Lietuvoje

2018.05.21 17:31

J. Olekas paaiškino, kodėl atsisakė skirti premiją N. Putinaitės knygai

BNS2018.05.21 17:31

Krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas patvirtino nutaręs neskirti Patriotų premijos filosofės Nerijos Putinaitės knygai „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atsiųstame ministro komentare teigiama, kad taip J. Olekas pasielgė dėl knygoje išdėstyto požiūrio į poetą Justiną Marcinkevičių.

„Gerbdamas kiekvieno asmens teisę turėti ir reikšti nuomonę, turiu pateikti ir savo asmeninį požiūrį į Justiną Marcinkevičių ir jo kūrybą, kurią kaip pavyzdį pateikia Nerija Putinaitė savo knygoje. Prasidėjus Sąjūdžiui už laisvę ne vieną ir ne du kartus teko stovėti Sąjūdžio tribūnoje už Justino Marcinkevičiaus nugaros. Sovietiniais metais, skirtingai nei Nerija Putinaitė, sėmiausi tvirtybės iš Justino Marcinkevičiaus kūrybos, pasirinkdamas jo „ašarą dievo aky, Lietuva kur tu eini“ ar skiemenuotą LIE-TU-VA“, – teigia J. Olekas.

Todėl atsižvelgdamas į Patriotų premijos skyrimo nuostatus bei visuomenės reakciją, jis sako priėmęs sprendimą premijas skirti autorių leidybiniam kolektyvui, atstovaujamam leidinio sudarytojos Julijos Reklaitės, už Lietuvos miestų architektūros gidų leidybos projektą ir knygą „Kaunas 1918-2015. Architektūros gidas“ ir už knygą vaikams ir jaunimui „Jie grįžta per pilnatį“ Kristinai Gudonytei. 

„Gimiau tremtyje. Augau sovietinės okupacijos metais. Noriu pasakyti, kad sovietiniais laikais, skirtingai nei tai daro kritikuojantys mane asmenys, į bažnyčią nueidavau dažniau, nei tą darau laisvoje Lietuvoje“, – sprendimą dėl Patriotų premijos teikimo pakomentavo krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Krašto apsaugos ministerija anksčiau paskelbė, kad jos knyga „Nugenėta pušis: ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“ bus apdovanota už gaivų oro gūsį į sovietmetį.

Pagal premijos nuostatus, pateiktas knygas atrenka ir vertina konkurso vertinimo komisija. Premijas komisijos teikimu skiria krašto apsaugos ministras.

Patriotų premijos skyrimą administruoja Lietuvos leidėjų asociacija (LLA).

„Mūsų asociacija surenka paraiškas, sudaro ekspertų komisiją, viešina, yra atsakinga už premijos įteikimo renginį Knygų mugėje. Asociacija visiškai pasitiki komisijos ekspertais, jų kompetencija“, – BNS penktadienį sakė LLA vykdomoji direktorė Aida Dobkevčiūtė.

Beje, vertinimo komisijoje yra ir du KAM deleguoti atstovai: Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento direktorė Rūta Apeikytė ir Gynybos politikos ir planavimo departamento direktorė Giedrė Statkevičiūtė.

Pasak LLA vadovės, tokio precedento, kai premija neskiriama ministrui prieštaraujant dar niekada nėra buvę per šešerių metų premijos skyrimo laiką.

Anot A. Dobkevičiūtės, yra buvę ekspertų diskusijų ir prieštaravimų dėl premijos skyrimo Rūtos Šepetys knygai „Tarp pilkų debesų“. Tačiau tąkart komisijai vis dėlto nusprendus skirti premiją šiai knygai, Krašto apsaugos ministerija šiam sprendimui neprieštaravo.

Pasak LLA vadovės, knygų atranka Patriotų premijai gauti vyko dviem etapais – po pirmojo etapo atrinktos septynios knygos, kurios antrajame etape vertintos reitinguojant. Daugiausia balų surinkusios trys knygos, tarp jų ir N. Putinaitės, pripažintos vertomis šių metų Patriotų premijos.

Konkurso Patriotų premijai gauti vertinimo komisijos narys Rimantas Kmita sakė, kad neskirdamas premijos N. Putinaitei krašto apsaugos ministras visiškai supainiojo savo kaip privataus asmens prisiminimus ir ekspertinį vertinimą tiek apie pačią knygą, tiek apie J. Marcinkevičių.

„Kas labiausiai kliuvo, kad ministras net nesivargino pasitelkti kitokių ekspertų ar suformuoti profesionalų atsakymą, o tik pateikė savo asmeninę nuomonę. Tai ir yra blogiausia, nes ministro postas nėra jo asmeninė uždaroji akcinė bendrovė“, – BNS sakė R. Kmita.

Pasak jo, N. Putinaitės knyga atitiko reikalavimus Patriotų premijai gauti, be to, akademikė sovietmetį apžvelgė skirtingai nuo kitų autorių.

„Putinaitė tą objektą susikuria iš tokių labai skirtingų kampų (...) – ji analizuoja ne tik sovietmečio politiką, bet ir kaip organizuojamos šventės, perteikiama kasdienė buitis“, – kalbėjo ekspertas.

„Pati medžiaga yra tokia gana gyva, iki tol netyrinėta. Aš irgi ne visur sutinku su tuo, kas ten parašyta, bet tai yra naujas ir drąsus žvilgsnis“, – pridūrė jis.

Vasario 15 dieną LLA gavo KAM leidimą skelbti informaciją apie šių metų Patriotų premijos laimėtojus, tačiau ketvirtadienio vakarą pranešta, kad ministras nesutinka premiją skirti N.Putinaitei, todėl LLA atitinkami turėjo taisyti pranešimus savo puslapyje, socialiniuose tinkluose, pranešant, jog šiemet premijų laimėtojai – du autoriai.

N. Putinaitė ketvirtadienį BNS sakė esanti tikra, kad ministro sprendimas neskirti jai premijos yra susijęs su kritika poetui J. Marcinkevičiui.

„Aš įsivaizduoju, kad dėl to, jog kažkam nepatinka mano išvados iš mano tyrimų ir dėl to kažkas nori bent jau ideologiškai izoliuoti, neįvertinti. Aišku, kad čia viskas dėl J. Marcinkevičiaus vertinimo“, – kalbėjo filosofė.

„Aš labai puikiai žinau, kur gyvenu, kad tai yra posovietinė visuomenė su visomis tam būdingomis konvulsijomis: yra dalis žmonių, matančių laisvės perspektyvas, yra dalis žmonių, kurie yra visiškai nedesovietizavęsi ir galvoja, kad dabartinė Lietuva yra tęstinumas sovietinės. Man tai yra labai charakteringa – dabartinės posovietinės Lietuvos prieštarų paveikslas“, – sakė N. Putinaitė.

Konkurse dalyvavo 42 knygos, jas vertino speciali komisija. Patriotų premijos dydis – po 1500 eurų.

Laureatai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje vasario 25 dieną. Patriotų premijų konkursas surengtas šeštą kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.