Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.25 15:34

A. Kubilius: opozicija dėl nutrauktos sesijos kreipsis į Konstitucinį Teismą

BNS, ELTA 2016.02.25 15:34

Seimo opozicija dėl nutrauktos neeilinės sesijos kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT), sako opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

„Seimas šiandien patvirtino savo darbotvarkę, kurioje buvo įtraukti visi numatyti klausimai, tačiau po pirmo klausimo (Seimo pirmininkė) L. Graužinienė nutarė užbaigti sesiją. Tai yra savavališkas sprendimas, buldozeriu pervažiuojant per visas konstitucines opozicijos teises, ir mes rašysime skundą Konstituciniam Teismui ir iš esmės ginsime konstitucines vertybes“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė A. Kubilius.

Seimas ketvirtadienį susirinkęs tęsti neeilinės sesijos tetruko kelias minutes – opozicijos pasiūlyta sesijos darbų programa buvo atmesta. Už tai, kad opozicijos darbų programa būtų atmesta, balsavo 68 Seimo nariai, prieš ir susilaikė 36 parlamentarai. Posėdžiui pirmininkavusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė taip pat paskelbė balsavimą dėl neeilinės sesijos baigimo, ir šįkart už tai buvo 68 Seimo nariai, prieš – 36, du Seimo nariai susilaikė.

Seimo opozicijos lyderio teigimu, nors Seimas nepritarė sesijos darbų programai, vis viena turėjo tęsti posėdį, nes pasitvirtino paties posėdžio darbotvarkę. Pasak A.Kubiliaus, sesijos darbų programa nesąs esminis dokumentas, kurio nepatvirtinus negalima dirbti toliau.

„Mes kreipsimės į KT, nes matome labai grubų Konstitucijos pažeidimą šitaip organizuojant posėdžius. Šioje vietoje L. Graužinienės vaidmuo tai pat bus vertas mūsų įvertinimo, nors, be abejo, tai elgesys visos pozicijos, ir todėl turime svarstyti bendrai klausimą, ar valdanti koalicija ir jos lyderis premjeras pajėgūs toliau pagal Konstituciją valdyti Lietuvą“, – sakė A .Kubilius komentuodamas, ar neketina kelti pasitikėjimo parlamento vadove klausimo.

Klausiamas, kokį konkrečiai teisės aktą opozicija skųs Konstituciniam Teismui, A .Kubilius sakė, jog tai bus sprendimas nutraukti neeilinę sesiją. Konstitucinis Teismas sprendžia, ar pagrindiniam šalies įstatymui neprieštarauja įstatymai ir kiti Seimo priimti aktai, dėl to į KT gali kreiptis ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių.

„(Skųsime) sprendimą, kuris įrašytas į Seimo protokolą, nutraukti sesiją nesvarsčius jos esminių klausimų ar turinio. Aš esu įsitikinęs, kad KT turi turėti galimybę ginti esmines konstitucines vertybes, kurias valdančioji koalicija pažeidžia taip grubiai, kaip buvo padaryta šiandien ir paėjusią savaitę“, – sakė A. Kubilius.

Seimas ketvirtadienį grįžo tęsti neeilinės sesijos po Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) sprendimo, kad nutraukiant opozicijos sušauktą sesiją praėjusią savaitę buvo pažeista procedūra, bet posėdis tetruko dvylika minučių. Seimas galutinai atmetė opozicijos pasiūlytą neeilinės sesijos darbų programą.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė tvirtino, jog šįkart Seimo statutui nenusižengta, o opozicijos skundai – nepagrįsti. „Jokio pažeidimo nėra, kadangi neeilinės sesijos metu nepatvirtinus darbotvarkės Statutas nenumato jokių kitų procedūrų, visi klausimai, kurie neapibrėžti Statute, sprendžiami pagal Seimo statuto 121 straipsnį, posėdžio pirmininko sprendimą turi patvirtinti Seimas. Taigi ne pirmininkas nusprendė, o Seimas didžiąja balsų dauguma patvirtino mano siūlymą neeilinę sesiją baigti“, – žurnalistams sakė L. Graužinienė.

Didžiausios valdančiosios socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė sakė, kad šaukdami neeilinę sesiją opozicijos atstovai „norėjo politinio šou ir tas šou jiems nepavyko“. Seniūnė taip pat atkreipė dėmesį, kad Seimo statute yra numatyta, kad opozicija kas trečią savaitę sudaro ketvirtadienio vakarinio posėdžio darbotvarkę, ir ši darbotvarkė nagrinėjama bet kokiu atveju.

„Frakcija išlaikė nuoseklumą, laikėsi tokios pačios pozicijos, o dėl teisių pažeidimo, apie kurį kalbėjo opozicijos lyderis, norėčiau priminti vieną šventą politologinę tiesą, kad dauguma, būdama valdžioj, turi pasirūpinti savo buvimu mažumoj. Kuo jis (opozicijos lyderis) kaltina, Statute aiškiai pasakyta, kad neeilinės sesijos darbų programą tvirtina Seimas, tokią teisę Seimas turi, šitoj vietoj Seimas nėra nieko pažeidęs. Kaip jūs žinote, kas trečią ketvirtadienį opozicija turi savo darbotvarkę, ir ji įtraukiama į darbų programą, ir šitos darbotvarkės Seimas nei tvirtina, nei gali taisyti“, – kalbėjo I. Šiaulienė.

Seimas ketvirtadienį grįžo tęsti neeilinės sesijos po Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) sprendimo, kad nutraukiant opozicijos sušauktą sesiją praėjusią savaitę buvo pažeista procedūra, bet posėdis tetruko dvylika minučių. Seimas galutinai atmetė opozicijos pasiūlytą neeilinės sesijos darbų programą.

Seimo opozicinių frakcijų iniciatyva surinkus 48 parlamentarų parašus praėjusią savaitę buvo sušaukta neeilinė sesija, tačiau valdančiųjų balsais nepritarta pateiktai darbų programai. Už ją po pateikimo balsavo 31 Seimo narys, prieš buvo 21, susilaikė 44 parlamentarai.

Po nesėkmingo balsavimo sugiedojus himną Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas paskelbė, kad sesija baigta.

Opozicija reikalavo, kad jos inicijuota neeilinė sesija būtų tęsiama, argumentuodama procedūriniais pažeidimais ir Konstitucijoje įrašyta galimybe Seimo mažumai inicijuoti neeilinę sesiją. Seimo EPK konstatavo pažeidimą, kad procedūra balsuojant dėl sesijos darbų programos buvo pažeista, t.y. nebuvo galutinio balsavimo – projektą atmesti ar grąžinti iniciatoriams tobulinti.

Opozicija sušaukė neeilinę sesiją siūlydama pradėti apkaltos procesą Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje nuteistam šios partijos atstovui Vytautui Gapšiui, taip pat sudaryti laikinąją tyrimo komisiją aiškintis, kokia yra Darbo partijos prieš maždaug dešimtmetį neapskaitytų 24 mln. litų (beveik 7 mln. eurų) kilmė, pradėti parlamentinius tyrimus dėl galimos korupcijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi