Lietuvoje

2020.12.03 09:13

Laikas kapsi ne tik Šimonytės ministrų kabinetui, bet ir biudžetui: baiminamasi juodžiausio scenarijaus

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.12.03 09:13

Užsitęsęs ministrų kabineto tvirtinimas kelia nerimą ne tik dėl kovos su pandemija perėmimo, bet ir dėl kitų metų valstybės biudžeto priėmimo. Tiek politikai, tiek ekspertai sako, kad naują Vyriausybę būtina patvirtinti, ir biudžetą priimti reikia kuo greičiau, kitaip gali laukti ir juodžiausias scenarijus – kitus metus pradėti su viena dvyliktąja šių metų biudžeto.

Būsimoji premjerė Ingrida Šimonytė kandidatus į ministrus paskelbė lapkričio 18 dieną, o lapkričio 24 dieną Seimas pritarė jos kandidatūrai į ministrus pirmininkus. Iškart po to prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo susitikimus su galimais ministrais ir trečiadienį, kuomet buvo rašomas šis tekstas, jau buvo susitikęs su dešimt iš keturiolikos kandidatų.

Ketvirtadienį prezidentas susitinka su likusiais keturiais kandidatais į ministrus, su kuriais dar nebuvo susitikta. Visgi tai nereiškia, kad Vyriausybė bus patvirtinta, mat G. Nausėda tik pradėjęs susitikimus su galimais ministrais pareiškė, kad tokia sudėtimi, kokią pateikė I. Šimonytė, kabineto netvirtins. Jei taip nutiks, premjerei teks ieškoti naujų kandidatų, o prezidentui su jais susitikti ir svarstyti galimybę jiems tapti ministrais.

Visgi suskubti tvirtinant ministrus reikėtų, nes liko vos pora savaičių iki laiko, kuomet privaloma patvirtinti kitų metų valstybės biudžetą. Tą portalui LRT.lt sakė ir kalbinti Seimo nariai, ir politologė. Jei biudžetas nebus patvirtintas, kitus metus valstybė pradės su viena dvyliktąja šių metų biudžeto.

Visgi prezidento vyr. patarėjas Simonas Krėpšta portalui LRT.lt teigė, kad prezidentas dar spalio mėnesį yra išsakęs nuomonę, kad biudžete yra pozityvių dalykų: skolos augimas yra valdomas, biudžeto deficitas mažėja, nemažai dėmesio skiriama investicijoms.

„Tačiau yra ir taisytinų dalykų – biudžete daugiau dėmesio reikia skirti socialiniai sričiai, o tik po to – investicijos. Šiuo metu turime po pirminio biudžeto projekto rengimo pakitusią situaciją – vėl turime karantiną. Vien šiuo požiūriu naujoji Vyriausybė turės peržiūrėti biudžeto projektą, užtikrinant, kad jautriausios visuomenės grupės ir ekonomikos gyvybingumas bus apsaugoti“, – komentavo prezidento patarėjas.

Tiesa, į klausimą, kiek gali trukti Vyriausybės formavimas ir kaip tai gali atsiliepti biudžeto priėmimui, jis neatsakė.

M. Majauskas: galime atsidurti sudėtingoje situacijoje

Parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas portalui LRT.lt kalbėjo, kad šiuo metu brangi yra kiekviena minutė, tad reikia nedelsti tvirtinant Vyriausybę, nes nežinioje kabo ne tik biudžeto, bet ir pandemijos suvaldymo bei pagalbos verslui klausimai.

Politikas pabrėžė ir tai, kad šiuo metu susiduriame su globalaus masto pandemija ir, anot jo, nueinanti Vyriausybė jau nebeprisiima įsipareigojimų, o būsimoji dar neturi teisės jų prisiimti. M. Majausko teigimu, atsakomybės dėl pandemijos suvaldymo reikia imtis kuo greičiau.

Pakoreguotas biudžeto projektas turi būti pateiktas jau gruodžio 17 dieną. Taigi, galime atsidurti labai sudėtingoje situacijoje.

„Mes matome situaciją su verslu, kuris kenčia nuo pandemijos daromos žalos, ypatingai verslas, kuriam apribota ūkinės veiklos laisvė, jis turi sulaukti kuo greičiau ir ko efektyvesnės pagalbos iš valstybės. Vėlgi, kol nėra naujos Vyriausybės, kol nėra patvirtintų konkrečių naujų priemonių, tol kiekviena minutė yra be galo brangi“, – komentavo M. Majauskas, pridurdamas, kad reikia spręsti ir su Ateities ekonomikos DNR susijusius klausimus.

Kalbėdamas apie kitų metų valstybės biudžetą M. Majauskas sakė, kad šiame procese naujosios Vyriausybės veikla bus ypatingai svarbi. Politikas ir šiuo klausimu teigė, kad nueinanti Vyriausybė nebeprisiima atsakomybės, o naujos Vyriausybės dar neturime.

„Pakoreguotas biudžeto projektas turi būti pateiktas jau gruodžio 17 dieną. Taigi, galime atsidurti labai sudėtingoje situacijoje“, – sakė konservatorius. Jis pridūrė, kad nueinanti Vyriausybė biudžete nenumatė tokių dalykų, kaip finansavimas COVID-19 vakcinoms, medikų, švietimo darbuotojų atlyginimų didinimui, pagalbai verslui ir t.t.

Jis taip pat priminė, kad Konstitucinio Teismo nutarimu pripažinta, kad Sauliaus Skvernelio Vyriausybė patvirtinta pažeidžiant Konstituciją ir gruodžio 23 dieną baigiasi jos įgaliojimai: „Iki tos dienos, trūks plyš, turi būti nauja Vyriausybė. Tikrai nesinorėtų ateinančius pradėti su viena dvyliktąja, nes yra tokia tvarka, kad jei nėra priimamas biudžetas, gyvename su šių metų viena dvyliktąja.

To tikrai nelinkėčiau ir man atrodo, kad sprendimai dėl naujos Vyriausybės suformavimo turi būti priimti kuo greičiau. <...> Konservatyviai vertinant, biudžete yra labai rimta bent pusės milijardo eurų skylė, kurią reikėtų sutvarkyti ir labai nesinorėtų, kad nauja Vyriausybė tai turėtų daryti paskubomis. <...> Labai svarbu, kad Vyriausybė būtų patvirtinta kuo greičiau.“

Tačiau M. Majauskas pabrėžė, kad nors situacija ir gali būti prasta, ypatingai tiems sektoriams, kuriems numatytas finansavimo didinimas, kol kas nereikėtų gąsdinti gyventojų dėl vienos dvyliktosios scenarijaus.

Vyriausybę formavo greičiau

Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius portalui LRT.lt sakė, kad be naujos Vyriausybės patvirtinimo negali būti priimtas ir naujas biudžetas. Politikas kalbėjo, kad Biudžeto ir finansų komitete buvo pastebėta, jog kai kurie prieš rinkimus duoti pažadai nėra padengti finansais.

„Tai reiškia, kad nauja Vyriausybė turi apsispręsti, kaip elgsis su papildomais asignavimais – ar juos numatys, ar bus panaikinti prieš rinkimus duoti prieš rinkimus. Labai neigiamai vertinu tokį ilgą Vyriausybės formavimą.

Vis dėlto, manau, kad prezidentas su ministre pirmininke tikrai turėtų ieškoti variantų ir sutarimo, kaip greičiau tuos kandidatus apsvarstyti ir pasakyti, kuriems kandidatams nepritaria, ir jei nepritaria, tai kodėl, išdėstyti argumentus viešai ir leisti, kad nauja Vyriausybė galėtų kuo greičiau dirbti“, – kalbėjo dabar Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis politikas.

Jei nesugebame priimti iki to laikotarpio, išsiunčiame neigiamą signalą ir reikia aiškintis, dėl kokių priežasčių tai įvyko.

Anot A. Butkevičiaus, jei biudžeto priėmimas nusikeltų, tai būtų stiprus signalas tarptautinėms finansinėms institucijoms dėl Lietuvos finansinio stabilumo. Pasak jo, nusistovėjusi praktika, kurią, kaip teigė politikas, vertina Pasaulio bankas, Tarptautinis valiutos fondas ir EBPO, kad valstybės kitų metų biudžetus turi priimti iki Naujų metų.

„Jei nesugebame priimti iki to laikotarpio, išsiunčiame neigiamą signalą ir reikia aiškintis, dėl kokių priežasčių tai įvyko“, – sakė parlamentaras.

Kai buvo tvirtinama paties A. Butkevičiaus Vyriausybė, tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė ją patvirtino nepilnos sudėties – trūko dviejų ministrų, jie buvo patvirtinti vėliau. Portalui LRT.lt A. Butkevičius sakė, kad tuomet pirmieji Vyriausybės formavimo žingsniai buvo labai greiti, o pirmieji susitikimai su D. Grybauskaite vyko ne Prezidentūroje, o jos rezidencijoje Turniškėse.

„Tam, kad niekas neblaškytų, apie tai nebūtų plačiai diskutuojama. Tuose susitikimuose buvo pradėta kalbėti apie kandidatus į ministrus ir buvo prezidentės išsakyti argumentai, ką ji norėtų matyti užsienio reikalų ministru, iš mūsų pusės buvo pasakyta, kad pritariame jos norui. Ilgiau ginčas vyko dėl kokių 20 proc. ministrų kandidatūrų, daugiausia dėl Darbo partijos deleguotų kandidatų“, – savo Vyriausybės formavimą prisiminė A. Butkevičius.

Tačiau net tuomet, kaip teigė politikas, biudžeto priėmimui grėsmės nekilo, nes Vyriausybės tvirtinimo procesas neužtruko.

Patarėjas: neturėtų būti tvirtinama konvejeriu

LRT RADIJUJE kalbėjęs S. Krėpšta teigė, kad lyginant su ankstensiais Vyriausybių tvirtinimais sakyti, kad G. Nausėda uždelsė, teisinga nebūtų.

„Ankstesni prezidentai ministrų kabinetus du kartus tvirtino gruodžio 7 d., vieną kartą – gruodžio 4 d. Šiandien yra gruodžio 3ioji, ir šiandien prezidentas baigia visus susitikimus“, – ketvirtadienį sakė šalies vadovo patarėjas.

Pasak S. Krėpštos, pagrindinis tikslas yra kuo greičiau, įmanomu greitumu, pabaigti visą šį etapą, o kartu prezidentas skiriai daug dėmesio įsigilinimui ir bendravimui su visais kandidatais apie jų prioritetus ir veiklą.

„Vyriausybė tikrai neturėtų būti tvirtinama konvejeriu ar siekiant tam tikrų greičio rekordų. Tai būtų neatsakinga“, – į kritiką dėl delsimo tvirtinant ministrų kabinetą atsakė S. Krėpšta.

Politologė: laiko tempimas gali būti pavojingas

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė portalui LRT.lt komentavo, kad Prezidentūroje užsitęsęs svarstymas dėl ministrų kandidatūrų atrodo pavojingas ne tik dėl to, kad turi būti patvirtintas biudžetas, bet ir dėl to, kad laikinoji Vyriausybė yra prižadėjusi nemažai populistinių sprendimų.

„Pastaruoju metu iš į ministrus nominuotų kandidatų girdėti, kad tiems sprendimams nėra skirta lėšų. Būsimoji Vyriausybė bus pastatyta į tokią situaciją, kad opozicijos pagrindinė frakcija – „valstiečiai“ – kurie, galbūt, su Lenkų rinkimų akcija, kuri irgi prisižadėjo daug, atviru tekstu kritikuos naujus valdančiuosius, sakys „mes tiek gerų dalykų siūlėme, bet niekas nevyksta, vėl reikia veržtis diržus“, – kalbėjo J. Novagrockienė.

Pasak politologės, situacija yra kritinė ne tik dėl pandemijos, bet ir todėl, kad to, ką prieš rinkimus žadėjo dabar jau nueinanti Vyriausybė, įgyvendinti nebus įmanoma, o naujajam ministrų kabinetui teks įveikti šį iššūkį. Tai lemia, kaip sakė J. Novagrockienė, kad ateinanti Vyriausybė tampa nueinančiosios įkaite.

„Šioje situacijoje toks tempimas, kokio dar nėra buvę, yra tam tikra prasme pavojingas. Nors pagal Konstituciją visi ministrai turėtų būti tvirtinami kartu, tai galbūt būtų išeitis patvirtinti greičiau (jei nebūtų tvirtinamas pilnas kabinetas – LRT.lt).

Manau, kad yra gaišinamas dabartinės koalicijos laikas, nes jiems reikia ruošti programą, dabartiniai į ministrus numatyti kandidatai, neturėdami pagrindo, kad bus paskirti, galbūt kitaip žiūri į dalyvavimą Vyriausybės programos rengime. Iš tikro, situacija yra labai komplikuota. Prezidentūra turėtų prisiimti atsakomybę ir kuo greičiau suformuoti Vyriausybę“, – tvirtino politologė.

Paklausta kodėl gali būti neskubama patvirtinti ministrų kabineto, J. Novagrockienė kalbėjo, kad galimos kelios priežastys. Anot jos, gali būti, kad G. Nausėda pasimokė po prezidento rinkimų tvirtindamas Sauliaus Skvernelio ministrus arba, galbūt, iš tikro nerimauja dėl kai kurių kandidatų kompetencijų. Tiesa, ji neatmetė, kad Prezidentūra tiesiog nori pademonstruoti savo galias.

„Kartais atrodo, kad nesugeba susitvarkyti su laiku, nes užima laiką kitų problemų sprendimais. Pavyzdžiui, ta kelionė į Žuvinto rezervatą irgi labai keistas sprendimas, kai reikėtų sudaryti galimybę kuo greičiau spręsti valstybei svarbiausius dalykus, o tai yra biudžetas“, – kalbėjo J. Novagrockienė.