Lietuvoje

2020.12.02 15:41

Nausėdos ir Skaistės susitikime – ilgalaikės finansinės vizijos ir kandidatės reputacijos klausimai

atnaujinta 21.50
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba2020.12.02 15:41

Trečiadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su dar viena kandidate į ministro postą – šį kartą pokalbis vyko su Gintare Skaiste, kandidate į finansų ministrus.

Kaip po susitikimo sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis, G. Nausėdos ir kandidatės vizijos dėl ilgalaikių ir strateginių planų sutapo, buvo aptarti ir finansiniai šalies niuansai artimiausioje ateityje, ypač stebint COVID-19 šešėlio iššūkius.

Su prezidentu susitikusiai Skaistei teko atsakyti ir į finansinės vizijos, ir į asmeninės reputacijos klausimus

„Po susitikimo prezidentas konstatavo, kad sutampa jo ir kandidatės strateginiai ilgalaikiai prioritetai finansų srityje, kalbant apie socialinės nelygybės mažinimą, mokesčių politiką, BVP perskirstymo klausimus. <...> Prezidentas atkreipė dėmesį, jei būtų paskirta į šį postą, turi suvokti, kokią plačią atsakomybę apima Finansų ministerijos sritis, todėl ypač svarbu, kokia komanda bus su ja, vadovaujant ministerijai“, – sakė A. Bubnelis.

Prezidentūra: finansų ministrės reputacija itin svarbi visuomenėje

Prezidentūroje pokalbis neapsiėjo be reputacijos klausimo, dėl G. Skaistės šis klausimas jau buvo kilęs ir visuomenėje.

„Ši kandidatė, visų pirma, pati turės atsakyti į visus visuomenėje kylančius klausimus dėl jos reputacijos, o prezidentas savo vertinimą pasakys premjerei“, – teigė prezidento atstovas.

Jo teigimu, prezidentas įvertino kandidatės kompetenciją, bet, kaip atkreipė dėmesį A. Bubnelis, kandidatei dar reikės visuomenei atsakyti į kilusius tam tikrus reputacinius klausimus.

Platesnio ir konkretesnio G. Skaistės vertinimo prezidentūra trečiadienį nepateikė.

„Savo vertinimą prezidentas išsakys premjerei susitikęs su visais kandidatais“, – teigė A. Bubnelis.

Kandidatė į ministrus savo kalboje taip pat nebėgo nuo prieš septynerius metus įvykusio skandalo, kuomet ji vairavo automobilį neblaivi. G. Skaistės teigimu, ji pamoką išmoko, o visuomenė turėtų įvertinti, ar tai pakankamas laikas, kad būtų galima po tokio incidento eiti tokias politines pareigas.

„Manau, kad visuomenė vertina visumą žinių apie mane, tarp jų ir tą faktą, kuris atsitiko prieš septynetą metų. Dėl tos klaidos labai gailiuosi, manau, kad turėjau galimybę daug apgalvoti, apmąstyti. Supratau savo klaidą ir manau, kad daugiau nieko panašaus nepadaryčiau. Visuomenei vertinti, ar tas reabilitacijos laikotarpis yra pakankamas, ar turiu teisę tokias pareigas užimti, įvertinusi savo klaidą ir daugiau jų nebekartodama“, – apie savo reputacinę klaidą prezidentūroje kalbėjo G. Skaistė.

Skaistė apie 7 metų skandalą: visuomenė įvertins, ar yra reabilitacijos laikotarpis, ar teisės dirbti tokį darbą neturiu

LRT.lt primena, kad 2013-aisiais šalies žiniasklaida pranešė, jog G. Skaistė buvo sulaikyta neblaivi prie vairo, jai buvo nustatytas 0,8 promilės neblaivumas.

Tuomet ji ėjo Kauno miesto tarybos narės pareigas. Teismo sprendimu jai buvo metams atimta teisė vairuoti, ji turėjo sumokėti tūkstančio litų baudą.

Dar vienas šešėlis ant G. Skaistės krito po kelerių metų. 2018 metais žiniasklaida paskelbė, kad G. Skaistė ir jos sutuoktinis, kuris tuomet dirbo Kultūros paveldo departamento vadovo pavaduotoju, neleistinai naudojo valstybinę žemę, esančią už jų sklypo ribų. Žemės plotas siekė pusantro aro, jame buvo pasodintos daržovės.

Nacionalinė žemės tarnyba vėliau paskelbė nustačiusi, kad valstybės žemę užėmė ne politikės šeima, o jos uošvis Rimantas Skaistys.

Naujų mokesčių kitiems metams nematytų

Kalbėdama apie galimą mokestinę Lietuvos politiką, G. Skaistė teigė, kad naujų mokesčių kitiems metams nėra planuojama, bet ją neramina kitų metų „pandeminis biudžetas“, jis nebuvo įtrauktas į planuojamus finansus.

„Didelių korekcijų neplanuojame, turbūt mokesčiai išliks tokie, kaip yra dabar, ir nebus jokių keitimų drauge su biudžetu. Kalbant apie tai, ko biudžete nėra, tikrai pasigendame daugeliui įstatymais numatytų dalykų, tarkime, prezidento pasiūlytam papildomam pensijų indeksavimui reikia papildomai 67 milijonų eurų, išankstinės pensijos perskaičiavimui taip pat reikia apie 10 milijonų, įtraukiajam švietimui reikia apie 28 milijonų. Matome, kad tų dalykų, kurie numatyti įstatymais, bet neįtraukti į biudžetą, yra labai nemažai“, – sakė ji.

G. Skaistė teigė, kad kyla klausimų ir dėl pandeminio biudžeto. Viskas, kas susiję su COVID-19 ar karantinu, yra iš skolintų lėšų ir biudžete, jos teigimu, pinigų tam iš viso nėra numatyta.

„Planuojamas biudžeto deficitas 5 proc. ir akivaizdu, kad to pasiekti tikrai nepavyks <...>. Akivaizdu, kad skylė biudžete yra gana didelė, todėl džiaugiamės, kad tos galimybės skolintis šiandien yra gana palankios“, – teigė kandidatė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Valius Ąžuolas, vadovavęs Biudžeto komitetui, kuriame dirbo G. Skaistė, nors yra jos politinis oponentas, apie kandidatę į finansų ministrus atsiliepia palankiai.

„Iš to kaip klausimais domėdavosi, kaip gilindavosi, kaip užduodavo klausimus, tai mano požiūriu turėtų sugebėti dirbti tą darbą“, – tikina V. Ąžuolas.

Skirtingų pažiūrų ekonomistai priekaištų kol kas taip pat neturi.

„Kad ji užbaigusi ekonomikos doktorantūrą – tai man atrodo puiku, nes iš esmės tai, ką turime daryti, tai pirmo kurso ekonomikos vadovėlio tiesa – krizė nėra diržų veržimose laikas, krizė yra laikas valstybei padėti žmonėms ir padėti verslams. Pagrindiniai iššūkiai, man atrodo, bus turėti drąsos daryti tai, ką reikia daryti – teks skolintis nemažai pinigų tam, kad galėtumėm tesėti pažadus“, – teigia ekonomistas Vaidas Navickas.

G. Skaistė sako, kad kitais metais jokių mokesčių pakeitimų nebus, ekonomistai sako, kad ateityje jų reikės.

„Tikėtina, kad bus atsigręžta ne tik į mokestinę sistemą, bus atsigręžta į išlaidų eilutes ir stengiamasi rasti ten daugiau erdvės optimizavimui, taupumui ir naudingesniam mokesčių mokėtojų suneštų lėšų panaudojimui“, – sako INVL vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

LRT.lt primena, kad vadovauti Finansų ministerijai siūloma 39-erių Gintarė Skaistė Kauno technologijos universitete įgijo ekonomikos bakalauro, o vėliau Mykolo Romerio universitete tos pačios srities magistro išsilavinimą. Stažavosi Kipro, Ispanijos universitetuose, o 2016 metais tapo socialinių mokslų daktare.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nare tapo 2005 metais, buvo Kauno miesto tarybos narė.

Populiariausi

VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5