Lietuvoje

2020.12.02 14:28

Sprendimas priimtas – mokinių žiemos atostogos nebus ilginamos

atnaujinta 16.42
LRT.lt, BNS2020.12.02 14:28

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su epidemiologais išanalizavusi situaciją švietimo įstaigose, mokinių žiemos atostogų laiko nusprendė nekeisti, rašoma ministerijos pranešime.

Mokiniai kalėdinių atostogų išeis gruodžio 23 dieną, baigs atostogauti sausio 5 dieną. Nesiūloma įvesti ir visuotinio nuotolinio mokymo.

„Konsultavomės ir su mokyklų vadovais, taip pat ikimokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo įstaigas ir gimnazijas jungiančių asociacijų vadovais, savivaldybių švietimo padalinių vadovų asociacijos valdyba, tėvų atstovais. Dauguma pasisako, kad visuotinio nuotolinio mokymo nereikia. Nuotolinį mokymą atskiroje savivaldybėje galima įvesti ir dabar savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu ir pritarus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Mokykla taip pat turi teisę pati priimti sprendimą organizuoti mokymą tik nuotoliniu būdu“, – sako laikinai švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas einantis Algirdas Monkevičius.

Duomenys ministerijai apie kiekvienos savivaldybės mokyklas pateikiami kiekvieną dieną. Dėl to situacija švietimo įstaigose stebima ir analizuojama nuolatos. Nepriklausomai nuo to, kokiu būdu mokykla dirba, matyti, kad susirgimų ar izoliuotų asmenų skaičius nuo to nepriklauso, mokyklos nėra pagrindiniai užsikrėtimo židiniai. Švietimo įstaigų pateiktais duomenimis, per visą karantino laikotarpį vidutinis susirgimų skaičius per parą švietimo įstaigose buvo apie 36, įskaitant ir nepedagoginius darbuotojus, tai sudarydavo apie 2,4 proc. susirgimų nuo bendro susirgusiųjų Lietuvoje skaičiaus.

Iš mokyklų gautais duomenimis, apie 75 proc. mokyklų pasisako už kontaktinį arba mišrų būdą.

Šiuo metu 57 proc. bendrojo ugdymo mokyklų dirba mišriu būdu (daugiausia ilgosios gimnazijos – 72 proc.), 15 proc. mokyklų ugdymą organizuoja kontaktiniu būdu (daugiausia pradinės mokyklos – 79 proc.), 28 proc. mokyklų dirba nuotoliniu (daugiausia keturmetės gimnazijos – 71 proc.).

Premjeras: COVID-19 komitetas grįš prie mokyklų darbo, galimas ir atostogų ankstinimas

Dėl mokymosi proceso kol kas palikta spręsti steigėjams ir bendruomenėms, bet COVID-19 komitetas dar grįš prie šio klausimo, galimas ir atostogų ankstinimas ar perėjimas prie visiško nuotolinio ugdymo, sako laikinasis premjeras Saulius Skvernelis.

„Yra Švietimo ministerijos palikti sprendimai racionalūs, kad steigėjai ir bendruomenės spręstų patys, kokia apimtimi jie tą nuotolinį ir mišrų mokymą taikytų. Tai kompetencija švietimo, mokslo ir sporto ministro, Vyriausybėje tas klausimas negali būti svarstomas“, – trečiadienį spaudos konferencijoje po Vyriausybės posėdžio sakė S. Skvernelis.

„COVID-19 komitete mes svarstome, pirmadienį, matyt, prie to klausimo irgi grįšime, žiūrėsime, kaip situacija keičiasi, galimas variantas ir atostogų termino kaitaliojimas, pailginimas, galimas variantas ir priešatostoginiame laikotarpyje į visiškai nuotolinį laikotarpį pereiti. Turime išgirsti epidemiologų nuomonę, kokia apimtimi mišrų ir nuotolinį mokymą taikyti“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pasak S. Skvernelio, kitą savaitę turėtų būti priimti galutiniai sprendimai ir dėl muziejų, galerijų bei ekskursijų – anksčiau Vyriausybė yra leidusi jiems veikti priimant ne daugiau nei po du žmones ir užtikrinant kitus saugumo reikalavimus, tačiau ši tvarka įsigalioja nuo gruodžio 10 dienos.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija anksčiau trečiadienį pranešė, kad mokinių žiemos atostogos, nepaisant koronaviruso situacijos, ankstinamos nebus, taip pat nesiūloma įvesti visuotinio nuotolinio mokymo.

Jos teigimu, sprendimas dėl atostogų trukmės priimtas po kartu su epidemiologais atliktų situacijos analizių švietimo įstaigose. „Mokiniai kalėdinių atostogų išeis gruodžio 23 dieną, baigs atostogauti sausio 5 dieną“, – rašoma ministerijos pranešime.

Kadenciją baigiantis švietimo ministras Algirdas Monkevičius teigia, kad sprendimas nesiūlyti įvesti visuotinio nuotolinio ugdymo priimtas po konsultacijų su mokyklų vadovais, ikimokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo įstaigas ir gimnazijas jungiančių asociacijų vadovais, savivaldybių švietimo padalinių vadovų asociacijos valdyba, tėvų atstovais.

„Dauguma pasisako, kad visuotinio nuotolinio mokymo nereikia“, – pranešime teigė A. Monkevičius.

Jo teigimu, nuotolinį mokymą atskirose savivaldybėse galima įvesti ir dabar savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu ir pritarus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, sprendimą taip pat gali priimti ir mokykla.

Taip pat ministerija pažymi, kad apie 75 proc. mokyklų pasisako už kontaktinį arba mišrų būdą. Jos teigimu, šiuo metu 57 proc. bendrojo ugdymo mokyklų dirba mišriu būdu, tai – daugiausia ilgosios gimnazijos, 15 proc. rengia įprastas pamokas, tai – daugiausia pradinės mokyklos, o 28 proc. mokyklų dirba nuotoliniu būdu, tai – daugiausia keturmetės gimnazijos.

Paankstinti mokinių atostogas dėl koronaviruso grėsmės siūlė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, įvesti visuotinį nuotolinį mokymą prašė kai kurios pedagogų profsąjungos.

Spaudos konferencijoje trečiadienį jis sakė girdintis ekspertų bei švietimo, mokslo ir sporto ministro argumentus, kad kontaktinio mokymosi nereikėtų atsisakyti dėl moksleivių savijautos ir pasiekimų.

„Ką aš išgirdau iš kolegos švietimo mokslo ir sporto ministro, bent jau iš duomenų, ką jiems pavyko susirinkti ir gauti, kad tas disciplinuotas tvarkos laikymasis, taip, kaip vyksta dabar, užtikrina galbūt net ir mažesnį viruso plitimą, jeigu tikrai yra laikomasi visų reikalingų sąlygų. Dar daugiau – ekspertai nuolat akcentuoja, kad privaloma atsižvelgti į galimas pasekmes vaikų tiek ugdymo kokybei, tiek psichoemocinei raidai, kitiems dalykams“, – tikino jis.

Vis dėlto ministras neatmetė galimybės ankstinti atostogas.

„Vienintelis dalykas, apie kurį, matyt, galėtumėme galvoti, bet dėl jo kol kas nėra apsispręsta, tai nebent dėl kalėdinių atostogų ankstinimo. Bet dėl to turėtų irgi pasisakyti kita ministerija“, – pridūrė A. Veryga.