Lietuvoje

2016.02.21 13:59

J. Olekas apie autorių sprendimą atsisakyti premijos: nieko tai su žodžio laisve neturi bendro

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas nedramatizuoja dėl leidinio „Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas“ autorių sprendimo atsisakyti Patriotų premijos. Tačiau ministras nesutinka su autorių priekaištu, kad nuspręsdamas neskirti premijos filosofei Nerijai Putinaitei jis išsižadėjo žodžio laisvės vertybių. Sekmadienį ministras pradėjo baksnoti į knygas atrinkusios komisijos nuostatus, teigiančius, jog premija skiriama dviems knygoms, o trečiai – tik už ypatingus privalumus.

„Su tuo visiškai nesutinku. Aišku, jų teisė apsispręsti, ką jie daro. Nieko čia su žodžio laisve neturi bendro“, – sekmadienį 15min sakė krašto apsaugos ministras.

Leidinio „Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas“ autoriai šeštadienį paskelbė atsisakantys leidiniui skirtos Patriotų premijos. Tai – autorių reakcija į krašto apsaugos ministro Juozo Oleko sprendimą neteikti šios premijos filosofei Nerijai Putinaitei.

„Manome, kad premijos steigėją – KAM – atstovaujantis ministras J.Olekas, ignoravęs ekspertų nuomonę ir vienašališkai atšaukęs paviešintą Komisijos sprendimą apdovanoti N.Putinaitę už monografiją „Nugenėta pušis: ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“, išsižadėjo demokratinės žodžio laisvės vertybės“, – pareiškė autoriai. 

J.Olekas teigė su šia nuomone nesutinkantis, o dėl autorių sprendimo ministras tragedijos nedaro: „Gyvenam laisvoje šalyje. Kiekvienas gali savo nuomonę pareikšti, kaip jis ją supranta, mato ir dėl to man atrodo ir kovojom, kad būtų laisva Lietuva ir Justinas Marcinkevičius rašė kai kuriuos tekstus.“ 

Baksnoja į komisijos darbo nuostatus

J.Olekas anksčiau yra sakęs, kad nepatvirtino premijos N.Putinaitei todėl, kad nepatiko jos požiūris į poetą J.Marcinkevičių. 

Sekmadienį ministras teigė, kad ekspertų komisiją, sprendžianti, ką apdovanoti, paprastai atrenka dvi knygas: „Pagal mūsų nuostatus, mes skiriame dvi premijas, trečia skiriama, kad komisija nurodo ypatingus trečiosios privalumus. Tai šiuo atveju tų privalumų nurodyta nebuvo. Kaip žinote, komisija pirmoms dviem knygoms pritarė balsuodama septyniais balsais – vienbalsiai. O N.Putinaitei tik vieno balso persvara buvo skirta. Tai mes net neturėjome pagrindo dėl trečiosios tos premijos skyrimo tartis ar ieškoti būdų, kad čia dėl ypatingų privalumų ją paskirti.“ 

Premijų skyrimo nuostatose iš tiesų rašoma, kad skiriamos dvi premijos, o trečioji skiriama jei komisija įvardija jos privalumus. 

Dvi premijos už knygas buvo skirtos tik 2011-aisiais, kai pradėta teikti Patriotų premija, vėliau kasmet ja būdavo apdovanojami trys autoriai. 

Apie tai, kad J.Olekas nepatvirtino jai skiriamos premijos, N.Putinaitė sužinojo iš komisijos narių, kurie paskambino ir atsiprašė.

Šiemet apdovanos tik vieną autorę 

Sekmadienį ministras sakė, kad „Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas“ autoriams atsisakius premijos, komisija nespręs, kad dar šiemet ją galėtų įteikti: „Kol kas lieka viena premija, nėra privalu kažką persvarstyti. Manau, kad nėra ko skubėti, palauksim – pamatysim.“

Patriotų premija, kurios dydis yra 1,5 tūkst. eurų, turėjo būti įteikta pilietiškiausioms ir patriotiškiausioms 2015 metų knygoms.

Panašu, kad šiemet bus įteikta tik viena Patriotų premija –  rašytojai Kristinai Gudonytei už knygą vaikams ir jaunimui „Jie grįžta per pilnatį“. 

Ekspertų komisija iš 42 dalyvavusių kūrinių atrinko tris, kurių autoriai vasario 25 dieną turėjo būti iškilmingai apdovanoti Vilniaus knygų mugės Forumo salėje.

Knygas vertino literatūros ekspertai Antanas Gailius, Inga Mitunevičiūtė, Jūratė Čerškutė, Rimantas Kmita, Loreta Žvironaitė-Ūdrienė, taip pat KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Rūta Apeikytė, KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė.