Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.18 19:25

Lietuvoje ištuštėjo vakcinos nuo žaibiškos meningokokinės infekcijos atsargos

DELFI.lt 2016.02.18 19:25

Meningokokinė infekcija jau nusinešė antro vaiko gyvybę per keletą savaičių. Vienintelė profilaktinė priemonė yra skiepai, tačiau jei šiandien sumanėte paskiepyti savo vaikus, jums tai nebūtinai pavyks.

Vakcinų atsargos ištuštėjo net ir privačiuose skiepų kabinetuose, o daugybei tėvų vakcina nuo meningokoko yra tiesiog neįperkama, ketvirtadienį pranešė TV3 „Žinios“.

Kalbinti medikai teigia, kad tėvų susidomėjimas skiepais – didžiulis.

„Tėvai sunerimę ir klausia dėl apsisaugojimo priemonių. Šiandien apsilankė apie 20 pacientų, tai vos ne kas antras teiravosi, o kaip su vakcinacija“, - kalbėjo Antakalnio poliklinikos vaikų gydytoja Asta Mačienė.

Daugiau nei 20 metų vaikus gydanti gydytoja sako, kad jai dar nėra tekę susidurti su šia baisia liga, kuri užpuola iš pasalų ir prasideda kaip paprastas peršalimas.

„Ačiū Dievui – ne. Ir nenorėčiau. Ir nelinkėčiau, nes kai ją jau diagnozuoji, labai didelis klausimas, ar tas vaikas išgyvens. Jau kai matai bėrimą, reiškia, kad yra labai baisu“, - teigė A. Mačienė.

Mirtis nuo meningokoko infekcijos žaibiškos formos yra tokia staigi, kad viskas vyksta tiesiog akyse. Paskutiniąją infekcijos auką – 8 mėnesių mergaitę – į ligoninę išsiuntė ją sukarščiavus aplankiusi apylinkės gydytoja. Dar net bėrimų nebuvo, tačiau gydytojai sukėlė įtarimų papilkėjusi oda. Deja, mergytės gyvybės jau nepavyko išgelbėti.

Profesorius, vaikų gydytojas Vytautas Usonis tik skėsčioja rankomis – mokslas apie meningokokinės infekcijos priežastis žino nedaug.

„Pastarųjų metų duomenimis, B meningokokas yra bene vienintelė mirties priežastis, kalbant apie meningokokinę infekciją. Deja, mes nežinom šiandien, kokios priežastys lemia susirgimą, kodėl toje pačioje šeimoje vienas suserga žaibine forma ir žūsta per kelias valandas, o kitas serga lengviau“, - „Žinioms“ pasakojo V. Usonis.

Skiepai – vienintelė galimybė nesusirgti meningokokine infekcija. Profesorius meningokokinę infekciją lygina su kitomis mirtinomis, bet skiepais suvaldytomis ligomis: „Iki pradedant visuotinų skiepų programas, tymai buvo tokia pati tragiška liga“.

Ne kiekvienam įkandama kaina

Gydytojai teigia, kad svarbiausia priežastis, atgrasanti tėvus nuo vaikų skiepijimo dėl meningokokinės infekcijos – didžiulė ir tikrai ne kiekvienam įkandama vakcinos kaina. Viena vakcinacija kainuoja nuo 100 iki 130 eurų. Po mėnesio vakcinaciją reikia pakartoti. Jei šeimoje daugiau nei vienas vaikas, šios procedūros suma – didžiulė. Valstybė nekompensuoja skiepų nuo meningokoko B.

„Jeigu nors pusė kainos kompensuotų, manau, atsirastų dar daugiau norinčiųjų. Dabar tikrai ne visi gali“, - kalbėjo vaikų gydytoja A. Mačienė.

Tačiau net ir turintiems pinigų, vakcina nuo meningokoko B nėra lengvai prieinama – jos sunku gauti net privačiose gydymo įstaigose. Norintiems paskiepyti vaikus nuo mirtis šienaujančios ligos siūloma tik laukti.

„Šiai minutei neturime (vakcinos – DELFI), bet yra vykdomas konkursas, ir mes tikimės, kad ją turėsime. Pradžioje ji nebuvo labai populiari“, - pasakojo A. Mačienė.

Kada sunerimti

Kaip jau rašė DELFI, šiemet meningokokinė infekcija Vilniaus regione nustatyta 12 asmenų, 7 iš jų buvo vaikai, nesulaukę ketverių metų. 7 ligos atvejai nustatyti Vilniaus mieste, du iš jų baigėsi mirtimi, abu -Vilniuje. 2015 m. infekcija pakirto 32 asmenis, 2 atvejai buvo fatališki. 2014 m. skaičiai buvo tokie patys - 32 diganozės ir 2 mirtys.

Ūmūs smegenų ir jų dangalų uždegimai pasireiškia karščiavimu ir labai dideliu galvos skausmu. Tačiau kaip greitai progresuoja, priklauso nuo sukėlėjo.

Bakteriniai meningitai progresuoja labai greitai, žaibinė, dažniausiai meningokoko sukelta meningito forma ir per parą gali baigtis mirtimi. „Taip kad jei pasireiškia karščiavimas, odos bėrimas ir galvos skausmas, riekia skubiai į ligoninę“, - pabrėžė

mokslų daktarė Daiva Radzišauskienė. Sunerimti reikėtų, jei temperatūra aukštesnė nei 38, tačiau, pasak dr. D. Radzišauskienės, ne visada priežastis – meningokokinė infekcija. Smegenų uždegimą gali sukelti ir pneumokokas, kurio atveju bėrimai pasireiškia rečiau. Ligoniams skauda galvą, vieniems tą pačią parą, kitiems po trijų pradeda trikti sąmonė.

Pacientai tampa neramūs, sujaudinti, nebežino, kur yra. Tai irgi signalas, kad kuo greičiau reikia vykti į stacionarą. Smegenų dangalų uždegimai – lengvesni, sąmonė netrinka. Pagrindinis simptomas, kad žmogus karščiuoja ir labai skauda galvą. Kartais prasideda pykinimas, vėmimas. Tuomet taip pat reikia vykti į ligoninę. Jeigu pažeidžiami ne tik smegenų dangalai, bet ir pačios smegenys, ligoniui gali pasireikšti orientacijos, koordinacijos sutrikimai, pradėti trikti eisena, atsirasti drebėjimas, sutrikti sąmonė. Visų encefalitų bruožas, kad vystosi smegenų pabrinkimas.

Pabrinkus smegenims pažeidžiami gyvybiškai svarbūs centrai, nes smegenys reguliuoja visą kvėpavimo funkciją, širdies veiklą, kitas sistemas. Pradeda trikti sąmonė ir kvėpavimas. Tai – pagrindiniai dalykai, keliantys pavojų gyvybei.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi