Lietuvoje

2020.11.23 21:30

Dulkys: mano svajonė – ištraukti gydytojus iš popierių krūvos

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.11.23 21:30

„Dienos temoje“ tęsiame pažintį su Ingridos Šimonytės kandidatais į ministrų kabinetą ir su jų pasirengimu dirbti Vyriausybėje. Šiandien – Arūnas Dulkys, buvęs aukščiausiosios audito institucijos vadovas, ekonomistas, socialinių mokslų daktaras, dabar – Vilniaus universiteto dėstytojas.

– Prezidentas Gitanas Nausėda žada būti aktyvus formuojant I. Šimonytės Vyriausybę. Ar jūs pats jau pajutote tą aktyvumą?

– Gal sutapimas, bet būtent šiandien jau turėjau ilgą susitikimą su visa patarėjų grupe.

– O su prezidentu?

– Dar ne, bet, kaip suprantu, viskas nuosekliai. Pradžioje turėtų būti patvirtinta premjerė, tada, matyt, bus ir kandidatų susitikimai su prezidentu.

Dienos tema. Į sveikatos apsaugos ministrus pretenduojantis Dulkys: svajonė – ištraukti gydytojus iš popierių krūvos

– Ar galite pasakyti, kaip vyko pokalbis prezidentūroje su patarėjų grupe? Kiek jų buvo, kokių sulaukėte klausimų?

– Bijau dabar ir pasakyti. Salė buvo didelė ir patarėjų buvo daug, gal šeši. Klausimai buvo patys įvairiausi, pradedant nuo aktualijų, kas šiandien yra, kaip aš matyčiau pagrindinius dalykus COVID-19 krizės kontekste. Be abejo, gal ne mažiau svarbus apskritai matymas į ateitį, kaip matau sveikatos politiką, kaip į tai žiūriu, kokie galėtų būti tikslai. Turėjome tikrai detalų, išsamų pokalbį.

– Dabar papasakokite, kaip jūs matote tą sveikatos politiką. Juo labiau kad vienas iš priekaištų jums yra tai, kad nesate medikas ir niekada nesate dirbęs jokioje Lietuvos gydymo įstaigoje. Vieni tai laiko pranašumu ir sako, kad dėl to jūs neginsite jokio ir nė vieno klano, kiti vertina kaip trūkumą.

– Manau, svarbiausias dalykas dėl bet kurios komandos yra jos visapusiškumas. Tarkim, galėčiau visiškai be ironijos, bet tikrai labai atsakingai pasakyti, kad man, jeigu duotų valandą laiko pabendrauti su medikų bendruomene, manau, mes galėtume netgi sutarti, kad visai būtų buvę gerai, jeigu kokį nors laikotarpį šitai politikai būtų vadovavęs informacines technologijas išmanantis žmogus, nes kiek jos yra svarbios ir kiek dabar ten problemų... Čia ir slypi tas atsakymas, kad, matyt, pagrindinis dalykas yra medikas ar ne medikas, ar vadybininkas, ar dar kažkas, bet tai yra komanda kaip visuma. Turi būti užtikrinta, kad šitoje ministerijoje veiktų įvairiapusiška komanda ir joje būtų įvairiausių profesijų žmonių.

– Kalbant apie komandą, formuotumėte savo ar dirbtumėte su tais žmonėmis, kurie dabar yra ministerijoje?

– Man atrodo, politinio pasitikėjimo struktūra ir yra sugalvota tam, kad atėjęs vadovas galėtų iš karto turėti savo komandą, bet, be abejo, institucijos turi atitinkamas savo tarnybas ir aš tikiuosi ten taip pat sutikti komandą, kuri bus pasiruošusi tęsti darbus.

– Esate vienas iš dviejų kandidatų į Vyriausybę ne iš Seimo ir nesate nė vienos koaliciją sudarančių partijų narys, kaip ir nepriėmėte kvietimo dalyvauti su kokia nors partija Seimo rinkimuose, ir tai gali lemti politinio palaikymo trūkumą. Kokius matytumėte būdus kompensuoti, jeigu toks trūkumas tikrai bus?

– Taip, aš niekada gyvenime nedalyvavau jokioje politinėje partijoje ir neplanuoju to daryti, tačiau mano patirtis visą laiką buvo šalia politikos. Labai daug metų esu dirbęs ir Seimo pirmininko patarėju ekonomikos klausimais, ir Valstybės kontrolėje dirbant 13 metų yra tas nuolatinis darbas su Seimu, nes tai yra institucija, atskaitinga Seimui. Tad man daugybė žmonių yra pažįstamų, jie mane žino, supranta, žino, koks aš esu, ir daugybė darbų kartu daryta. Aš nesijaučiu ten nežinomas arba kad nežinočiau ten esančių žmonių. Ir čia pagrindinis kitas dalykas – būsimos premjerės pasitikėjimas ir palaikymas. Be abejo, būtinas ir prezidento palaikymas. Čia dabar visa esmė, nes jeigu norime sudaryti stiprią komandą šiuo krizės metu, tai turi būti nesuvaidintas pasitikėjimas ir susivienijimas visų šalies vadovų institucijų, jeigu mes pripažįstame, kad čia iš tikrųjų vyksta krizė.

– Kalbant apie jūsų ryšius su Seimu, ankstesnės kadencijos Seimas ne iš pirmo karto pritarė prezidento valiai neteikti jūsų antrai kadencijai ir dalis tų žmonių ir dabar yra Seime. Kandidatės į premjerus I. Šimonytės pasitikėjimą Jūs, atrodo, tikrai turite, bet prezidentas G. Nausėda neatrodo didelis jūsų gerbėjas, sprendžiant iš naujo sprendimo neteikti jūsų antrajai kadencijai. Kaip jums atrodo, ar asmeninės jo ambicijos yra svarbus veiksnys formuojant naują Vyriausybę?

– Aš, žinokit, tikrai labai nuoširdžiai tikiu, kad šiandien yra krizė, ir, nepaisant visokių vaizdingų pakalbėjimų, asmeninių temų, kažkas mėgina į tą laivą įlipti, kažkas sako, kad nelips... Kai yra krizė, visi jau yra laive. Viskas. Į jį įlipti nebeišeina, mes visi esame jame. Dabar tiktai klausimas, kas lips ant denio ir kas reguliuos tas bures. Todėl čia yra lyderystės klausimas ir aš tikiu, kad į šitą kelionę bus išleisti tik tie žmonės, kuriais ir prezidentas, ir premjerė tikrai pasitiki. Ir žmonės gaus tą signalą ir matymą: štai susitarta, mes jais pasitikėkime ir judėkime į priekį.

– Tie, kurie reguliuoja bures, mėgsta sakyti, kad reikia žinoti, kur plauki, nes kitaip nežinia, kur nuplauksi. Nepaisant visų kitų sveikatos apsaugos ministro darbų, šiuo atveju jus paskyrus ministru neišvengiamai pirmasis darbas būtų valdyti COVID-19 krizę. O koks būtų jūsų planas, kaip jūs įsivaizduojate tuos pirmuosius ir svarbiausius darbus, kurie lauktų ministro, ministerijos ir mūsų visų?

– Mes atsiliekame, ar ne? Tai reiškia, kad turime turėti atitinkamą greitį, kad greičiau testuotume, kad greičiau atsektume kontaktus, kad greičiau izoliuotume, kad pajėgtume surasti, greitai identifikuoti židinius. Ir penktas dalykas – tiesiog visiems susiglaudus, ne fiziškai, bet mintimis laikytis pagrindinių, elementarių taisyklių: kaukė, atstumas, rankų švara ir kiti dalykai. Dar labai svarbūs du lydintys dalykai: žmonės turi jausti, kad jie nėra gąsdinami, bet jie turi gauti visą informaciją, kaip yra.

Kitas dalykas, ką, manyčiau, mes turėtume daryti ir stipriau daryti, – neturėtume kurti žmonėms lūkesčių. Mes turėtume pasakyti ir visą nemalonią tiesą, nes, tarkim, šiandien aš manau, kad daugelis žmonių galėjo išgirsti, kad štai jau galbūt sausį bus vakcina. Šitaip žmonėms sakyti negalima. Šiomis dienomis Niujorko gubernatorius žmones informavo taip: geriausiu atveju vakciną turėsime sausio mėnesį, geriausiu atveju tik per šešis mėnesius ji pasieks kritinę masę žmonių, dar neužmirškim, kad mums reikės ne mažiau kaip šešių mėnesių apskritai tam vakcinavimui įgyvendinti. Manau, krizės metu reikia labai atsakingai komunikuoti ir žmonėms sakyti tiesą. Žmonės nori tiesos.

– Jums vadovaujant Valstybės kontrolei buvo atlikta keletas padėties tyrimų sveikatos sistemoje. Ir ten buvo tokių dalykų, kad Lietuvos sveikatos sistemoje už paslaugas atlyginama nežinant, kokia yra reali jų suteikimo kaina. Taip pat yra neaišku, kaip ir už ką turėtų būti mokama. Kaip jums atrodo, kada sveikatos apsaugos ministras, kuriuo, jeigu taptumėte, galėtų pradėti rūpintis kitais dalykais sveikatos sistemoje, jau nebe koronaviruso krize?

– Kaip tai atrodys optimistiškai, manau, kad ministro ir jo komandos pareiga, nepaisant to, kad vyksta krizė, yra paraleliai daryti ir tuos kitus darbus, reikia rasti jėgų, nes pati krizė apnuogino daugelį dalykų. Ir mes juos dabar turime išnaudoti. Pavyzdžiui, dabar visi pradėjome suprasti, kad šiaip lovų skaičius nieko nereiškia.

– Nes lova neišgydys.

– Nes lova neišgydys. Mes kažkodėl tiktai dabar tai supratome. Lygiai tas pats yra ir su įvairiais brangiais medicinos prietaisais, kurių, tarkim, 60 proc. naudojama neefektyviai. Vėl galbūt trūksta specialistų, personalo, jiems trūksta kvalifikacijos. Žinot, mano asmeninė svajonė – aš norėčiau ištraukti gydytojus iš popierių krūvos. Labai norėčiau. Aš tiek to biurokratizmo ten žinau ir tiek matau... Kad mes galėtume juos ištraukti. Kad jie galėtų pradėti eiti gydyti žmonių. Žinau šalių, kuriose netgi skaičiuojamas rodiklis, kiek dienos laiko gydytojas praleidžia tvarkydamas dokumentus ir kiek laiko praleidžia tiesiog gydydamas žmogų.

Populiariausi

Medis nukrito ant bėgiko

Lietuvoje

2021.01.26 20:32

Vingio parke ant bėgiko užkrito medis, vyras atiduotas medikams Šimašius pataria atidėti nebūtinas keliones, atnaujinta 22.29

6
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24