Lietuvoje

2020.12.01 14:55

Pagražinta, o kartais ir suklastota išsilavinimo realybė: politikams teko ne kartą aiškintis dėl diplomų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.12.01 14:55

Į akiratį dėl klaidingos informacijos apie įgytą išsilavinimą šią savaitę pateko Laisvės partijos atstovas, kandidatas į Seimą Gediminas Jaunius. Aiškintis dėl išsilavinimo yra tekę Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui, „socialdarbiečiui“ Gediminui Kirkilui, buvusiam kultūros viceministrui Dariui Mažintui. 

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, buvęs kandidatas į Seimą G. Jaunius leido žmonėms susidaryti klaidinančią nuomonę apie jo išsilavinimą. Savo, kaip kandidato į Seimą, anketoje jis nurodė tris aukštuosius išsilavinimus, bet, kaip paaiškėjo, tai nėra tiesa.

Penktadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Etikos komisija nustatė, kad G. Jaunius pažeidė Elgesio kodekso pagarbos žmogui ir valstybei; sąžiningumo; skaidrumo ir viešumo; padorumo; pavyzdingumo ir atsakomybės principus.

Komisija, įvertinusi surinktą medžiagą ir aplinkybes, nustatė, kad Savivaldybės tarybos narys G. Jaunius pažeidė valstybės politikų elgesio principus ir leido piliečiams pagrįstai susidaryti klaidinančią nuomonę apie jo universitetinį išsilavinimą ir patirti lūkesčių.

Partijos pirmininkė: klaida, bet nesureikšminu

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje skelbiami kandidato Seimo rinkimuose G. Jauniaus biografijos duomenys, pagal kuriuos galima spręsti, kad jis yra įgijęs kelis aukštuosius išsilavinimus: Kretingos Šv. Antano religijos studijų institute prie Vytauto Didžiojo universiteto (specialybė – teologas, baigimo metai –1997 m.), Vilniaus universitete (specialybė – žurnalistika, 2001 m.), Vytauto Didžiojo universitete (specialybė – kūrybinės industrijos, 2020 m.).

Tiesa, atsakydamas į komisijos klausimus pats G. Jaunius nurodė, kad jo išsilavinimas formaliai galėtų būti įvardijamas kaip „nebaigtas aukštasis“. Nors, jo manymu, tokia formuluotė yra gerokai atgyvenusi ir netinkama šiandieninio žmogaus tikrajam išsilavinimui nusakyti. G. Jaunius pabrėžė, kad yra reguliariai kviečiamas skaityti viešas paskaitas konferencijose ir universitetuose. Trejetą metų jis dėstė viešas paskaitas Vytauto Didžiojo universiteto Kūrybinių industrijų studentams.

Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė sakė nesureikšminanti G. Jauniaus atvejo.

„Niekaip nereaguoju, esame Vyriausybės formavimo aktualijose. Anketoje yra netikslumų, juk ne apie kažkokius milžiniškus skandalus kalbame. Yra netikslumų, juos viešai paneigė. Kiek esu iš Gedimino girdėjusi, jis visuomet sakė neturintis diplomo. Anketoje galėjo tai ir tiksliau atsispindėti, bet labai nesureikšminčiau šito“, – apie savo vadovaujamos Laisvės partijos narį, buvusį kandidatą į Seimą kalbėjo A. Armonaitė.

Ji nemano, kad rinkėjai skaitė anketą VRK puslapyje ir taip rinkdamiesi, už ką balsuoti, galėjo būti suklaidinti.

„Labai džiaugčiausi, jei rinkėjai randa VRK puslapyje tas anketas, nes kiek man teko ieškoti, sunku jas rasti“, – sakė Laisvės partijos pirmininkė.

„Manau, kad tai klaida pildant anketą, bet to nesureikšminu“, – darsyk pakartojo A. Armonaitė.

Aiškinosi dėl Kirkilo išsilavinimo

Tai ne pirmas kartas, kai politikams tenka aiškintis dėl įgyto išsilavinimo. Prieš dešimtmetį tuometinis švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius aiškinosi, ar buvęs premjeras Gediminas Kirkilas yra teisėtai įgijęs vadybos ir verslo administravimo specialybės magistro diplomą.

Tuomet G. Steponavičiui kilo klausimas, kokiomis aplinkybėmis G.Kirkilas buvo priimtas į Vilniaus universiteto TVM magistrantūros studijas, kurias baigus jam buvo išduotas magistro diplomas. Lietuvos įstatymai numato, kad aukštųjų partinių mokyklų diplomai yra nepripažįstami dokumentais, liudijančiais aukštąjį išsilavinimą.

Tuomet TVM direktoriaus pareigas ėjęs Jonas Kunčinas buvo nurodęs, jog G. Kirkilas buvo priimtas studijuoti įvertinus neformaliojo švietimo būdu asmens įgytą kompetenciją bei nustačius, kad politikas turi kvalifikaciją, suteikiančią teisę studijuoti magistrantūros studijose, rašė 15min. G. Kirkilas yra baigęs Vilniaus aukštąją partinę mokyklą, į ją įstojo 1978 metais, studijavo politikos mokslus.

Į aukštąją mokyklą stojo neturėdamas atestato

2015-aisiais buvo išraizgytas dar vienas pinklus kamuolys. Tuomet Vilniaus miesto apylinkės teismas negaliojančiais pripažino buvusio kultūros viceministro Dariaus Mažinto esą „Santaros“ vidurinės mokyklos išduotą brandos atestatą, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos išduotus bakalauro ir magistro diplomus.

D. Mažintui buvo nurodyta į valstybės biudžetą sumokėti 23 289 eurus, ši suma susidarė dėl jo neteisėto studijų finansavimo. Teismas konstatavo, kad atsakovas nebuvo įgijęs vidurinio išsilavinimo, todėl neturėjo teisės siekti aukštojo mokslo.

Tiesa, vėliau, kaip skelbė BNS, jau Vilniaus apygardos teismas paliko galioti pianisto išsimokslinimus Muzikos ir teatro akademijoje, ten įgytą meno licenciato kvalifikacinį laipsnį. Teismas nepakeitė tik ankstesnio teismo sprendimo dalies dėl D. Mažinto „Santaros“ vidurinės brandos atestato, jis pripažintas negaliojančiu, taip pat D. Mažintui nurodyta sumokėti beveik 130 eurų į valstybės biudžetą už 2001–2002 mokslo metų 1-ojo semestro metu neteisėtai gautą stipendiją. Tačiau pianistui nereikėjo mokėti daugiau nei 23 tūkst. eurų.

Kas suklastojo D. Mažinto brandos atestatą, nežinoma – prokuratūra šio nusikaltimo netyrė, nes yra suėjusi patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senatis.

Buvęs kultūros viceministras viešai yra sakęs nesigailintis to, kad stojo į aukštąją mokyklą neturėdamas brandos atestato.

„Vidurinis išsilavinimas nebūtinai suteikia žinių. Viskas priklauso nuo žmogaus. Aš mokiausi taip, kaip man to reikėjo, pasirinkau savo kelią. Sutinku, kad yra tam tikros taisyklės, tvarka yra tokia, kokia yra, neagituoju kitų elgtis taip, kaip aš, tačiau man tikrai nėra gėda dėl savo sprendimo. Kiekvienas mes gyvenime darome klaidų, ir tam tikrų dalykų aš dabar galbūt nedaryčiau, tačiau patirtis ateina su laiku, kurio atgal nesugrąžinsi. Aš nesigailiu dėl nieko.

Dėl ko man turėtų būti gėda? Kad baigiau Muzikos ir teatro akademiją, kad turiu keturis diplomus, kad savo profesinėje sferoje pasiekiau ganėtinai aukštų įvertinimų? Popierius neparodo žmogaus žinių“, – tuomet interviu delfi.lt yra sakęs D. Mažintas.

Gijos nuvedė į Maskvą

Prieš keliolika metų ir žiniasklaida, ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija aiškinosi, ar Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas iš tiesų baigė Maskvos Plechanovo liaudies ūkio akademiją, kaip buvo nurodoma VRK puslapyje. Ten buvo įrašyta, kad V. Uspaskichas 1993-iaisiais Maskvos Plechanovo liaudies ūkio akademijoje baigė ekonomikos studijas ir taip įgijo aukštąjį išsilavinimą.

2005 metais Lietuvos Respublikos ambasada Maskvoje gavo G. Plechanovo ekonomikos akademijos rektoriaus patvirtinimą, kad Lietuvos politikas baigė studijas šioje Rusijos aukštojoje mokykloje.

Tiesa, oficialiai nebuvo atsakyta, koks yra V. Uspaskichui išduoto diplomo numeris ir ar nurodomo numerio diplomas išduotas būtent V. Uspaskichui. Taip pat ambasada nesulaukė atsakymo, ar Lietuvos politikas atsiėmė diplomą.

Populiariausi

Sniegas ir pūgos Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.25 10:52

Sniego bus iki soties: pūgos kilti pradės jau antradienio naktį, o dalyje Lietuvos regionų pusnys gali siekti kelius intensyvus snygis truks mažiausiai pusantros paros; atnaujinta 13.04

12
Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.01.25 13:07

Ekstremalių situacijų komisija siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną dar mėnesiui Dulkys spėja, kad balandžio 1 d. karantinas galėtų baigtis; atnaujinta 15.51

10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.25 09:33

541 COVID-19 atvejis: židiniai fiksuojami įmonėse, tęsiasi protrūkis Klaipėdos vaikų globos namuose mirė 15 žmonių, o pasveiko – 133, atnaujinta 10.03

6
Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.01.25 14:21

Aplinkos apsaugos departamento direktorei Vėbrienei suteiktas pranešėjo statusas Aplinkos ministerijos komentaras; atnaujinta 16.22