Lietuvoje

2020.11.30 16:51

Į susibūrimus prie kalėdinių eglių žiūri skirtingai: Kauno valdžia nedramatizuoja ir tvorų nežada, Šimašius kviečia nepamesti galvos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.30 16:51

Savaitgalį dviejų didžiųjų Lietuvos miestų eglių įžiebimai, nors ir perkelti į virtualius ekranus, vis dėlto subūrė nemažas žmonių grupes prie pačių žaliaskarių. Specialistai dėl tokio žmonių elgesio griebiasi už galvų ir skambina pavojaus varpais – po tokio atsipalaidavimo galimas ir karantino sugriežtinimas.

Didmiesčių valdžia į situaciją žiūri skirtingai: Kauno valdžia situacijos nedramatizuoja ir neketina trukdyti žmonėms mėgautis, Vilniaus meras apeliuoja į žmonių sąmoningumą, o Klaipėda, kurios pagrindinė eglė bus įžiebta šį savaitgalį, planuoja pasinaudoti šiųmetės Jūros šventės patirtimi.

Žmonių sąmoningumo pristigo – daugybė gyventojų traukė prie eglių

Savaitgalį egles įžiebę miestai sulaukė epidemiologų kritikos dėl to, kad nors renginių organizatoriai ir kvietė žmones įžiebimų momentus stebėti per televiziją, tačiau daugybė žmonių vis tiek patraukė prie šventiškai nušvitusių žaliaskarių.

Šventinį vakarą aikštėse prie pagrindinių eglių žmonių tikrai netrūko – nemažai gyventojų į miestą traukė tiek norėdami pamatyti patį eglučių įžiebimo momentą, tiek jau po jo. Vilniuje netgi formavosi automobilių, judančių pagrindinės miesto eglės kryptimi, spūstys.

Pirmadienį laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad savaitgalio situacija prisidėjo prie to, kad būtų svarstoma griežtinti karantino suvaržymus.

„Siūloma tai padaryti, nes matome, kad įvairios šventės arba renginiai, kurie oficialiai nesivadina renginiais, sutraukia nemažai žmonių, pavyzdžiui, eglučių įžiebimai. Jie gali sukelti panašias pasekmes kaip lapkričio 1–2 dienų judėjimas“, – tvirtino A. Veryga.

Vilniaus meras pripažįsta – pasitaiko atvejų, kuomet žmonės nesilaiko svarbių taisyklių

Sostinės meras R. Šimašius tvirtino, jog Vilniuje buvo imtasi priemonių, siekiant užtikrinti žmonių saugumą ir šiuo metu galiojančių reikalavimų laikymąsi.

„Šalia Katedros aikštės eglės sustiprintas srautų valdymas, jį prižiūri viešosios tvarkos pareigūnai, taip pat patruliuos ir policijos ekipažas, savaitgaliais – du, taip pat stebėsime šioje vietoje ir kameromis fiksuojamus duomenis ir esant poreikiui pajėgos bus didinamos, kad būtų užtikrintas būtinas saugumas. Esame numatę pokyčių ir per Naujųjų sutikimą“, – vardijo R. Šimašius.

Be to, pabrėžiama, jog būtent dėl karantino reikalavimų šiųmetės Kalėdos sostinėje yra smarkiai kitokios nei anksčiau – aikštėje nebuvo šventinio koncerto, šiemet nebus ir 3D pasakos, į elektroninę erdvę perkeltas ir Kalėdų miestelis, transliuojami garsiniai informaciniai pranešimai nesibūriuoti, laikytis atstumų.

„Žinoma, pasitaiko atvejų, kuomet žmonės taip svarbių taisyklių nesilaiko“, – pripažino Vilniaus meras.

R. Šimašius apeliavo į žmonių supratingumą ir kvietė nepamesti galvos, saugoti save ir kitus, o užuot šturmavus prekybos centrus dovanų ieškoti internetu.

„Tačiau lauke būti nedraudžiama, tad kviečiu saugiai, dėvint kaukes ir laikantis saugaus atstumo, pasivaikščioti po šventiškai besipuošiantį miestą“, – pridūrė sostinės meras.

Kaunas ribojimų nesiims – leis žmonėms džiaugtis

Kaunas po šio savaitgalio patirties išskirtinių ribojimų griebtis neketina.

„Puošti miestą artėjančioms šventėms, kurti Kalėdų laukimo nuotaiką ir paskui imtis draudimų, neleidžiant žmonėms tuo pasimėgauti, būtų sunkiai suprantamas sprendimas. Jaučiame atsakomybę prieš Kauno miesto gyventojus, tačiau turime suprasti, kad tvoromis ar kitokiomis barikadomis šio klausimo neišspręsime ir kol kas griebtis tokių kraštutinumų neketiname“, – aiškino Kauno mero patarėjas Tomas Jarusevičius.

Mero patarėjas tai pat tvirtino, jog Kauno valdžia pasitiki gyventojų sąmoningumu bei tuo, kad žmonės objektyviai vertina dabartinės situacijos rimtumą tiek mieste, tiek ir visoje šalyje. „Atitinkamai įvairiais kanalais nuolat prašome žmonių elgtis atsakingai, laikantis visų šiuo metu galiojančių karantino ribojimų bei rekomendacijų, kad apsaugotume save ir aplinkinius. Apie tai nuolat primena ir Rotušės aikštėje informacinius garso klipus transliuojantis kalėdinis radijas“, – dėstė T. Jarusevičius.

Aiškinama, kad kauniečiai savo mieste gali jaustis saugūs, mat šiemet šventiniu laikotarpiu patraukliai papuošta daugiau erdvių nei ankstesniais metais, todėl esą žmonių srautai nesusikoncentruoja vien Rotušės aikštėje, kur stovi pagrindinė miesto eglė.

Panašu, kad ir savaitgalį prie eglės traukę ir ten stoviniavę žmonių būreliai Kauno valdžiai neatrodė pavojingai, mat žmonių susirinko kur kas mažiau nei ankstesniais metais, kai visos šalies dar nekaustė greitai plintantis virusas.

„Įprastai į eglutės įžiebimo renginius Kaune susirinkdavo daugiatūkstantinė minia, o šįkart tebuvo vos keli šimtai žmonių – t. y. keliasdešimt kartų mažiau nei ankstesniais metais. Akivaizdu, kad tam įtakos turėjo išankstinė komunikacija, akcentavimas, kad šventinis renginys vyks uždaroje erdvėje ir geriausia jį stebėti būtent LRT televizijos eteryje“, – aiškino T. Jarusevičius.

Pabrėžiama, kad apie tikslų eglės įžiebimo laiką Kaune nebuvo skelbiama viešai, o, siekiant išlaikyti kauniečių dėmesį namuose, šešiuose mikrorajonuose apie švenčių laukimo laikotarpio pradžią paskelbė fejerverkų šūviai.

Specialistai pastabų Kaunui neturėjo?

Tiesa, situacija Rotušės aikštėje vis dėlto stebima.

Pasak T. Jarusevičiaus, miestas pasirūpino papildomais apsaugos darbuotojais, jie nuolat dirbs Rotušės aikštėje ir prisidės prie Kauno policijos pareigūnų bei savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistų užtikrinant viešąją tvarką. Situacija gyvai stebima ir vaizdo kameromis.

„Jei tik sulauksime oficialių rekomendacijų ar kitokių pastebėjimų iš visuomenės sveikatos specialistų, esame pasirengę į tai skubiai reaguoti. Vis dėlto kol kas jų nesame gavę, o ir specialiųjų tarnybų pareigūnai šeštadienio vakaro situaciją per šventinį Kalėdų eglutės įžiebimo koncertą įvertino palankiai, didelių pažeidimų nenustatė, o pasitaikiusius pavienius atvejus teigė išsprendę geranoriškais žodiniais įspėjimais“, – situaciją apibendrino mero patarėjas.

Aiškinama, kad Rotušės aikštė yra didelė erdvė, čia neturėtų būti sunku išlaikyti saugius atstumus.

Anot Kauno mero patarėjo, aikštės plotas siekia beveik 22 tūkst. kvadratinių metrų.

„Tad jau vien šie skaičiai parodo, kad tai yra nepalyginamai saugesnė aplinka už siaurą ir uždarą prekybos centro ar kitos įstaigos erdvę, kur iki šiol yra leidžiama lankytis žmonėms“, – palygino T. Jarusevičius.

Nubaustųjų nebuvo, bet kai kuriuos įspėti teko

Kauno policijos Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Remigijus Stukas LRT televizijai teigė, kad policijos pareigūnai kartu su savivaldybės atstovais buvo numatę, kaip užtikrinti srautų judėjimą bei tai, kad būtų laikomasi saugių atstumų, žmonės taisyklingai dėvėtų apsaugines veido kaukes. Viešosios tvarkos pažeidimų eglės įžiebimo vakarą nebuvo užfiksuota, tačiau kai kuriuos žmones, nesilaikiusius numatytų saugumo reikalavimų, teko įspėti.

„Manau, kad bendromis priemonėmis mums pasisekė pasiekti norimą rezultatą, bet yra noras, kad visi žmonės būtų sąmoningi, kad jiems nereikėtų priminti, o patys tvarkingai dėvėtų kaukes, išlaikytų atstumą“, – dėstė R. Stukas.

Anot pareigūno, administracinės nuobaudos gresia tiems, kurie nepaklauso geranoriško įspėjimo.

Klaipėda nepanikuoja: patirtį sukaupė per Jūros šventę

Pagrindinė Klaipėdos eglė bus įžiebta šį šeštadienį. Įžiebimo organizatoriai tvirtina – žmonėms vykti į Teatro aikštę, kur bus svarbiausios miesto kalėdinės puošmenos, tądien neverta – jokio renginio čia nebus.

Už kalėdinius renginius uostamiestyje atsakinga viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ projektų vadovė Rūta Steponavičienė patikino, kad Klaipėda neketina mokytis iš Vilniaus ar Kauno patirties, o naudos jau šiemet per Jūros šventę patikrintą praktiką.

„Kaip žinia, Klaipėdai Kalėdos yra per Jūros šventę. Tad generalinę repeticiją mes jau turėjome vasarą. Mus labai gelbėjo garsiniai signalai, jie žmones tiesiog įspėjo nesibūriuoti, eiti, judėti. Tikimės, kad per Kalėdas tai mums pasiteisins“, – aiškino R. Steponavičienė.

Garsiniai signalai Teatro aikštėje vyro ir moters balsu skambės kas 15 minučių, o jeigu prireiks – ir dažniau. Tikėtina, kad Teatro aikštei daugiau dėmesio skirs ir policijos pareigūnai.

„Teatro aikštėje mes renginių neorganizuojame. Policija jau ir šiaip dėl to, kad artėja šventės pandemijos priešakyje, turėtų būti sustiprinusi patruliavimą mieste. Mes labai tikimės žmonių supratingumo ir atsakingumo. Miestiečiai galėtų pasimokyti iš Vilniaus ir Kauno pavyzdžio, kad burtis tikrai nereikėtų ir per mėnesį visi tikrai spės ateiti, pamatyti, užuosti Kalėdas“, – akcentavo R. Steponavičienė.