Lietuvoje

2020.11.26 18:49

Seimas dar ieško, kaip dirbti per pandemiją: kaip su tuo susitvarkė Latvija ir Estija?

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.26 18:49

Antradienį nepavykus įteisinti nuotolinio darbo, Seimas toliau ieško būdų, kaip rinktis į parlamentą. Seimo valdyba apie tai ketvirtadienį kalbėjosi su laikinuoju sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga ir Visuomenės sveikatos centro atstovais. Tarp parlamentarų siūlymų – nuo darbo vilkint specialiais kostiumais iki Seimo narių įtraukimo į ypatingos svarbos profesijų sąrašą, kuriame atsidūrusiesiems izoliacija nebūtina.

Per daugiau nei pusmetį nesugebėjęs pereiti prie nuotolinio darbo, šalies parlamentas toliau su specialistais ieško būdų, kaip dirbti pačiame Seime.

Žinios. Seimas ieško būdų dirbti: siūloma ir vilkėti specialius kostiumus, ir įtraukti į ypatingų profesijų sąrašą

„Tai parašykit, kad nekontaktuodamas su kitais, balsuotų kažkokioje ten atskiroje atitvertoje vietoje ir panašiai. Ir mes galėsim tą vykdyti, čia labai paprastas dalykas. Kokias turėtume dėvėti kaukes ar kokius skafandrus galbūt, ar užtektų galbūt respiratorių ir pirštinių? Tegu specialistai surašo, mes to laikysimės“, – tikina Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad skafandrų dėvėjimas įmanomas, bet teks susidurti su įvairiomis taisyklėmis.

„Vaikščioti su skafandrais? Galima... Bet tada bus dar krūva sąlygų. Reikės Seimo nariams pravesti mokymus, kaip skafandrą saugiai, kaip medikams, apsirengti, nusirengti. Įsijungs infekcijų valdymo reikalai“, – sako ministras.

Seimo valdyba taip pat kelia klausimą, kodėl parlamentarai nėra įtraukti į ypatingos svarbos profesijų sąrašą, kuriame atsidūrę prekių tiekėjai, saugos tarnybų darbuotojai, maisto gamybos specialistai, diplomatai ir kiti. Jiems izoliacija darbo atžvilgiu nebūtina.

„Kuo skiriasi, pavyzdžiui, diplomatų funkcijos šiuo atveju nuo Seimo narių funkcijų? Ir kodėl vienų profesijų svarba, reikšmė visuomenėje yra iškeliama šiek tiek aukščiau už kitų? Kai mes vėlgi puikiai suprantame, kad nepertraukiamas Seimo darbas paliečia daug labai svarbių ir aktualių sprendimų“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

A. Veryga tikina, kad šiame sąraše – tik tos profesijos, kurių atstovai gali atlikti savo darbą išvengdami bet kokio kontakto ir kurių darbas gyvybiškai svarbus.

„Tą reikėtų ne su profesija kažkokia konkrečia sieti, bet su galimybe realizuoti kontakto nebuvimą“, – teigia A. Veryga.

Tai, kas nepavyksta Lietuvoje, jau puikiai veikia kaimyninėse šalyse. Estijos parlamentas šiuo metu dirba įprastai, tačiau yra pasiruošęs bet kurią dieną pereiti prie visiškai nuotolinio darbo.

Tuo tarpu Latvijos parlamentarai jau ketvirtą dieną iš eilės valstybės biudžetą priiminėja posėdžiaudami ir balsuodami nuotoliniu būdu.

„Didesnė dalis deputatų randasi Seime, atskirose patalpose. Reiškia, kiekvienai frakcijai yra tokia didelė pakankamai salė, kad būtų galima 2 metrų distancija. Nuotoliniu būdu vyksta balsavimas. Toje pačioje programoje, per kurią vyksta komunikacija, yra ir balsavimas. Tą viską patvirtino Seimo sprendimu. Didelių diskusijų nebuvo. Faktiškai Seimas savo darbe sekė Vyriausybės sprendimą, kad reikia užtikrinti šitas visas saugos priemones“, – pasakoja buvęs Latvijos Saeimos narys Romualdas Ražukas.

„Yra jau nuo pavasario, gegužės mėnesio pabaigoje priimta įstatymo pataisa, įgalinanti parlamentarus balsuoti pasinaudojant virtualiu pultu. Ta įstatymo pataisa jau priimta, visi paruošiamieji darbai atlikti, viskas patvirtinta ir prezidentės. Ir jeigu tik situacija pasikeis, pablogės, tai bus pereita prie nuotolinio darbo. Jau vis tiek Estija yra įdiegusi elektroninius rinkimus, ir keli metai tas jau viskas vyksta. Taip kad tokios baimės ir nepasitikėjimo elektronine įranga tikrai nėra“, – Estijos patirtimi dalijasi Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Rita Kuzminienė.

Seimo valdyba iš epidemiologų ir laikinojo sveikatos ministro sulaukė pažado, kad bus peržiūrėta izoliacijos tvarka, o Seimo kanceliarija sulauks daugiau pagalbos iš visuomenės sveikatos specialistų. Parlamentarai kitą savaitę bandys grįžti prie statuto pataisų, kurios įteisintų nuotolinį Seimo darbą.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31