Lietuvoje

2016.02.25 15:49

J. Olekas: dabar Patriotų premija yra tikrai žinoma Lietuvoje

BNS 2016.02.25 15:49

Ketvirtadienį rašytojai Kristinai Gudonytei Patriotų premiją įteikęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad dėl kilusių viešų diskusijų ši premija nėra diskredituota.

Jis pabrėžė, kad jam susidarė įspūdis, jog tiek Lietuvos leidėjų asociacija, tiek patriotizmo tema rašantys autoriai yra pasiryžę išsaugoti šią premiją.

„Dabar nusiteikimas yra tęsti šių premijų teikimą“, - BNS sakė ministras.

„Aš manau, kad šita premija dabar tikrai yra žinoma Lietuvoje, nes anksčiau jai nebuvo skirta tokio dėmesio“, - pridūrė jis.

Patriotų premija K. Gudonytei buvo įteikta ne Knygų mugėje, kaip planuota anksčiau, o Krašto apsaugos ministerijoje.

K. Gudonytei Patriotų premija įteikta už knygą „Jie grįžta per pilnatį“.

„Kadangi pradžioje buvo numatyta tris premijas teikti, tai buvome užsisakę specialiai vietą ir laiką, bet kai išaiškėjo, kad bus viena premija, tai mes nusprendėme racionaliau, kad bus čia, Krašto apsaugos ministerijoje teikiama“, – teigė J. Olekas.

Šiais metais Patriotų  premija Lietuvos leidėjų asociacijos suburtos ekspertų komisijos sprendimu turėjo būti skirta trijų knygų autoriams, tarp jų ir filosofei Nerijai Putinaitei už knygą „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“. Tačiau ministras J. Olekas blokavo premijos skyrimą N. Putinaitei, motyvuodamas, jog nepritaria autorės reiškiamam požiūriui į poetą Justiną Marcinkevičių, premijos skyrimo nuostatais ir tuo, jog už premijos skyrimą N. Putinaitei komisija nebalsavo vieningai.

Tuo metu N. Putinaitė teigia Patriotų premijos nepaskyrimą vertinanti kaip istorinės tiesos ir faktų išraišką. Filosofė įsitikinusi, kad ministro sprendimas neskirti jai premijos susijęs su knygoje dėstomu požiūriu į J. Marcinkevičių.

„Laisvai cituojant vieną profesorių, pripažinus Marcinkevičių turint sovietinio kolaboravimo dėmelių, dėmėti turės jaustis ir dalis socialdemokratų partijos narių. Neabejoju, kad kilusi diskusija prisidės prie to, kad lietuviškojo patriotizmo savivokoje rasis kuo daugiau tiesos elementų. Tikiuosi, kad po kiek laiko galėsime didžiuotis, jog tiesa ir jos paieškos yra tapusios patriotizmo atrama“, - rašoma ketvirtadienį BNS paskelbtame N. Putinaitės komentare.

Po sprendimo neskirti jai Patriotų premijos šios premijos atsisakė ir leidinio „Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas“ autorių kolektyvas.

„Manome, kad premijos steigėją – Krašto apsaugos ministeriją - atstovaujantis ministras Juozas Olekas, ignoravęs ekspertų nuomonę ir vienašališkai atšaukęs paviešintą Komisijos sprendimą apdovanoti Neriją Putinaitę už monografiją „Nugenėta pušis: ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“, išsižadėjo demokratinės žodžio laisvės vertybės“, – bendrame viešame pareiškime rašė knygos autoriai.

Krašto apsaugos ministrui nusprendus neskirti premijos N. Putinaitei ir dėl to premijos atsisakius „Kauno architektūros gido“ autoriams, vienintele premijos laureate likusi K. Gudonytė BNS sakė nesureikšminanti šios istorijos ir laikanti ją „audra stiklinėje“ bei apgailestavo, kad dėl to kenčia premijos idėja.

Patriotų premijų konkursas rengtas šeštą kartą. Šiomis premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai.

Konkursui teikiamos grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygos, išleistos per pastaruosius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse. Šiemet vienos premijos dydis – 1,5 tūkst. eurų.