Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.21 09:06

Dešimt nusikaltimų, sukrėtusių sovietinę Lietuvą

LRT.lt 2016.02.21 09:06

Ko masinėse kapavietėse ieškojo plėšikai? Kodėl įsiplieskė mirtimi pasibaigęs konfliktas tarp dviejų aukštų partinių pareigūnų? Kaip vietiniai kolūkio pirmininkai Kazachstane pinigus „plovė“? Atsakymus į šiuos klausimus ir viso dešimt sovietmečiu nutylėtų istorijų pateiks Virginijus Savukynas laidoje „Istorijos detektyvai“ šį sekmadienį 16.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ. 

1957 metais Lietuvos komunistų partiją sukrėtė žinia apie aukšto partinio pareigūno mirtį Skuodo rajone. Įvykių centre atsidūrė ir kitas vietos partinis pareigūnas, kuriam po to ir buvo pareikšti kaltinimai nužudymu. Aišku, jog svarbų vaidmenį čia suvaidino alkoholis.

Kitos istorijos centre atsidūrė kolūkio darbuotojai sugalvoję štai tokią aferą – jie susitarė su Kazachstano pareigūnais, perpirkdavo javus mažesnėmis kainomis ir šitaip pasisavindavo nemažas sumas pinigų. Aišku, kad komunistinėje santvarkoje tokie atvejai buvo traktuojami itin griežtai. Išaiškinus aferą atsakomybėn patraukti 39 asmenys, o aferos sumanytojai gavo griežtas bausmes.

Kitose respublikose panašius atvejus tyrinėjęs istorikas Saulius Grybkauskas konstatuoja, jog Sovietų Sąjungoje tokie sukčiavimai nebuvo išskirtiniai: „Rajonų lygmenyse piktnaudžiavimų pasitaikydavo, galbūt netgi ir gamyklose, tarp vadovų būdavo prirašinėjimų. Man yra tekę tyrinėti Gruzijos ir Kazachstano atvejus. Čia ištisos linijos stovėdavo užslėptos, dirbdavo nežinia ką, nelegaliai pasamdyti žmonės gaudavo nelegalų atlyginimą, tarp gamyklų vyko mainai.“

Taip pat laidoje „Istorijos detektyvai“ bus priminta istorija apie riaušes Klaipėdos turguje. Sovietmečio ekonomikoje visko trūko, todėl valdžia turėjo toleruoti turgus. Arvydo Anušausko teigimu, sovietmečiu formavosi vienas kito protegavimo kultūra: „Žmonės daugiausia atsimena mėsos ir pieno kombinatus, iš kurių apsisukę dešromis ir dešrelėmis eidavo per kontrolinius punktus, kuriuose budėjo vidaus reikalų ministerijos kontroliuojama nežinybinė apsauga.“

Kodėl žmonės sukėlė riaušes? Ir kaip tai pasibaigė? Atsakymai bus pateikti laidoje „Istorijos detektyvai“ šį sekmadienį 16.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi