Lietuvoje

2016.02.24 13:07

L. Graužinienė: slaptoje pažymoje nėra informacijos apie pedagogų profsąjungas

BNS2016.02.24 13:07

Premjerui pareiškus, kad pedagogų streikus inicijuojančioms švietimo darbuotojų profesinėms sąjungoms įtaką daro Rusija, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad slaptoje pažymoje apie tai nekalbama.

Premjeras Algirdas Butkevičius savo teiginius grindė būtent informacija „iš tam tikrų tarnybų“, kurios negalįs detalizuoti dėl slaptumo žymos.

„Aš, kaip Seimo pirmininkė, neturėjau tokios informacijos, todėl vakar teko šiek tiek padirbėti tuo klausimu ir aš turiu tą pažymą, išsiųstą ir kitiems objektams, kurie turi teisę su ja susipažinti, kiek aš mačiau. Ir turiu pasakyti mane patikino, kad tai ta pati informacija, kuri buvo pateikta premjerui – turiu nuraminti mokytojus, kad nė vieno žodžio apie pedagogų profsąjungas tenai nėra. Daugiau komentuoti negaliu. Konkrečiai apie pedagogų profsąjungas ir apie šį streiką tikrai nėra tos informacijos“, – Žinių radijui trečiadienį sakė Seimo pirmininkė.

Ji taip pat pabrėžė, kad streikas yra „normali forma demokratinėje valstybėje išreikšti savo reikalavimus“.

„Sveikinu profsąjungas, kurios kovoja už savo teises. Tai jų tiesioginė pareiga ginti savo profsąjungos narius“, – kalbėjo L. Graužinienė.

Trečiadienį Seime žurnalistams parlamento vadovė sakė nevertinanti premjero elgesio.

„Bet aš turėjau pareigą informuoti visuomenę, kad ji buvo suklaidinta. Jeigu bus kitokios informacijos, atitinkamai bus reaguojama kitaip“, – teigė L. Graužinienė.

Kiek anksčiau trečiadienį premjeras Algirdas Butkevičius trečiadienį, kalbėdamas apie Rusijos daromą įtaką, savo poziciją sušvelnino.

„Ne paslaptis, kad demokratiniais procesais Lietuvoje – galimybe laisvai reikšti savo nuomonę, protestuoti – atidžiai domisi priešiškos propagandos jėgos, informacinių karų kūrėjai ir planuotojai. Tai liudija kai kurios užsienio žiniasklaidos, žvalgybų atidus dėmesys mūsų valstybėje vykstantiems įvykiams, stengiantis išpūsti esamas problemas ar nesutarimus. Tą patvirtina ir mūsų specialiųjų tarnybų pateikiama operatyvinė medžiaga bei analizės“, – sakoma trečiadienį išplatintame premjero pareiškime.

„Siekiama užmegzti ryšius su mūsų visuomeninėmis organizacijomis, įtraukti į bendras veiklas ir bandyti daryti poveikį, taikant vadinamosios minkštosios galios priemones. Tačiau tikrai nemanau, kad švietimo darbuotojų profsąjungos, juo labiau pedagogai, galėtų pasiduoti svetimoms įtakoms“, – teigia A. Butkevičius.

Švietimo profesinės sąjungos pirmadienį neterminuotą streiką pradėjo reikalaudamos didesnių algų ir kitų pertvarkų. To reikalaudami pedagogai dar gruodį rengė įspėjamuosius streikus, o praėjusią savaitę Vilniuje vyko mitingas.

Trečiadienį vyriausybėje pedagogų profsąjungoms bus pristatytas mokytojų algų kėlimo variantas, dėl kurio antradienį susitarė valdančiųjų partijų politinė taryba. Planuojama siūlyti 3 metų pedagogų atlyginimų didinimo programą. Pagal ją nuo šių metų rugsėjo visų pedagogų darbo užmokestis kiltų vidutiniškai 1,5 proc., ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų – 6,5 procento. Maždaug 5 mln. eurų tam turėtų rasti Švietimo ir mokslo ministerija iš švietimo sričiai jau skirtų asignavimų.

2016–2018 metais mokytojų atlyginimai vidutiniškai padidėtų 13 proc., o ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų - 31 procentu.

Streikuojantys mokytojai iki šiol reikalavo nuo rugsėjo ne tik pradėti įgyvendinti algų kėlimo programą, bet ir atsisakyti per krizę įvestų vadinamųjų atlyginimų žirklių. Būtent dėl pastarojo reikalavimo iki šiol strigo pedagogų ir Vyriausybės atstovų derybos, nes jam įgyvendinti reikia apie 18 mln. eurų. Trečiadienio derybose bus siūloma šias žirkles panaikinti nuo 2017 metų sausio - tuomet tarnybinių koeficientų riba būtų pakelta iki maksimalios.

Atlyginimai mokytojams pastarąjį kartą šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio.

Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį. Tačiau trečdalis mokytojų dirba nepilnu krūviu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt