Lietuvoje

2020.11.26 09:08

Ministras: liko savaitė pamatyti, ar karantinas davė efektą

atnaujinta 09.16
Dainora Karklytė, ELTA, BNS2020.11.26 09:08

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad liko savaitė pamatyti, ar karantinas davė efektą, nors pripažįsta, kad norimo rezultato kol kas nematyti.

„Labai sudėtinga atsakyti ir pasakyti vieną labai tikslią priežastį, dėl ko taip yra (daugėja atvejų). Dar ne visiškai galima sakyti, kad nepavyko, nes eksponentinio augimo nebeturim. Turim augimą, 20 ar daugiau procentų, aš tik priminsiu, kad prieš keletą savaičių buvo 100 procentų augimas kiekvieną savaitę, dvigubėdavo skaičiai“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė A. Veryga.

„Pasižiūrėjom, kaip sekėsi valstybėse, kurios anksčiau nei Lietuva pritaikė karantiną, tai Airija, Izraelis, joms užtruko maždaug tris savaites pamatyti kreivės užlinkimą, sumažėjimą, tai mes dar savaitę turim efektą pamatyt“, – pažymėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras teigė, kad COVID-19 plitimo nepavyksta pažaboti ir dėl žmonių požiūrio, kurį, anot ministro, atspindi ir tai, kad daugiau kaip pusė gyventojų kaukes nešioja tik nenorėdami sulaukti sankcijos.

„Berods, pusė galvoja, kad tai priemonė, kuri padeda valdyti virusą, o pusė tai daro tik bijodami kažkokios valdžios baudos, bausmės. Vėlgi, supraskim, kad ta dalis, kuri galvoja, kad tai represinė priemonė, tuo metu, kai niekas nemato ir prie kiekvieno policininko nepastatysi, jie ir kitose situacijose elgiasi panašiai – nesisaugoja, renkasi, švenčia, girdim iki šiol apie šventes, šeimos jubiliejus“, – kalbėjo A. Veryga.

Pastarąją savaitę Lietuvoje vidutiniškai per dieną nustatoma kiek daugiau nei 1,8 tūkst. naujų koronaviruso atvejų.

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 51 tūkst. 655 asmenys, 38 tūkst. 755 – tebeserga, 12 tūkst. 282 – pasveiko. Dėl koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 432 žmonės, dėl kitų priežasčių – 186 užsikrėtusieji.

Vyriausybė siekdama stabdyti koronaviruso plitimą pratęsė karantiną iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Ministras: dabartinė pandemijos valdymo strategija nesusijusi su artėjančiu valdžios pasikeitimu

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad griežtesnių pandemijos valdymo priemonių nesiėmimas pastaruoju metu nėra susijęs su artėjančiu valdžios pasikeitimu. Pasak laikinojo ministro, jis skaičiuoja dienas iki darbų perdavimo ir laukia sklandaus proceso, nes situacija, A. Verygos teigimu, reikalauja aiškumo visiems.

„Sąžiningai galiu pasakyti, kad tikrai skaičiuoju (dienas – ELTA), laukiam sklandaus pasikeitimo, nes ši situacija reikalauja aiškumo. Ir žmonėms aiškumo reikia, ir komandai. (...) Optimistiškai skaičiuojant, jei viskas bus gerai, labiausiai tikėtina, kad apie gruodžio 8-10 dieną gali būti pasikeitimas. Dar maždaug pora savaičių“, – ketvirtadienį „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė A. Veryga.

Vis dėlto jis patikino, kad dabartiniai sprendimai, susiję su pandemijos valdymu, niekaip nėra susiję su valdžios pasikeitimu. A. Verygos teigimu, antrojo karantino režimas yra švelnesnis, nes atsirado daugiau žinių apie koronavirusą.

„Aš tikrai tokios nuostatos neturiu. Man atrodo, kad mes darbą privalome padaryti gerai iki paskutinės dienos. (...) Kad reagavimas į šią situaciją dabar yra tikrai kitoks į šią situaciją nei pavasarį, – taip, to niekas neneigs, bet aš to nesiečiau su valdžių pasikeitimu. Ir daugiau žinojimo apie patį virusą atsiradę, galbūt ir nuostatos pasikeitusios lemia sprendimus, kurie dabar yra kitokie“, – kalbėjo laikinasis sveikatos apsaugos ministras.

Tuo pačiu A. Veryga pabrėžė matąs „daug kitų dalykų, kurie nėra sveiki ir trukdys atėjusiai valdžiai dirbti“.

„Kalbu ne apie politikus, o apie valstybės tarnautojus, kurie jaučia labai daug baimės dabar, netikrumo, yra dėl daugybės dalykų kaltinami nuolat – kad kažkas yra ar buvo neteisingai daroma. Šitą aš labai jaučiu, žmonės vengia priiminėti sprendimus, stengiasi juos perduoti kažkam kitam, nenori, kad pas juos apsilankytų tarnybos, kad jie būtų smerkiami ar kaltinami“, – pridūrė A. Veryga.