Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.24 14:39

Įvyko dar vienas mokytojų ir vyriausybės atstovų derybų raundas

Tęsiantis neterminuotam pedagogų streikui, trečiadienį vyriausybėje įvyko dar vienas profsąjungų ir vyriausybės atstovų derybų raundas. Kaip praneša LRT RADIJAS, susitarimo pasiekti nepavyko, tad streikas tęsis. Preliminariais iš savivaldybių gautais duomenimis, trečiadienį streikas vyksta 190 švietimo įstaigų.

Streikuojančios darbuotojų profesinės sąjungos vyriausybei siūlo kompromisą – rasti ne 18, o 12,8 milijono eurų, tačiau Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovė teigia, kad peržiūrėjus šalies biudžetą tokios sumos rasti nėra galimybių, todėl mokytojų reikalavimus turėtų įvertinti Politinė taryba. Premjeras Algirdas Butkevičius taip pat atsiprašė švietimo profesinių sąjungų atstovų už savo antradienį pasakytus žodžius apie jiems daromą įtaką iš Rusijos.

Pedagogų profesinių sąjungų atstovai prašo šiemet nuo rugsėjo 1 d. visų pedagogų atlyginimus padidinti 5 proc. – tam reikėtų 12,8 mln. eurų. Radus šių lėšų, profesinės sąjungos sutiktų atlyginimų tarifinių koeficientų žirkles naikinti nuo 2017 m. sausio 1 d.

„Įvertinus tai, kad šiek tiek lėšų yra (Švietimo ir mokslo, – ELTA.) ministerijoje, vyriausybei reikėtų prisidėti kokiais 7 mln. eurų“, – po derybų žurnalistams teigė Eugenijus Jesinas, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas.

Anot Švietimo ir mokslo viceministrės Genoveitos Krasauskienės, ministerija yra įsipareigojusi mokytojams rasti papildomus 5 mln. eurų iš dabartinių ministerijos asignavimų, todėl pedagogų reikalavimus turėtų dar kartą įvertinti valdančiųjų Politinė taryba.

„Tikrai nėra galimybių rasti didesnės sumos, todėl šis klausimas, kaip premjeras ir pažadėjo, bus teikiamas Politinei tarybai, kad ši nuspręstų, kaip patenkinti naujai pateiktus reikalavimus“, – kalbėjo G. Krasauskienė.

Kitas pedagogų ir vyriausybės atstovų susitikimas numatytas kitą savaitę, pirmadienį.

„Prie tų 5 mln. eurų, kuriuos ras ŠMM, ko gero reikalingas arba biudžeto perskirstymas arba kitų šaltinių radimas. Nežinau, kur jie būtų randami“, – sakė G. Krasauskienė.

E. Jesino teigimu, jį nustebino trečiadienį vykusių derybų pradžia, nes vyriausybės poziciją atstovaujantis vicekancleris Rimantas Vaitkus į jas atėjo nepasiruošęs.

„Vicekancleris pripažino, kad jis nežino net skaičių, nesusipažino su ŠMM pateikta medžiaga ir visas tas kalbas, kad pridės 5 mln. eurų mes jau girdėjome nuo gruodžio“, – teigė E. Jesinas.

Po antradienį vykusios Politinės tarybos nutarta mokytojų reikalavimus patenkinti per trejus metus, o atlyginimų didinimui nuo šių metų rugsėjo 1 d. skirti apie 5 mln. eurų, atlyginimų koeficientų „žirkles“ naikinant nuo 2017 m. pradžios.

Antradienį kalbėjęs apie užsienio valstybių įtaką pedagogų profesinėms sąjungoms, Algirdas Butkevičius trečiadienį savo poziciją sušvelnino, o Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė paneigė A. Butkevičiaus žodžius. Kiek vėliau premjeras ir atsiprašė mokytojų profesinių sąjungų atstovų.

„Jis žmoniškai atsiprašė už tokį elgesį ir tikisi, kad mes nepyksime. Bet mes norėtume, kad būtų atsiprašyta ir mokytojų, bet nežinau, ar premjeras tai padarys“, – po derybų sakė Andrius Navickas, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.

„Premjeras pacitavo dalį pažymos ir patikino, kad mūsų pavardžių toje pažymoje nėra“, – pridūrė E. Jesinas.

Didžiausios iš neterminuotą mokytojų ir darželių auklėtojų streiką nuo pirmadienio inicijavusios pedagogų profsąjungos pasipiktino dėl premjero žodžių, tačiau viena jų pripažįsta, kad kelionių į Rusiją būta.

Streikuodami pedagogai reikalauja didesnių atlyginimų, iki prieškrizinio lygio atkurti mokinio krepšelį, sumažinti mokinių skaičių klasėse. Penktadienį premjeras Algirdas Butkevičius pažadėjo papildomus penkis milijonus eurų, kurie leistų nuo rugsėjo algas pakelti vidutiniškai 1,5 proc., tačiau profsąjungos sako, kad pedagogai streikuos tol, kol vyriausybė neras papildomų 18 milijonų pedagogų algoms dar šiemet padidinti.

Būtent šis klausimas ir lieka pagrindiniu: pasak vyriausybės vicekanclerio Rimanto Vaitkaus, vienintelis dalykas, dėl ko nesutaria profsąjungų ir vyriausybės atstovai – tai kiek lėšų papildomai dar šiais metais bus skirta mokytojų atlyginimams kelti. Kaip teigia R. Vaitkus, tiek, kiek reikalauja profsąjungos, vyriausybė žadėti negali.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba sutarė įgyvendinti 3 metų pedagogų atlyginimų didinimo programą. Mokytojų atlyginimai per šį laikotarpį vidutiniškai turėtų padidėti 13 procentų, o ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų – beveik trečdaliu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi