Lietuvoje

2020.11.30 12:42

Dėl koronaviruso siūloma paankstinti moksleiviams Kalėdų atostogas

svarstys dėl būriavimosi ribojimo griežtinimo, atnaujinta 13.46
Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.11.30 12:42

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pateiktas siūlymas pasinaudoti artėjančiomis Kalėdų atostogomis, pirmadienį spaudos konferencijos metu sakė Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas.

Statistikos departamento pirmadienio duomenimis, per parą Lietuvoje patvirtinti 1136 nauji koronaviruso atvejai, 13 žmonių mirė.

COVID-19 situacija Lietuvoje: siūloma ankstinti moksleivių atostogas, svarstomi nauji draudimai

Šiuo metu koronavirusu serga 46 tūkst. 378 žmonės, iš viso pasveikusių – 14 tūkst. 211.

Siūloma paankstinti mokinių Kalėdų atostogas

Kalbėdamas apie galimybę įvesti visuotinį nuotolinį ugdymą, A. Veryga pažymėjo, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pateiktas siūlymas pasinaudoti artėjančiomis Kalėdų atostogomis.

„COVID-19 valdymo komitete buvo išsakyta tokia mintis, bet ji susijusi su galimybe pasinaudoti artėjančiomis Kalėdų atostogomis.

Mano siūlymas – pagalvoti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai apie galimybę tokias atostogas paankstinti ir visiems moksleiviams tą laikotarpį panaudoti kaip savotišką pauzę. Dėl ikimokyklinio ugdymo tokių siūlymų nebuvo“, – teigė jis.

Koronaviruso atvejų augimas išlieka

Nors fiksuojamos tam tikras stabilizacijos tendencijos, koronaviruso atvejų mažėjimo nematome, pirmadienį spaudos konferencijos metu sakė Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas A. Veryga.

„Atvejų skaičius Lietuvoje išlieka tikrai aukštas, matome tam tikras stabilizacijos tendencijas, bet nematome mažėjimo. Situaciją vertiname kaip toliau išliekančią labai sudėtingą“, – kalbėjo A. Veryga.

Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas sakė, kad „stebime stabiliai blogą situaciją“ – karantino efektas nėra pakankamai geras, tačiau negalime sakyti, kad jo visai nėra.

Anot A. Verygos, COVID-19 valdymo komitete buvo diskutuojama apie naujas karantino griežtinimo priemones – siūloma, kad viešose erdvėse būtų galima būriuotis iki dviejų asmenų. Iki šiol galima būriuotis iki penkių žmonių.

„Siūloma tai padaryti, nes matome, kad įvairios šventės arba renginiai, kurie oficialiai nesivadina renginiais, sutraukia nemažai žmonių, pavyzdžiui, eglučių įžiebimai. Jie gali iššaukti panašias pasekmes kaip lapkričio 1–2 dienų judėjimas. Pasekmių galime sulaukti panašių“, – tvirtino A. Veryga.

Jis pažymėjo, kad „eglutė per dieną tikrai nedings“, todėl galima susirasti laiką jas aplankyti tada, kai žmonių bus mažiau.

„Vilniuje net formavosi kamščiai, žmonės epidemiologų raginimų negirdi“, – sakė Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas.

Taip pat siūloma drausti reklamuoti akcijas ir išpardavimus.

Taip pat skaitykite

Dar vienas pokytis – COVID-19 persirgusiems žmonėms nebereikės izoliuotis turėjus aukštos rizikos kontaktą. Ši tvarka buvo patvirtinta penktadienį, ji įsigaliojo.

„Dabar asmenims, kurie perserga COVID-19, tris mėnesius po persirgimo, net ir turėjus aukštos rizikos kontaktą, izoliuotis nereikės. Reikės stebėti savo savijautą, o, atsiradus bent menkiausiems simptomams, kreiptis į gydytoją“, – informavo A. Veryga.

Anot A. Verygos, fiksuojamas augantis mirtingumas nuo koronaviruso. Didžiausias mirčių skaičiaus augimas matomas 80–89 metų amžiaus grupėje. Jo teigimu, didžioji dalis mirčių siejama su širdies ir kraujagyslių ligomis, o daug mirčių įvyksta ne gydymo įstaigose, o namuose.

„Mirčių skaičius auga, nes plinta infekcija – kuo daugiau žmonių užsikrečia, tuo dažniau paliečiami pažeidžiamiausi žmonės. (...) Kurį laiką dar matysime tikrai ne vieną dešimtį mirčių, ypač, jei liga plis slaugos ir globos įstaigose“, – sakė A. Veryga.

Komitete pritarta dar vienos vakcinos įsigijimui

Anot A. Verygos, COVID-19 valdymo komitete pritarta vakcinos įsigijimui iš farmacijos kampanijos „Moderna“. Trečiadienį šis pasiūlymas bus teikiamas Vyriausybei.

Šios vakcinos Lietuva galėtų gauti beveik 500 tūkst. dozių. Jei susidarytų vakcinų perteklius, Lietuva galėtų bendradarbiauti dėl jų įsigijimo su kitomis valstybėmis.

„Dar viena gera naujiena – (...) gali taip nutikti, kad Lietuva turės vakcinų perteklių. Mūsų diplomatai dirba su šalimis, kurios negali jungtis prie bendrų Europos Komisijos pirkimų, neturi tokios prabangos kaip mes (...). Viena pirmųjų šalių, kuri atsiliepė į Lietuvos siūlymą ir už jį padėkojo, tai Sakartvelas“, – teigė A. Veryga.

Per karantiną – daugiau nei 38 tūkst. naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė spaudos konferencijos metu sakė, kad daugėja fiksuojamų protrūkių namuose – šeiminių protrūkių dalis sudaro apie 30 proc. visų protrūkių.

Kalbėdama apie situaciją karantino metu, D. Razmuvienė pažymėjo, kad per tris karantino savaites užregistruota 38 tūkst. naujų koronaviruso atvejų.

Per spalio mėnesį buvo užregistruota iki 11 tūkst. naujų atvejų, rugsėjį – iki 2 tūkst., o lapkritį – daugiau nei 38 tūkst. naujų koronaviruso atvejų.

NVSC specialistės teigimu, lapkritis taip pat išsiskyrė didesniu mirčių skaičiumi tų žmonių, kurie rizikos grupėms nepriklauso ir yra jaunesni nei 65 metų. Lapkritį taip pat fiksuotas jauniausio žmogaus mirties atvejis – jam buvo 30 metų.

Veryga apie medikus, nenorinčius dirbti su COVID-19 pacientais: nesuprantu, ką šie žmonės veikia medicinoje

Kalbėdamas apie medikų nenorą dirbti su pacientais, sergančiais COVID-19, A. Veryga sakė, kad jam nerimą sukėlė straipsniai, kai studentai kalba apie nenorą dirbti su pacientais.

„Nuoširdžiai nesuprantu, ką šie žmonės veikia medicinoje. Ir ko jie į ją ėjo, kam rinkosi tokią profesiją, nes medikai pacientų nesirenka. Tai yra mūsų profesija, tai yra mūsų darbo dalis. Taip, ji yra rizikinga, taip, ji sudėtinga, taip, ne visi pacientai reikalauja tik kosmetinių pažiūrėjimų ir širdies tonų paklausymų.

Yra tokių situacijų, kai yra ir nemalonu, ir sudėtinga, ir rizikinga. Tokia profesija, o žmonės, kurie nenori tokio darbo, būtų gerai, kad ir nesirinktų, nedirbtų tokio darbo“, – tvirtino laikinai ministro pareigas einantis A. Veryga.

Praėjusios paros COVID-19 pandemijos rodikliai:

Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 1136

Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 61325

Per praėjusią parą nuo koronaviruso mirusių asmenų skaičius: 13

Bendras mirusių nuo koronaviruso asmenų skaičius: 505

Dėl kitų priežasčių mirusių užsikrėtusių koronavirusu asmenų skaičius: 231

Per praėjusią parą pasveikusių asmenų skaičius: 86

Pasveikusių asmenų skaičius: 14211

Sergančių koronavirusu asmenų skaičius: 46378

Per vakar dieną ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso: 4405

Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso: 1256380

LRT.lt primena, kad sekmadienį patvirtinti 1976 koronaviruso atvejai.