Lietuvoje

2020.12.02 15:45

Skvernelis įvertino Vyriausybės formavimo procesą: priekaištai prezidentui yra nepagrįsti

atnaujinta 16.01
Gytis Pankūnas, LRT.lt, Benas Brunalas, ELTA2020.12.02 15:45

Laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis mano, kad politikos ekspertų priekaištai prezidentui Gitanui Nausėdai, kad šis, vertindamas kandidatus į ministrus, galėjo peržengti ribas, yra nepagrįsti.

LRT.lt primena, kad prezidentui G. Nausėdai pradėjus susitikimų su kandidatais į ministrus maratoną, paaiškėjo, kad su kandidatai iki susitikimo su valstybės vadovu dalyvauja pokalbyje ir su G. Nausėdos patarėjais. Prezidentūra neneigia, kad pokalbiuose su kandidatais į ministrus domimasi ir galimomis jų komandomis.

G. Nausėda galiausiai, dar nesusitikęs su visais kandidatais į ministrus, pareiškė, kad kandidatų sąrašas visa apimtimi patvirtinas nebus.

Skvernelis apie Vyriausybės formavimą: prezidentui žeriami nepagrįsti priekaištai

Kai kurie politologai neslėpė nuostabos dėl tokių G. Nausėdos sprendimų, pabrėždami, kad šalies vadovas galėjo peržengti ribas.

S. Skvernelis, vertindamas šį procesą, teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, tačiau kartu ir kokybiškai.

„Norisi, kad tai būtų greitas procesas, bet greitis neturi nustelbti kokybės“, – trečiadienį, nuotolinės spaudos konferencijos metu, žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Laikinasis premjeras priminė, kad jam ministrų kabinetą pavyko suformuoti per septynias dienas.

Savo ruožtu jis teigė esantis nustebęs dėl dalies politikos ekspertų pastabų G. Nausėdai.

„Greitis svarbu, bet ir pati taktika yra ieškoti sutarimo su prezidentu. Man dabar labai keista yra girdėti tų pačių ekspertų (pareiškimus – LRT.lt), kurie kritikavo tiek mane, tiek ir Vyriausybę, kad prezidentas nėra vien tik notaro funkcijas atliekanti figūra, kad turi įvertinti ministrų kompetenciją, patirtį, viziją, galiausiai – gebėjimą tuos tikslus įgyvendinti. Galiausiai jis (prezidentas – LRT.lt) prisiima atsakomybę už ministrus taip pat. Dabar lygiai tie patys ekspertai žeria nepagrįstus priekaištus prezidentui, kad jis šitą darbą atlieka nuodugniai ir kokybiškai“, – komentavo S. Skvernelis.

Jis pasakojo, kad formuodamas Vyriausybę su buvusia prezidente Dalia Grybauskaite pasirinko kitą strategiją negu esą dabar propaguoja valdantieji – kandidatus į ministrus derino iš anksto, nepaviešindami kandidatų pavardžių, kol nebus įsitikinta, kad joms prezidentė pritars.

„Ir (prezidentės D. Grybauskaitės – LRT.lt) patarėjai į procesą buvo įjungti. Mes tą derinome ir buvo toks sutarimas su Lietuvos prezidente, kad tos pavardės, kurios galutinai eina į tą oficialų susitikimą su Respublikos prezidente, būtų ir suderintos, ir patikrintos, kad nebūtų reputacinių dalykų. Buvo pasirinktas toks kelias ir, manau, jis buvo sėkmingas“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Laikinasis Vyriausybės vadovas neslėpė, kad D. Grybauskaitė kai kurios jo teiktus kandidatus į ministrus buvo atmetusi, tačiau, kaip priminė S. Skvernelis, visas šis procesas nebuvo viešas.

„Atmetu kritiką, priekaištus prezidentui. Jis stengiasi įstikinti kompetencija kandidatų, jų matymu, kaip jie įgyvendins savo tikslus, tą daro labai nuosekliai ir, manau, jis tokią teisę ir pareigą turi“, – G. Nausėdą gynė S. Skvernelis.

Kadenciją premjeras užbaigia tvirtindamas, kad konfliktų su šalies vadovu beveik nebūta.

„Manau, kad pora epizodų atmetus tikrai sakyčiau, jog nebuvo jokio konflikto, nei karo, kaip kažkas bandė padaryti“, – savo, kaip Vyriausybės vadovo, bendradarbiavimą su prezidentu vertindamas teigė S. Skvernelis.

Pasak jo, trečiadienį vykęs susitikimas su G. Nausėda kaip tik ir buvo skirtas aptarti jo vadovautos Vyriausybės darbus.

„Aptarėme ir ketverius metus, ir tuos pusantrų metų, kai teko dirbti su prezidentu. Prisiminėme, kas padaryta, kas nepadaryta, kaip sekėsi. Aš tikrai galiu tik pakartoti, kad, manau, jog tai buvo konstruktyvus, pagarbus darbas, siekiant pačių aukščiausių tikslų. Kartais buvo natūrali valdžių konkurencija, nuomonių išsiskyrimas“, – po Vyriausybės posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė laikinasis premjeras.

„Tikiuosi, (...) kad tas bendradarbiavimas vienokia ar kitokia forma ir toliau tęsis“, – pridūrė jis.