Lietuvoje

2016.02.26 23:02

Mirė Lietuvos aviacijos patriarchas V. Ašmenskas

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.02.26 23:02

Eidamas 105-uosius metus mirė aviacijos patriarchas, rezistencijos kovų dalyvis dimisijos leitenantas Viktoras Ašmenskas. 

Lietuvos aviacijos istoriją jis praturtino prisiminimais apie Jurgį Dobkevičių, Antaną Gustaitį ar lėktuvo su Dariaus ir Girėno palaikais sutiktuves. Antisovietinės rezistencijos dalyviams jis buvo tiek kruopštus prisiminimų fiksuotojas, tiek stiprybės simbolis.

Viktoras Ašmenskas gimė 1912-aisias metais, tuomet kai motorinė aviacija skaičiavo tik pirmuosius metus. Pirmojo pasaulinio karo metais pirmą kartą pamatė lėktuvus danguje ir aviacijai liko ištikimas visą šimtmetį.

Skraidyti pradėjo 1931 su aukštesniosios technikos mokyklos būrelio pasigamintu sklandytuvu. Po trejų metų jau plaukė Nemunu statyti Nidos sklandymo mokyklos, sklandyti virš kopų ir siekti piloto licencijos.

Prieš aštuonis dešimtmečius dalyvavo pirmajame grupiniame šuolyje su parašiutais ir tapo pirmaisiais Lietuvos civiliais atlikusiais šuolį. Daugiausia skraidė paskutiniais nepriklausomybės metais – pašauktas stažuotei į karo aviaciją, o vėliau mobilizuotas.

Viktoras Ašmenskas – aktyvus 1941-ųjų birželio sukilimo bei antisovietinio pasipriešinimo dalyvis.

Po tremties nutolo nuo skraidymo ir kelis dešimtmečius vadovavo aviacijos sporto organizacijoms, rašė knygas apie pokario kovas ir nepraleisdavo nei vienos aviacijos šventės.