Lietuvoje

2020.12.01 17:18

Ministrų skyrimą vadina panašiu į razinų rakinėjimą iš pyrago: prezidentas gali pakišti sau koją

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.12.01 17:18

Tarsi ant adatų. Turbūt taip galima apibūdinti Vyriausybės formavimo procesą. Pareiškęs, kad tokios sudėties, kokia buvo pateikta, ministrų kabinetas nebus patvirtintas, prezidentas Gitanas Nausėda sukėlė nemažai klausimų dėl to, kurie kandidatai jam neįtinka. Visgi ekspertai pastebi, kad Prezidentūra nėra įvardijusi, kokiais kriterijais remiantis kandidatai vertinami.

Šalies vadovas I. Šimonytės kandidatūrą premjerės pareigoms užimti Seimui pateikė lapkričio 19-ąją. Tiesa, jau dieną prieš tai ji pristatė ministrais siūlomų kandidatų pavardes – visų, išskyrus žemės ūkio. Pastarąją kandidatūrą ji pristatė tą pačią dieną, kai Seimas balsavo dėl jos tapimo premjere – lapkričio 24-ąją.

Jau kitą dieną Prezidentūros slenkstį peržengė pirmieji kandidatai į ministrus. Tiesa, panašu, kad tokio tempo susitinkant su kandidatais, kokį palaikė buvę šalies vadovai, G. Nausėda palaikyti neketina. Per savaitę jis susitiko su puse kandidatų į ministrus, o antradienį apie pirmąjį septynetą kalbėjosi su paskirtąja premjere I. Šimonyte.

Pasakysiu tik tiek, kad visa savo apimtimi, jau dabar matau, jis patvirtintas nebus, o kiek pavardžių mes kvestionuosime, šiandien aš negaliu pasakyti – G. Nausėda.

Tiesa, praėjus vos dviem dienoms nuo susitikimų su kandidatais pradžios, G. Nausėda pareiškė neketinantis tvirtinti viso kandidatų į ministrus sąrašo, kokį jam pateikė būsimoji premjerė.

„Pasakysiu tik tiek, kad visa savo apimtimi, jau dabar matau, jis patvirtintas nebus, o kiek pavardžių mes kvestionuosime, šiandien aš negaliu pasakyti“, – lapkričio 27-ąją kalbėjo prezidentas, pridurdamas, kad kandidatų sąrašą jis matė dar prieš jį paskelbiant viešai.

Antradienį, gruodžio 1-ąją, jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis teigė, kad su būsimąja premjere buvo sutarta, kad į kai kurias ministerijas bus ieškoma kitų kandidatų. Tačiau I. Šimonytė tokį susitarimą neigė.

Politiniuose užkulisiuose kalbama, kad šalies vadovui netiko sveikatos apsaugos ministru siūlomo Arūno Dulkio ir susisiekimo ministru siūlomo Kasparo Adomaičio kandidatūros. Kurie kandidatai visgi bus tvirtinami ministrais, gali paaiškėti šios savaitės pabaigoje ar kitos pradžioje.

Tačiau portalo LRT.lt kalbinti ekspertai pabrėžė, kad visiškai nėra aišku, kokiais kriterijais remiamasi svarstant kandidatus ar juos tvirtinant bei atmetant. Taigi, anot jų, Prezidentūrai reikės paruošti aiškius argumentus dėl tų kandidatų, kurie ministrais netaps.

Politinės galios demonstravimas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas kalbėjo, kad kol kas iš Prezidentūros nėra paskleista aiški žinutė, kokiais kriterijais remiantis yra vertinami kandidatai, todėl bus įdomu išgirsti, kokie yra vieno ar kito kandidato atmetimo argumentai.

„Kol kas nesklinda aiški žinutė <...>, kas turėtų būti laikoma kvalifikacijos ar kompetencijos kartele, ar kokie reputacijos kriterijai turėtų būti taikomi kandidatams, kokiais argumentais remiantis Prezidentūra galėtų tvirtinti ar netvirtinti ministrų“, – portalui LRT.lt kalbėjo T. Janeliūnas.

Atrodo, kad kol kas labiau bandoma žaisti galios žaidimą, o ne turėti aiškias preferencijas, aiškius kriterijus, pagal kuriuos visa ministrų kabineto sudėtis galėtų būti tvirtinama – T. Janeliūnas.

Politologas komentavo, kad kol kas yra laidomos tik abstrakčios užuominos apie tai, kad prezidentas netvirtins ministrų kabineto tokia sudėtimi, kokia yra pateikta dabar. Tačiau tokios užuominos, anot T. Janeliūno, tik sudaro įspūdį, kad Prezidentūra neturi aiškių atrankos kriterijų.

„Atrodo, kad kol kas labiau bandoma žaisti galios žaidimą, o ne turėti aiškiais preferencijas, aiškius kriterijus, pagal kuriuos visa ministrų kabineto sudėtis galėtų būti tvirtinama. <...> Neišvengiamai šitas epizodas dėl kabineto sudėties yra politinės galios demonstravimas tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės“, – sakė ekspertas.

Pasak T. Janeliūno, nuo tokio galios demonstravimo gali priklausyti ir tolimesni prezidento bei Vyriausybės santykiai. Kaip kalbėjo politologas, tai, kokias pozicijas užims skirtingos pusės, gali lemti, kaip toliau seksis turimą galią išnaudoti jau dirbant Vyriausybėje.

„Manau, kad nei viena, nei kita pusė nenori pernelyg anksti užleisti savo pozicijų ir nenori atrodyti neryžtingi, nes vienaip ar kitaip politika yra kova dėl galios. <...> Jeigu iš tikro taip bus vedama į kažkokį konfliktą, be abejo, santykiai nukentės. Kol kas to konflikto nesimato, atrodo, kad yra kalbamasi“, – svarstė politologas.

Kaip teigė T. Janeliūnas, jei I. Šimonytės iš tikro bus paprašyta pakeisti kai kurias kandidatūras, bet tai bus daroma ne keliant ultimatumą ar nenurodant argumentų, būsimoji premjerė gali be didesnio pasipriešinimo ieškoti kompromisinių kandidatūrų.

Svarbiausias pasitikėjimas ministrais – premjerės

Apie tai, kad nėra aiškūs kandidatų į ministrus vertinimo kriterijai, portalui LRT.lt kalbėjo ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Virgis Valentinavičius. Anot eksperto, svarbiausia, kad savo ministrais pasitikėtų pati I. Šimonytė, tačiau, pasak jo, atrodo, kad G. Nausėda nori savų žmonių Vyriausybėje.

„Prezidentūros kriterijai yra neaiškūs, motyvai, kuriais atmetami kandidatai irgi neaiškūs, kaip ir tai, kurie kandidatai yra atmetami. Prezidentūra ir I. Šimonytė skirtingai kalba apie antradienio susitikimo rezultatus“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

Jam nepriimtina ir nereikalinga atrodė tai, kad kandidatai į ministrus turėjo susitikti ir su prezidento patarėjais. Nerimą, anot eksperto, kelia ir tai, kad, kaip buvo skelbiama viešojoje erdvėje, kandidatams į ministrus buvo peršamos viceministrų kandidatūros.

„Tai rodo, kad iš prezidentūros pusės Vyriausybės formavimo procesas suprantamas savotiškai. <...> Įtaką tarsi norima daryti kur kas didesnę ir neaišku, kokiais motyvais remiantis. Bendras vaizdas yra keistas, nesuprantamas, nelabai priimtinas, juolab kad viskas vyksta situacijoje, kai Vyriausybę reikia sudaryti kuo greičiau, kad ji perimtų pandemijos suvaldymo darbus“, – sakė politologas.

V. Valentinavičiaus teigimu, susidaro įspūdis, kad Prezidentūra vilkina Vyriausybės sudarymo procesą. Be to, politologo manymu, matomas aiškus nesusikalbėjimas tarp būsimos premjerės ir Prezidentūros. Tą, anot V. Valentinavičiaus, parodo faktas, kad prezidentas antradienį su paskirtąja premjere kalbėjo ne tik apie tuos kandidatus, su kuriais susitiko, bet ir apie tuos, su kuriais dar nebuvo susėdęs pokalbiui.

„Visiškai neaišku, tai kam tie susitikimai reikalingi, jei prezidentas dėl kai kurių kandidatų turi išankstinę nuomonę. <...> Mes nežinome, kuo vadovaujantis prezidentas tai daro ir kokie jo tikslai“, – kalbėjo MRU politologas.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu reikalingi sprendimai, kurie pagreitintų Vyriausybės sudarymą, anot jo, matosi, kad to siekia ir koalicija.

„Bendras vaizdas yra keistas, nesuprantamas, nelabai priimtinas, juolab kad viskas vyksta situacijoje, kai Vyriausybę reikia sudaryti kuo greičiau, kad ji perimtų pandemijos suvaldymo darbus“, – sakė V. Valentinavičius.

„Klausimas, kiek I. Šimonytė gali nusileisti, jei prezidentas užsiims tokiu razinų rakinėjimu iš pyrago ir smulkmeniškai rankios kandidatus, keis juos kitais. Neaišku, kiek tuomet čia liks tos politinio pasitikėjimo Vyriausybės, žmonių, kuriais I. Šimonytė galėtų pasitikėti ir su kuriais galėtų dirbti.

Įsivaizduoju, kad iš jos pusės irgi yra aiškios ribos. Kabinetas bus jos, su kuriuo ji gali dirbti, bet panašu, kad G. Nausėda nori savos kūrybos kabineto“, – sakė V. Valentinavičius, pabrėždamas, kad Vyriausybės nariai turi pasitikėti vieni kitais, todėl per jėgą įpiršti kandidatai gali tik silpninti ministrų kabinetą.

Prezidentas pakenktų pats sau

Paklaustas, kokia tikimybė, kad A. Dulkys iš tikro nebus skiriamas sveikatos apsaugos ministru, T. Janeliūnas spėlioti nenorėjo, tačiau teigė, kad anksčiau yra pasitaikę atvejų, kai prezidentai tvirtindavo nepilnos sudėties ministrų kabinetą.

„Žinoma, vienos ministerijos yra svarbesnės, kai kurie darbai iš tikro yra labai skubūs, kad ir sveikatos apsaugos sistemoje. Kiti, galbūt, gali kažkurį laiką pabūti be vadovo, su laikinaisiais vadovais. Bet žinoma, niekas, turbūt, nenori tokių pernelyg užvilkintų procesų. Manau, kad visiems, įskaitant ir visuomenę, norisi aiškumo ir naujos valdžios darbo“, – komentavo T. Janeliūnas.

Tačiau, kaip sakė politologas, jei G. Nausėda nuspręstų neskirti A. Dulkio sveikatos apsaugos ministru, tam turėtų būti itin rimti argumentai, nes valstybei kovojant su pandemija labai svarbu turėti šį ministrą. Pasak T. Janeliūno, situacijoje, kurioje dabar esame, reikia ne tik skubių, bet kartais ir ekstraordinarių sprendimų, o pastovios ministerijos vadovybės patvirtinimas yra viena iš būtinų sąlygų, kad tie sprendimai būtų priimami.

„Prezidentas greičiausiai įvertintų tai, kad sulauktų daug klausimų ir jam būtų priskirta atsakomybė už tai, kad prisideda prie sistemos vilkinimo, rezultatų stabdymo. Atsakomybė tektų ne tik Vyriausybei, bet ir prezidentui, jei jis be konkrečių argumentų, pabrėžiančių tokį nenorą skirti ministrą, prieštarautų sveikatos apsaugos ministro paskyrimui“, – teigė VU TSPMI politologas.

Paklaustas apie tai, kas lauktų prezidento, jei jis neskirtų A. Dulkio ministru, V. Valentinavičius teigė, kad šio kandidato situacija yra ypatinga. Pasak politologo, jei Prezidentūra nepatvirtins A. Dulkio, bet tuo pačiu metu teisingumo ministre paskirs Eveliną Dobrovolską, sulaukusią kritikos dėl savo kompetencijos, kils klausimas, ką prezidentas laiko reikalingomis savybėmis.

„Jeigu A. Dulkys būtų atmestas tuo pagrindu, kad jis nėra gydytojas, tai būtų nesuprantamas dalykas ir parodytų, kad prezidentas nesupranta, kas yra politinė Vyriausybė. Toks paaiškinimas nieko netenkintų, nes tikroji priežastis būtų ta, kad A. Dulkys vieną kartą dėl kažko netiko ir nebuvo skiriamas antrai kadencijai į valstybės kontrolierius, tai ir dabar atrodytų, kad G. Nausėda negali nusileisti tik dėl asmeniškumų“, – komentavo MRU politologas V. Valentinavičius.

Antradienį nekomentavo

Portalas LRT.lt su klausimais dėl A. Dulkio paskyrimo kreipėsi į prezidento komandą. Jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis atsakė, kad apie šį kandidatą viską, ką galėjo, pasakė pirmadienį, po jo susitikimo su prezidentu.

„Matome, kad paskutiniu metu užsikrečiančių žmonių skaičiai nemažėja.Todėl natūralu, kad ši ministerija, kuri lyderiauja sprendžiant šią krizę, reikalauja vadovo, kuris turėtų stiprius krizės valdymo ir pokyčių įgyvendinimo įgūdžius, tokią patirtį. Sprendimus reikia priimti greitai, ryžtingai ir efektyviai“, – pirmadienį teigė A. Bubnelis.

Prezidento atstovas spaudai kandidato į sveikatos apsaugos ministrus nevertino. Jo teigimu, G. Nausėda tą padarys antradienį susitikime su paskirtąja premjere I. Šimonyte. Tačiau viešai A. Dulkio vertinimas nebuvo išsakytas ir antradienį.

Pati I. Šimonytė antradienį taip pat neatskleidė, ar A. Dulkys yra vienas iš tų, kuris gali būti nepaskirtas ministru. Anot jos, turint omenyje, kad susitikimai su kandidatais į ministrus vyksta toliau, o išsakytos pastabos buvo skirtingo sudėtingumo ir turinio, vadovaujantis etikos standartais, nereikėtų atskleisti minimų kandidatų pavardžių. Ji neatskleidė ir kuriai politinei jėgai priklauso minimi kandidatai.

„Jeigu bus daromi kažkokie keitimai, tai kai tie keitimai bus padaryti, jie bus atskleisti ir paaiškinti“, – sakė I. Šimonytė. Politikė sakė, kad, jos žiniomis, prezidentas susitikimus su kandidatais turėtų baigti penktadienį.

Vėliau portalui LRT.lt jį dar kartą patvirtino, kad galimų paskyrimų ar nepaskyrimų ji nekomentuos, nes kandidatų sąrašo korekcijos gali būti teikiamos tik po prezidento susitikimų su visais kandidatais.

Populiariausi

Sniegas ir pūgos Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.25 10:52

Sniego bus iki soties: pūgos kilti pradės jau antradienio naktį, o dalyje Lietuvos regionų pusnys gali siekti kelius intensyvus snygis truks mažiausiai pusantros paros; atnaujinta 13.04

12
Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.01.25 13:07

Ekstremalių situacijų komisija siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną dar mėnesiui Dulkys spėja, kad balandžio 1 d. karantinas galėtų baigtis; atnaujinta 15.51

10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.25 09:33

541 COVID-19 atvejis: židiniai fiksuojami įmonėse, tęsiasi protrūkis Klaipėdos vaikų globos namuose mirė 15 žmonių, o pasveiko – 133, atnaujinta 10.03

6
Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.01.25 14:21

Aplinkos apsaugos departamento direktorei Vėbrienei suteiktas pranešėjo statusas Aplinkos ministerijos komentaras; atnaujinta 16.22

Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.01.25 13:27

Sveikatos apsaugos ministras – apie scenarijus, kaip būtų atnaujinamas kontaktinis mokyklų darbas planuojama, kad mokytojai skiepų sulauks vasario antrąją pusę