Lietuvoje

2020.12.02 22:28

Seimas nuotoliniu būdu dirbs negreitai, kol kas izoliacijoje esantiems siūloma naudotis vertėjų kabinomis

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.02 22:28

Seimas po savaitės pertraukos ketvirtadienį grįš į posėdžius. Jau įregistruotos Seimo statuto pataisos dėl nuotolinio Seimo darbo, jos bus svarstomos ketvirtadienį. Besiruošdami posėdžiui parlamentarai vėl darosi koronaviruso testus. Seimo vicepirmininko Pauliaus Saudargo teigimu, išsitirti užsiregistravo apie 60 politikų. Seimo salėje įrengtos pertvaros, kad parlamentarai būtų geriau atskirti vienas nuo kito.

Kol kas posėdžiai vyksta kaip įprasta, o patys Seimo nariai sakosi, kad vengia.

Po savaitės pertraukos Seimas vėl grįžta į posėdžių salę: prieš tai – statomos pertvaros ir vėl testuojami parlamentarai

„Buvau Panevėžyje ir nebuvau sutikęs nė vieno žmogaus, tiesiog buvau sodyboje. Reikia visiems stengtis turėti mažiau kontaktų“, – tikina Seimo narys Bronislovas Matelis.

Vis dėlto parlamentarai dar aiškinasi, kaip turėtų atrodyti nuotolinis darbas.

„Aišku, posėdžiai neišvengiami, bet būtų naudinga, jei kuo daugiau jų būtų perkeliama į nuotolinę erdvę“, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Kristijonas Bartoševičius.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Jonas Jarutis tikina, kad jų frakcija nėra prieš nuotolinį darbą, tačiau reikia tiksliai aprašyti sąlygas, kaip toks darbas turi būti vykdomas. Tos pačios frakcijos narys Tomas Tomilinas taip pat pabrėžia sąlygų svarbą.

„Negalima priimti nuotolinio darbo neapgalvojus visų procedūrų - demokratinis darbas tuo ir skiriasi nuo autoritarinio, kad yra procedūros, mažumos ir daugumos“, – aiškina jis.

P. Saudargas sako, kad viskas jau apgalvota.

„Čia kilo daug ginčų, kaip išspręsti tą Seimo nario tapatybės klausimą, bet mes radome sprendimą – pagal įstatymus būtų naudojamas e.parašas, – teigia jis.

Tačiau P. Saudargas pripažįsta, kad greitai to padaryti nepavyks - prireiks bent kelių savaičių. Kol kas, kad posėdžiautų saugiau, salėje pastatytos pertvaros. Tačiau kai kuriems politikams atrodo, kad tokios apsaugos – per menkos.

„Tikriausiai nepakanka – ir šoniniai mikrofonai yra naudojami, ir įėjimai į salę“, – LRT TELEVIZIJAI tikina Seimo Darbo partijos frakcijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Taigi kitą savaitę vieną svarbiausių klausimų - Vyriausybės programą - Seimo nariai tvirtins susirinkę gyvai. Tačiau dėl koronaviruso posėdžiuose dalyvauti gali ne visi, nes dalis parlamentarų užsikrėtę. Praėjusią savaitę susirgo konservatoriai Vytautas Juozapaitis ir Andrius Kupčinskas, paskutinysis užsikrėtė „darbietis“ Viktoras Fiodorovas.

„Jaučiu nestiprius simptomus – buvo pakilus temperatūra, šiek tiek nugarą skaudėjo. Bet kokiu atveju, antradienį praėjusį tas kontaktas buvo“, – pasakoja jis.

Dėl kontakto su šiuo parlamentaru izoliavosi bent 3 „darbiečiai“.

Seimo vicepirmininkas P. Saudargas svarsto, kad tie Seimo nariai, kurie turi būti izoliacijoje, galėtų dalyvauti Seimo posėdžiuose. Anot P. Saudargo, jie galėtų tai daryti iš kabinų, kurios paprastai skirtos vertėjams.

Tačiau tokią idėją turėtų palaiminti sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis sako, kad taip galėtų būti, jei parlamentaras į kabiną patektų su niekuo nesusitikęs, tačiau to neužtikrinus – pasiūlymui nepritartų.