, esu ir anksčiau kalbėjęs. Ir apie įmones, kurios slepia atvejus, nepraneša, girdime apie šventes, tai ir yra prielaida, dėl ko viruso plitimas nesustoja. Nesilaikome rekomendacijų ir elgiamės neatsakingai. Visą visuomenę uždaryti dabar namuose turbūt irgi nėra tinkamas variantas. Reikia galų gale patikėti, kad virusas yra, aš jau nežinau, kaip įtikinti“, – svarstė A. Veryga.

A. Veryga pripažino, kad gaila, jog dalis visuomenės apskritai netiki viruso egzistavimu, net ir pateikiant visus to įrodymus. Laikinasis ministras apgailestavo, kad dalies „žmonių širdžių tai nepasiekia“.

„Man tai yra tikrai labai gaila, nepaisant visų vaizdų, kuriais dalinasi televizijos, portalai, panašu, kad nesuveikia ir žmonių širdies tas nepasiekia“, – su nusivylimu apie visuomenės požiūrį kalbėjo A. Veryga.

LRT.lt primena, kad, siekdama sulėtinti koronaviruso plitimą, Vyriausybė trečiadienį sugriežtino karantino sąlygas: nuo penkių iki dviejų sumažino viešoje vietoje galinčių būriuotis žmonių skaičių ir apribojo laikinų prekybos vietų veiklą.

Tiesa, Švietimo ministerija nusprendė, kad moksleivių žiemos atostogos ilginamos nebus. Kaip ir planuota, mokiniai kalėdinių atostogų išeis gruodžio 23 dieną, baigs atostogauti sausio 5 dieną. Ministerija taip pat atmetė kai kurių profesinių sąjungų siūlymus pereiti prie visuotinio nuotolinio mokymo – apsispręsti dėl to ir toliau galės savivaldybės ir pačios mokyklos.

Švietimo ministerija teigia, kad mokyklos nėra pagrindiniai užsikrėtimo židiniai.

Populiariausi

Sniegas ir pūgos Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.25 10:52

Sniego bus iki soties: pūgos kilti pradės jau antradienio naktį, o dalyje Lietuvos regionų pusnys gali siekti kelius intensyvus snygis truks mažiausiai pusantros paros; atnaujinta 13.04

12
Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.01.25 13:07

Ekstremalių situacijų komisija siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną dar mėnesiui Dulkys spėja, kad balandžio 1 d. karantinas galėtų baigtis; atnaujinta 15.51

10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.25 09:33

541 COVID-19 atvejis: židiniai fiksuojami įmonėse, tęsiasi protrūkis Klaipėdos vaikų globos namuose mirė 15 žmonių, o pasveiko – 133, atnaujinta 10.03

6
Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.01.25 14:21

Aplinkos apsaugos departamento direktorei Vėbrienei suteiktas pranešėjo statusas Aplinkos ministerijos komentaras; atnaujinta 16.22