Lietuvoje

2016.02.19 16:47

D. Grybauskaitė: su sprendimais dėl migrantų bėgame paskui laiką

ELTA, BNS, LRT.lt2016.02.19 16:47

Europos Sąjungos lyderiai, ieškodami sprendimų dėl migrantų krizės, bėga paskui laiką, teigia Europos Vadovų Taryboje (EVT) dalyvaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Problema yra ta, kad mes praktiškai bėgame paskui laiką. Išties susitarėme dėl vienų ar kitų priemonių, bet situacija labai greitai keičiasi“, – teigė D. Grybauskaitė interviu LRT TELEVIZIJAI.

Prezidentė sukritikavo Austrijos sprendimą riboti migrantų judėjimą per savo teritoriją, kas sudaro problemų Vokietijai.

„O tai reiškia, kad kaip sniego gniūžtė gali situacija rutuliotis, ir kitos šalys pradės įvedinėti ne tik kontrolę, bet ir judėjimo ribojimus per savo teritorijas. O tai reiškia, kad mes, užuot pasiekę bendrus europinius sprendimus, pradedame dar labiau komplikuoti situaciją Europos viduje, ir būtent apie tai kalbėjome“, – diskusijų turinį nusakė D. Grybauskaitė.

Pasak Lietuvos vadovės, Europos lyderiai, reaguodami į migrantų krizę, nespėja su įvykiais.

„Tie bendri sprendimai ir dėl bendros išorinės sienos apsaugos, ir dėl NATO panaudojimo Egėjo jūroje, ir kitos priemonės, kurias aptarinėjome vakar, realiai diskusijų laike jau pradėjo tapti pasenusia žinia. Bėgame paskui laiką, o laikas kol kas yra greitesnis už mūsų sprendimus ir ypač už jų įgyvendinimą“, – konstatavo D. Grybauskaitė.

Kaip rašo tinklapis „The Guardian“, Austrija anksčiau šią savaitę nustatė, kad neįsileis į savo teritoriją daugiau nei 3,2 tūkst. migrantų per dieną ir nustatys limitą – priims ne daugiau kaip 80 prieglobsčių prašymų per dieną. Šie reikalavimai įsigalioja penktadienį.

Daugiau nei milijonas migrantų jūra atkeliavo į Europą pernai, dar 3 tūkst. 771 asmuo yra laikomas dingusiu be žinios arba žuvusiu.

ELTA primena, kad per dvejus metus Lietuva įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja, tačiau šiuo metu Lietuvoje gyvena tik keturi pabėgėliai – gruodžio 15-ąją į Lietuvą iš Graikijos atvykusi keturių asmenų irakiečių šeima.

Graikijoje ir Italijoje stringant pabėgėlių procesui dar kelių pabėgėlių šeimų – apie 10 žmonių iš Sirijos arba Irako – laukiama Lietuvoje kovą.

D. Grybauskaitė: artėjame prie susitarimo su Didžiąja Britanija dėl socialinių klausimų

Briuselyje posėdžiaujantys Europos Sąjungos (ES) valstybių vadovai artėja prie susitarimo derybose dėl britų planų riboti išmokas imigrantams iš kitų Europos šalių, sako Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Tie dalykai, kurie rūpėjo mums ypatingai, Lietuvai ir Baltijos šalims, ir naujosioms šalims dėl socialinių išmokų, praktiškai mes artėjame prie susitarimo. Į daugelį mūsų prašymų, kurie buvo pagrindiniai, atsižvelgta, kad mūsų žmonės būtų nediskriminuojami, kad išmokų tam tikram baigtiniam laikotarpiui sustabdymas būtų trumpalaikis ir tik naujai atvykstantiesiems“, – penktadienį interviu LRT sakė D. Grybauskaitė. Jos interviu išplatino prezidentės Spaudos tarnyba.

Prezidentė teigė, kad susitarimas dėl visų britų planų reformuoti ES taip pat „yra labai arti ir tai padarysime artimiausiu metu“, tačiau penktadienį jis dar gali neįvykti.

Pasak D. Grybauskaitės, taip pat aktyviai siekiama, kad jokiai šaliai, įskaitant Didžiąją Britaniją, nebūtų suteikta veto teisė sprendžiant euro zonai svarbius klausimus.

ES šalių vadovų sprendimai svarbūs ir Didžiosios Britanijos lietuviams. Patvirtinus pirminį planą, Lietuvoje likusiems emigrantų vaikams būtų mokamos mažesnės vaikų išmokos nei britams ir turtingesnių kitų ES šalių piliečiams, nes būtų įvesta išmokų indeksacija pagal pragyvenimo lygį.

2011 metų surašymo duomenimis, Anglijoje gyveno daugiau nei 95 tūkst. lietuvių, Londone – beveik 40 tūkstančių.

Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas būsimame referendume žada palaikyti tolesnę šalies narystę Europos Sąjungoje, jeigu ES valstybių vadovai pritars jo siūlomoms reformoms. Jei susitarti pavyks, referendumas gali būti surengtas dar birželį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.