Lietuvoje

2020.11.27 07:43

Veryga apie tai, kaip sutiksime Kalėdas: esu labai skeptiškas, kad pavyks išsisukti vien rekomendacijomis

COVID-19 audinių ūkyje „kelia nerimą“, laukiama veterinarinių išvadų
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.11.27 07:43

Imtis papildomų saugumo priemonių dėl koronaviruso atvejų audinių ūkyje kol kas neketinama, sako laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tačiau daugiau apie padėtį Jonavos fermoje bus galima pasakyti po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išvadų. LRT RADIJUJE kalbėjęs apie artėjantį metų pabaigos švenčių laikotarpį ministras priduria, kad karantino sąlygų griežtinimas neatmetamas.


COVID-19 užkratas ketvirtadienį nustatytas Jonavos rajone esančios įmonės „Danmink“ ūkyje, virusas rastas 169 staiga nugaišusių audinių mėginiuose. Ministras A. Veryga sako, kad tai „kelia nerimą“, tačiau kol nėra VMVT išvadų, tol papildomų priemonių nebus imamasi.

„Matome iš tarptautinės bendruomenės, iš tarptautinių organizacijų, kad papildomų saugumo priemonių šiame etape imtis dar nereikia. (...) „Bus atlikti tyrimai, tada galėsime daugiau pasakyti. Kol kas, kiek stebiu tarptautines rekomendacijas, didelio pagrindo nuogąstavimui dėl žmonių užsikrėtimo nuo žvėrelių jos neduoda“, – LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sakė A. Veryga.

LRT.lt primena, kad koronaviruso paplitimo atvejų kailinių žvėrelių fermose nustatyta ir kitose Europos šalyse, Danijoje dėl to nuspręsta išnaikinti visą 15-os milijonų audinių populiaciją, mat baiminamasi, kad šiuose ūkiuose virusas gali mutuoti ir tapti atspariu kuriamoms vakcinoms. A. Veryga sako, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba pateiks išvadas dėl to, kaip turėtų būti reaguojama tiek konkrečioje audinių fermoje Jonavoje, kur virusas užfiksuotas, tiek kituose šia veikla besiverčiančiuose ūkiuose.

„Matyt, jie (VMVT – red. past.) nustatys režimą, kiek tų žvėrelių bus užmigdyta, utilizuota, kokios priemonės reikalingos kitose fermose. Bet tai nėra pirma liga, kuri plinta – prisiminkime kiaulių marą ir panašias ligas“, – sakė pašnekovas.

Ministras A. Veryga LRT RADIJUJE taip pat sakė, jog artimiausios dienos lems, kokios karantino sąlygos galios šventiniu laikotarpiu.

„Tikrai manau, kad gali būti tų priemonių imtasi ir nelaukiant valdžios pasikeitimo, juo labiau, kad tai, matyt, dar savaitę užtruktų. Stebime kiekvieną dieną, kaip ir visi Lietuvos gyventojai, su nerimu skaičių laukiame ir viliamės, kad jie bus geresni ir nebeagus. Deja, bet situacija negerėja taip, kaip norėtųsi“, – sakė ministras.

Jis pridūrė, kad bus laukiama apibendrintų savaitės duomenų, kurie paprastai paaiškėja antradienį. Viena iš karantino griežtinimo priemonių pirmiausia būtų nutaikyta į prekybos centrus.

„Jeigu sitaucija stabilizuojasi, matyt, nereikia (papildomų priemonių – red. past.), nors man tikrai neramu dėl artėjančių švenčių. Turint galvoje, kaip elgėmės lapkričio 1-2 dienomis, kai rekomendacijų nebuvo klausomasi, aš labai skeptiškas esu, kad vien tik rekomendacijomis pavyks išsisukti dėl Kalėdinio laikotarpio, ypatingai turint omenyje kalėdinę prekybą, išpardavimus ir panašius dalykus“, – kalbėjo A. Veryga.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.