Lietuvoje

2020.11.26 13:02

NVSC specialistė: šią savaitę galima tikėtis pandemijos lūžio, atvejų dvigubėjimo nebeturime

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.11.26 13:02

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kol kas nemato priežasčių švelninti karantiną, tuo tarpu Nacionalinio sveikatos visuomenės centro atstovė Greta Gargasienė sako, kad šią savaitę galima tikėtis pandemijos lūžio. Koronaviruso testų Lietuva turi tiek, kad pakaktų iki gruodžio vidurio.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša per konferenciją žiniasklaidai sakė, kad turimų koronaviruso testų resursų turėtų pakakti iki gruodžio vidurio.

„Jie turėtų pasibaigti gruodžio viduryje, ėmėmės priemonių, kad to neįvyktų. Skelbiame atvirą pirkimą, visi norintys jame dalyvauti tiekėjai gali mums parašyti elektroniniu paštu, kad būtų įtraukti“, – kalbėjo D. Bakša.

Jis sakė, kad siekiant pirkimų skaidrumo kreiptasi į specialiąsias tarnybas.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) laikinoji vadovė Jovita Petkuvienė ketvirtadienį BNS teigė, kad „patobulintų“ neskelbiamų derybų, kuriomis NVSPL vadovas Danas Bakša žada įsigyti trūkstamų koronaviruso tyrimams reikalingų medžiagų, nenumato Viešųjų pirkimų įstatymas.

Per ketvirtadienio konferenciją žiniasklaidai operacijų vadovas A. Veryga kritikavo VPT, kuri, anot jo, neatsižvelgia, kad dabar yra sudėtingas pandemijos metas, be to, anot jo, galėtų ir pati nupirkti koronaviruso tyrimams reikalingų priemonių.

„O gal nori VPT paimti ir nupirkti, jei taip gerai žino, ką galima, o ko negalima. Atsibodo jų tie komentarai. Jeigu turi pasiūlymų, gali pateikt laboratorijai, ji visą laiką laukia pagalbos“, – piktinosi A. Veryga.

Paklaustas, kodėl vis pristinga reikiamų priemonių koronavirusui tramdyti, A. Veryga neslėpė skeptiško žvilgsnio.

„Reikėtų, kad tie, kurie siūlosi suplanuoti, galėtų pasakyti, kiek reikės. Bet būtų gerai, kad tie žmonės galėtų ir atsakomybę prisiimti, nes paskui ateis Valstybės kontrolė ir paklaus, kodėl išleidote valstybės biudžeto pinigus, o dabar nėra kur dėti šių priemonių“, – sakė A. Veryga.

D. Bakša sakė, kad sausio mėnesį laboratorija turėtų turėti didesnes atsargas.

„Ir tuomet galėsime atsipūsti“, – sakė D. Bakša.

Gali pasitelkti kitų įstaigų medikus

Anot A. Verygos, padėčiai išliekant sudėtingai, ligoninės, pritrūkus personalo, gali pasitelkti medikus iš kitų sveikatos įstaigų.

„Norėtųsi, kad visi atvejai, kai reikia pasitelkti papildomą personalą, būtų grįsti geranoriškumo santykiais“, – pabrėžė A. Veryga.

Jis sakė, kad taip jau pasielgė Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, kuri pasitelkė slaugytojus, gydytojus, slaugytojų padėjėjus iš kitų gydymo įstaigų pagal trišales sutartis.

„Pritrūkus personalo, ligoninės gali kreiptis į ministeriją“, – sakė A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad medikai bus aprūpinami apsaugos priemonėmis ir jiems bus mokamas atlygis, dienpinigiai. Anot ministro, pasitelktiems medikams gali būti ir turi būti mokamas nuo 60 iki 100 proc. didesnis atlygis.

Laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis A. Veryga sakė, kad įvedama naujovių ir dėl socialinių paslaugų įstaigų. Siekiant užkirsti kelią viruso plitimui socialinių paslaugų įstaigose keičiama darbo tvarka. Grupiniai užsiėmimai galės vykti tik laikantis tokių užsiėmimų tvarkos, žmonės galės lankyti tik tą pačią grupę. Taip siekiama, kad grupės tarpusavyje nesimaišytų ir nebendrautų.

Eksponentinio augimo nebėra

Statistikos departamentas ketvirtadienį paskelbė, kad per parą Lietuvoje patvirtinti 2104 nauji koronaviruso atvejai, mirė 17 žmonių.

Per pastarąją parą po 441 atvejus nustatyta Vilniaus ir Kauno apskrityse. Išvis šalyje skaičiuojama 850 protrūkių. Toliau koronaviruso atvejų daugėja gydymo, globos įstaigose, pataisos namuose.

NVSC atstovė Greta Gargasienė sakė, kad nėra protrūkių, susijusių su laisvalaikio vietomis. Bet, pabrėžė specialistė, reikėtų prisiminti, kad kiekvienas esame atsakingas, kad to išvengtume ir toliau.

Šiuo metu serga 3200 medikų.

„Reikia didelių pastangų, kad gydymo įstaigose nepritrūktų medikų“, - pabrėžė NVSC atstovė.

G. Gargasienė sakė, kad šios savaitės pabaigoje galima tikėtis lūžio suvaldant pandemiją.

„Eksponentinio augimo – dvigubėjimo atvejų – neturime, kaip turėjome anksčiau. Tai yra geras ženklas. Susirgimų kreivė, dar šiek tiek kyla, bet tai yra pasekmė tos situacijos ir to atsipalaidavimo, kuris buvo dar iki karantino“, – kalbėjo G. Gargasienė.

Muziejų lankymą gali ir atšaukti

Planuojant nuo gruodžio 10 d. leisti atnaujinti veiklą muziejams ir galerijoms, laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad toks sprendimas dar gali būti pakeistas, jei epidemiologinė situacija šalyje negerės.

„Turėkime galvoje, kad Vyriausybė yra palikusi tam tikrą laiką sau ir sprendimui koreguoti, ir pakeisti, jei kitos savaitės pradžioje matysime, kad skaičiai nemažėja, rizika išlieka didelė. Gali atsitikti taip, kad ši nuostata iš karantino sąlygų bus panaikinta“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Veryga.

Vyriausybė, priėmusi nutarimą dėl karantino Lietuvoje pratęsimo, numatė galimybę nuo gruodžio 10 d. griežtai apibrėžtomis sąlygomis lankytis muziejuose ir galerijose, taip pat dalyvauti ekskursijos.

Skaičiai ir faktai

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje mirė 449 žmonės šalyje. Per vakar dieną ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 1312. Remiantis naujausiais duomenimis, šiuo metu koronavirusu Lietuvoje serga jau beveik 40,5 tūkst. žmonių.

Iš viso patvirtinta 53 757 atvejai. Pasveiko 12 655 žmonės.

Ligoninėse gydomi 1704 COVID-19 pacientai, 121 iš jų – reanimacijoje, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas.

Deguonis reikalingas 916 pacientų, 75 asmenims taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

Šiuo metu užimta apie daugiau nei pusė ligoninių lovų 9 027 iš 16 tūkst. 788.

Iš 665 reanimacijos lovų užimta kiek daugiau nei pusė – 382. Iš 618 lovų, kuriose gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, užimtos yra 229, iš 6 323 lovų su deguonimi užimta 2 161.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Snygis Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.27 09:33

COVID-19 Lietuvoje: koronavirusas ir toliau plinta šeimose, darželiuose bei pramonės įmonėse vienas mirusysis priklausė 30–39 metų amžiaus grupei; atnaujinta 11.09

7