Lietuvoje

2020.11.29 21:58

Teisės profesorė Birmontienė: jei Seimas negali dirbti per pandemiją, pažeidžiama Konstitucija

Edita Vitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.11.29 21:58

Antradienį Seimo nariai, galima sakyti, tapo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro įkaitais. Keli parlamentarai susirgo COVID-19, beveik visi liberalai turėjo izoliuotis dėl kontaktų su užsikrėtusiu asmeniu ir dar dėl trijų per klaidą priverstų izoliuotis Seimo narių galėjo nepavykti balsavimas dėl Ingridos Šimonytės kandidatūros į premjerus.

Trūkstamus valdančiųjų balsus pakeitė keli Mišrios grupės frakcijos nariai, todėl I. Šimonytė sėkmingai patvirtinta ministre pirmininke. Tačiau įteisinti nuotolinio Seimo darbo nepavyko – pritrūko vieno balso.

Vieni parlamentarai dėl sumaišties, įvykusios ir dėl visuomenės sveikatos centro klaidingos informacijos, įžvelgia sąmokslą, kiti – netobulą izoliacijos tvarką, o štai buvusi Konstitucinio teismo teisėja profesorė Toma Birmontienė įžvelgia dar didesnių bėdų, nes, nesudarymas sąlygų parlamentarams dirbti nuotoliniu būdu, Seimas prieštarauja Konstitucijai, o Užkrečiamų ligų kontrolės įstatymo spragos gresia konstituciniu chaosu.

Prof. Birmontienė: jeigu dėl koronaviruso negalėsime patvirtinti Vyriausybės, gresia konstitucinis chaosas

Konstitucinio chaoso grėsmė

Koronavirusas, paralyžiavęs parlamento darbą, į dienos šviesą iškėlė izoliacijos trūkumus, kam tiksliai ir po kokio kontakto būtina izoliacija. Visuomenės sveikatos centro darbo spragos parodė, kad netikslią informaciją apie būtinybę izoliuotis gali gauti bet kas, net ir Seimo nariai.

„Dėl klaidingai pateiktos informacijos nepavyko dalyvauti antradienio posėdyje, neturėjau galimybės balsuoti už Ingridos Šimonytės paskyrimo premjere, taip pat to vieno balso pritrūko taisant Seimo statuto pataisas dėl nuotolinio darbo, – sako Laisvės frakcijos narys Tomas Raskevičius. – Tai galima taip spekuliuoti, kad gal būtent pritrūko to mano balso.“

Tomas Raskevičius, Gabrielius Landsbergis ir Aušrinė Armonaitė – šie Seimo nariai antradienį, kai balsuota dėl premjero kandidatūros, buvo klaidingai informuoti, kad privalo izoliuotis, nes bendravo su COVID-19 sergančia Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen.

Tačiau, anot T. Raskevičiaus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotoja po kelių dienų pranešė, kad izoliuotis nereikėjo, nes kontaktas – mažos rizikos.

Per daug sutapimų

Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma teigia, kad toks bandymas Seimo nariams atimti balsavimo teisę jam kelia didelių abejonių ir yra pats mįslingiausias.

„Vis dėlto kodėl visi tie bandymai izoliuoti valdančiuosius Seimo narius buvo laike taip sukoncentruoti, kai atėjo laikas balsuoti dėl kandidato į premjeres? – svarsto konservatorius J. Razma. – Jeigu čia atsitiktinumas, tai man nelengva patikėti, kad čia visos aplinkybės atsitiktinai būtų sutapusios, būna visokių stebuklų.“

Laikinasis Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad patys Seimo nariai turi žinoti ką daryti, jeigu turėjo kontaktą su sergančiuoju.

„Teko tik iš liberalų girdėti, kad tai – sąmokslas sutrikdyti balsavimus Seime, tokių sąmokslų niekas nerezga, – įsitikinęs A. Veryga. – Ir ne kartą esu sakęs, kad virusas nepažįsta kalendoriaus, kada vyksta rinkimai ar tvirtinama Vyriausybė ar Vyriausybės programa ir jeigu Seimo nariai turėjo kontaktą, bendravo, tai jiems ir tenka izoliuotis, kada apie tai yra sužinoma, ir sieti to su kažkokiais politiniais įvykiais tikrai nereikėtų.“

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė stebisi, kad ministras dėl klaidingos informacijos apie izoliaciją kaltina pačius parlamentarus.

„Ministro reakcija nustebimo. Jisai sakė: jūs nesusireikšminkite, politikai. Tai aš jam noriu pasakyti, kad jis vis dar yra ministras, rinkimai jau pasibaigė, nebereikia vaidinti kažkokio „kaubojaus“, kuris moko žmones kaip gyventi“, – sako A. Armonaitė.

Iššvaistyta pusė metų

„Aiškiai nustatykime taisykles, nes kitaip galima įžvelgti sąmokslo teorijų, COVID problemas bandoma kelti į politinio veikimo lauką, kad būtų apriboti kažkieno balsai“, – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Tačiau taisyklių, teisinio reguliavimo, suteikiančio galimybę Seimo nariui dirbti nuotoliniu būdu, nėra iki šiol. Ir šią savaitę, dėl be reikalo į izoliaciją pasiųstų parlamentarų pritrūkus vos vieno balso, pataisos dėl nuotolinio darbo nebuvo priimtos.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen šioje chaotiškoje situacijoje mato vieną klaidą – antrai koronaviruso bangai nepasiruošė nei visuomenės sveikatos centro specialistai, nei parlamentas.

„NVSC yra pirmoje fronto linijoje kovojant su pandemija, su naujų atvejų antplūdžiu, rasti kontaktus jiems tiesiog trūksta žmonių ir ekspertų. Mes nepakankamai gerai pasiruošėme antrajai bangai ir kas iš tiesų yra apmaudu, kad jau kovo mėnesį buvo inicijuotos statuto pataisos dėl nuotolinio darbo, bet pusė metų buvo iššvaistyta, prie to nebuvo grįžta ir dabar turime spręsti labai opią situacija parlamente“, – sako naujoji Seimo pirmininkė.

„Rinkimai visiems galvoje buvo, ne tvarką keisti, niekas nežinojo, kaip rinkimai pasibaigs, būtų žinoję, gal būtų darę, – mano A. Sysas. – Noriu priminti Konstituciją, kad Seimo darbas yra nepertraukiamas. Kaip užtikrinti Seimo nario neliečiamybę, jo balsą? Kol kas čia esminis dalykas, kol kas dėl to nėra aiškios vieningos sistemos ir kol kas niekas negali pasakyti. Nori, kad balsuotume už nuotolį darbą, nepaaiškinę, kokia tvarka bus balsavimas.“

Prieštarauja Konstitucijai

Konstitucinės teisės ekspertė profesorė Toma Birmontienė teigia, kad jei per pandemiją Seimo nariams nesudaromos galimybės nepertraukiamai dirbti, prieštaraujama Konstitucijai.

„Toks Seimo veikimas pandemijos metu, kai nėra sudarytos sąlygos Seimo nariams dalyvauti darbe, prieštarauja Konstitucijai. Ir tokią tvarką pandemijos situacijoje turėjo priimti Seimas, turėjo būti seniai padarytas ir mes turime legislatyvinę omisiją Seimo statute, kuri prieštarauja Konstitucijai, kitaip sakant, tokio teisinio reguliavimo nebuvimas savaime prieštarauja Konstitucijai“, – sako MRU Viešosios teisės instituto profesorė.

Anot T. Birmontienės, Užkrečiamų ligų kontrolės įstatymas taip pat kelia tam tikrų abejonių dėl jo nuostatų atitikties Konstitucijai, mat jame – tik būtinoji izoliacija, į kurią patenka platus ratas įstatyme nurodytų žmonių, nuo žvejų iki orlaivių pilotų ar net žurnalistų, tačiau ne Seimo nariai.

Įstatyme išlyga viena – privaloma izoliacija netaikoma asmenims, vykdantiems ypatingai svarbias funkcijas viešosiose įstaigose. Anot profesorės, į šią kategoriją turėtų patekti ir Seimo nariai. Tai rodo įstatymo spragas ir neveikimą. Negana to, T. Birmontienė primena, kad jau gruodžio 23-ąją laikinoji Vyriausybė praras įgaliojimus.

„Tai jeigu naujos Vyriausybės tokiam chaose, kokiam mes esame dabar, negalėsim patvirtinti, Vyriausybės programos negalės Seimas patvirtinti, jeigu ta visa situacija persikels dar į ateitį ne tik 15 dienų, bet dar bus kažkokie kliuviniai, tai tokiu atveju Kalėdas sutiksime visiškam konstituciniame chaose“, – sako profesorė.

Parlamentarai į posėdį rinksis gruodžio 3-ąją. Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen sako, kad pirmiausia Seimas turės apsispręsti dėl galimybių dirbti per nuotolį.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31