Lietuvoje

2020.11.27 19:42

Politologė apie Nausėdos laukiantį rebusą dėl ministrų paskyrimo – keturios pavardės bus sunkiai atmetamos

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.11.27 19:42

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad premjerės Ingridos Šimonytės pateiktas kandidatų į ministrus sąrašas pasiūlyta apimtimi nebus patvirtintas. Kaip teigia Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė, toks prezidento sprendimas jau buvo aiškus ir anksčiau.

Politologė pastebi, kad prezidentas visas kandidatūras vertins kritiškai, o visus kandidatus į ministrus galima suskirstyti į A ir B sąrašus. A sąraše esančios pavardės – nekelia klausimų dėl savo tinkamumo, o tuo metu B sąraše esantieji gali būti kontroversiški.

„Reikia primažinti, kad A sąrašas yra pakankamai trumpas. Aš čia praktiškai matau keturias pavardes – Aušrinė Armonaitė, Gabrielius Landsbergis, Monika Navickienė ir Arvydas Anušauskas. Jie greičiausiai nebus pastumti, o jei netyčia taip nutiktų, būtų labai netikėta“, – tikina R. Urbonaitė.

Urbonaitė: jeigu kyla minčių su skafandrais eiti į Seimą, tegu ir skrenda į kosmosą

Visos kitos I. Šimonytės siūlomos kandidatūros, anot politologės, kelia klausimų.

„Dėl B sąrašo žmonių kontraversijų pakankamai nemažai ir prezidentas tikrai turės gerai pasukti galvą, kokius sprendimus priimti, nes yra kelios dedamosios – viena, apie ką kalbėjo I. Šimonytė, tai kad ministrai turi būti politikai profesionalai, tai yra politikai, o ne tiesiog profesionalai, bet politikai. Aišku, kompetencijų bei žinių iš tos srities svarbos niekas neatšaukia ir trečia dedamoji – visuomenės požiūris, nes ministras turi turėti autoritetą. Galų gale, visuomenės vertinimas nėra trečiaeilis vertinimas“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia politologė.

Griežtos kritikos kandidatai gali susilaukti ir dėl anksčiau paties prezidento padarytų klaidų, tvirtinant kandidatus. Viena iš jų pripažinta ir paties prezidento – Jaroslovo Narkevičiaus paskyrimas susisiekimo ministru.

„G. Nausėda ankstesniais savo paskyrimais įsivarė save šiek tiek į kampą, nes kai kurie ministrai jo paties pripažinti kaip klaidos. Man atrodo, kad mes antradienį galime sulaukti pakankamai aštrios prezidento pozicijos, bet klausimas bus, kaip jis argumentuos savo sprendimus ir čia bus pakankamai įdomu, nes jis turi suprasti, kad čia egzaminuojama ne pagal kvalifikacinius reikalavimus, nes tai yra kartu politinis postas ir kaip šį rebusą išspręs prezidentas – pamatysime“, – sako politologė.

LRT.lt primena, kad jau įvyko dalis kandidatų į ministrus susitikimų su prezidentu, toliau susitikimai bus tęsiami pirmadienį.