Lietuvoje

2020.11.26 20:04

Dulkys apie tariamą jo ir Nausėdos sesers konfliktą: atrodo, gyvename dezinformacijos amžiuje

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2020.11.26 20:04

Buvęs valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys pavasarį prezidento valia nepaskirtas antrai kadencijai, o artimiausiu metu nuo jos priklausys tai, ar Ingridos Šimonytės siūlomas kandidatas taps sveikatos apsaugos ministru. A. Dulkys sako nemanantis, kad tam galėtų sutrukdyti asmeniškumai, juolab, kad kai kurie iš viešai aptarinėjamų yra išgalvoti – pavyzdžiui, gandas apie praeityje susikirtusius jo ir prezidento sesers, taip pat dirbusios Valstybės kontrolėje, kelius.


Šią savaitę pradėjęs asmeninius pokalbius su kandidatais į ministrus G. Nausėda dar nesikalbėjo su A. Dulkiu, tą kol kas darė tik jo komanda. LRT RADIJO laidai „Svarbus pokalbis“ A. Dulkys sakė, jog su dalimi prezidentūros komandos jau teko bendradarbiauti, todėl „specialaus susipažinimo nereikėjo“.

„Kai tik nauja prezidento komanda pradėjo dirbti, būdamas valstybės kontrolieriumi jų darbo pradžioje lankiausi (prezidentūroje), kalbėjomės apie įvairias valstybinio audito ataskaitas, apie tai, kokia šiuo metu valstybės kaip paciento būsena“, – sakė kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus.

A. Dulkys pavasarį baigė Valstybės kontrolės vadovo kadenciją ir antrajai prezidento sprendimu nebuvo paskirtas. Pasigedęs paaiškinimo Seimas, daugiausia anuometės opozicijos balsais, nepritarė A. Dulkio atleidimui, tačiau po antrojo prezidentūros teikimo turėjo nusileisti.

Tuomet prezidento patarėjas Simonas Krėpšta sakė, jog A. Dulkys „turi daug gerų savybių ir atliko reikšmingų darbų“, tačiau sprendimas motyvuotas noru matyti Valstybės kontrolės rekomendacijose „daugiau konkretumo“. Taip pat teigta, jog sumenko pasitikėjimas institucija visuomenėje, tačiau kaip liudijo vėliau žiniasklaidoje cituoti skaičiai, buvo priešingai – ilguoju laikotarpiu per A. Dulkio kadenciją pasitikėjimas Valstybės kontrole augo.

„Buvo sutepta institucijos reputacija“, – tuomet savo feisbuko paskyroje teiginius apie neva sumažėjusį pasitikėjimą komentavo A. Dulkys.

LRT RADIJUI kandidatas į ministrus sakė šios netolimos praeities nesureikšminantis.

„Ne kartą esu kartojęs – žiūrėkime sąžiningai, yra kadencijos, daug pareigybių jas turi ir niekas man nebuvo pažadėjęs antrosios. Aš žinojau, kad turiu savo kadenciją, stengiausi, ji baigėsi, prezidentas pasirinko kitą variantą, turėjo gal kitokių lūkesčių, matė kelis žingsnius į priekį. Tai yra politiniai sprendimai ir visi valstybės pareigūnai tai žino. Būtų labiau keista, jeigu būtų savaime aišku, kad visiems automatiškai pratęsiamos kadencijos, tada kiltų klausimų“, – sakė A. Dulkys.

Tuo tarpu versijos, jog Valstybės kontrolėje susikirto vienu metu dirbusių A. Dulkio ir G. Nausėdos sesers Vilijos Stirbienės keliai, yra pramanytos, sako A. Dulkys. Jis patikslina, kad dirbę jie yra gretutiniuose departamentuose, tačiau pavaldumo santykiuose niekuomet nebuvo, trinčių nepatyrė – A. Dulkiui tapus institucijos vadovu, V. Stirbienė jau buvo palikusi Valstybės kontrolę. Šiuo metu prezidento sesuo dirba Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje.

„Jeigu mūsų laikai buvo vadinami informacijos amžiumi, dabar, man kartais atrodo, jis labiau yra dezinformacijos amžiumi – tampa problema atsirinkti šaltinius ir esmę“, – „Svarbiame pokalbyje“ sakė A. Dulkys.

„Teko visokių problemų matyti“

Pandemijos laikotarpiu sveikatos apsaugos sistemos valdymą perimti galintis A. Dulkys sako suprantąs, jog ministras, „kad ir koks gabus būtų, vienas nėra pajėgus visko padaryti“. Todėl akcentuoja bendradarbiavimo – tarp prezidentūros, Vyriausybės, Seimo – būtinybę.

Profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus feisbuke įvardintas žmogumi, kuris galėtų užbaigti „klanų įtaką“ sveikatos apsaugos sistemai ir „tąsymą resursų tarp galingųjų“, A. Dulkys sako, kad visose srityse esama lyderysčių ir įtakos zonų, dažnai matomos ir to rizikos. To pavyzdžių galima rasti ir užsienio šalyse, jų stipriuosiuose sektoriuose.

„Vokietijoje yra stiprios statybų bendrovės, geležinkeliai, ten kyla klausimai, ar nėra taip, kad klanai valstybės investicines programas nukreipia link papildomų viadukų statymo ten, kur jų nereikėtų, ir panašiai, Ispanijoje vyksta diskusijos, ar ne per daug oro uostų, nes neva ten klanai kai kurių bendruomenių taip pat daro poveikį“, – kalbėjo A. Dulkys.

„Man atrodo, tai daugiau kiekvienos srities, kiekvienos profesijos žargonas, nes jeigu imsime kitas sritis, ir ten yra kažkokie veikiantys koncernai, kažkieno lyderystė ir įtakos zonos. Man atrodo, visose srityse to yra“ – pridūrė pašnekovas.

Asmeninį apsisprendimą sutikti kandidatuoti į ministrus A. Dulkys aiškina paprastai – žvelgti į sisteminius procesus valstybėje visada įdomu, o patirties, regis, pakanka.

„Aš beveik 25-erius metus esu viešajame sektoriuje. Ir studijų metu, ir disertacijos gynimo metu makroekonomikos, valstybės dalykai man visada buvo svarbūs ir traukė prie iššūkių, kuriuose yra galimybė dirbti su valstybės masto sisteminiais dalykais. Teko visokių problemų matyti, beveik 20 metų dirbau pačių įvairiausių komandų vadovų, tie 13 metų valstybės audite man atvėrė akis apie sveikatos apsaugą, ir ne tik apie pasekmes, bet ir apie priežastis. Vien per pastaruosius penkerius metus, kai ėjau aukščiausios audito institucijos vadovo pareigas, buvo atlikta daugiau kaip 10 sisteminių auditų“, – sakė kandidatas į ministrus.

Visas pokalbis su Arūnu Dulkiu – LRT RADIJO laidos „Svarbus pokalbis“ įraše.