Lietuvoje

2020.11.22 19:53

Šimonytės Vyriausybės komanda: būsima premjerė nekalba apie supermenus, o kandidatai perversmų kol kas nežada

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“2020.11.22 19:53

Kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė būsimosios Vyriausybės kontūrus ir komandos sudėtį paskelbė iš anksto pripažindama, kad neturi prezidento pažado dėl kandidatų tvirtinimo. Dabar svarstoma, ar prezidentas Gitanas Nausėda, žadėjęs aktyviai dalyvauti formuojant Vyriausybę, sutiks su I. Šimonytės pasirinktais, ar siūlys savus kandidatus.

Iš 14-os ministrų kol kas nėra pateikta tik žemės ūkio ministro pavardė, būsimajame kabinete 6-ios moterys ir 7 vyrai. Jeigu skaičiuosime ir pačią būsimąją premjerę, tai visiška lyčių lygybė.

Vyriausybės formavimas vyksta ramiau, bet ir jį lydi kalbos, kad prezidentas patenkintas ne visais kandidatais

„Savaitėje“ pakalbinome keletą kandidatų, kurie dar vis nėra tikri, kad taps 13-osios Vyriausybės nariais.

Iš tikrųjų oficialiai kandidatus Ingrida Šimonytė prezidentui pateiks, kai pati bus patvirtinta Seime, kitą savaitę greičiausiai, tačiau kartą jau įklimpęs su Jaroslavu Narkevičiumi, šalies vadovas iš anksto parodė, kad nėra nusiteikęs iškart sutikti su visais siūlymais.

„Šitas sąrašas jau nėra išduoti pasai, ministrų portfeliai, tai yra viso labo numatomas planas susitikimo su kiekvienu iš kandidatų“, – sakė G. Nausėda.

Svarbiausią užduotį, kurią šiai Vyriausybei suformavo šalies vadovas – suvaldyti koronaviruso plitimą – gali tekti Ingridos Šimonytės pasirinktam kandidatui į sveikatos apsaugos ministrus ekonomistui, socialinių mokslų daktarui Arūnui Dulkiui. Šis tikina, kad pasirengęs perimti koronaviruso pandemijos valdymą, tačiau tikslų planą parengs kai turės prieigą prie visų duomenų. O dalis jų yra įslaptinti, reikia turėti leidimą dirbti su valstybės paslaptimis.

„Aš manau, kad bet koks žmogus, kuris yra nors kažkiek domėjęsis planavimu, strateginiu planavimu, arba tuo labiau, krizių valdymu, jisai supranta, kad tai gali būti tik kažkokie principai, apmatai, bet tam, kad būtų sudarytas tikras planas, tas žmogus ir jo komanda, visų pirma, turi turėti visus faktus, skaičius ir duomenis“, – sako kandidatas į ministrus A. Dulkys.

Per penkerius metus, kai A. Dulkys vadovavo Valstybės kontrolei, buvo atlikta daugiau nei 10 sisteminių sveikatos apsaugos auditų, dabar ši patirtis gali būti labai svarbi.

Būsimoji premjerė tikina, kad buvęs Valstybės kontrolės vadovas yra jos pirmas pasirinkimas. Tačiau, mūsų žiniomis, prieš pusmetį neskyręs A. Dulkio antrai valstybės kontrolieriaus kadencijai, prezidentas nėra patenkintas tokiu I. Šimonytės pasirinkimu.

Finansų ministeriją siūloma patikėti konservatorei ekonomikos mokslų daktarei Gintarei Skaistei. Ji yra ekonominių studijų „Kokios gerovės reikia Lietuvai?“ bei „7 prioritetai pajamų nelygybei mažinti“ autorė, tad turėtų atitikti bent jau vieną iš pagrindinių prezidento G. Nausėdos reikalavimų. G. Skaistė tikina, kad jos pirmiausias darbas – revizuoti vadinamojo „Ateities ekonomikos DNR“ planą ir valstybės biudžetą.

Artimiausioje ateityje naujų mokesčių ji neplanuoja, dabar reikia imtis neatidėliotinų priemonių suvaldyti grėsmingai augančią valstybės skolą, dėl tolesnės ateities pažadų nedalija.

„Manau, kad tai yra ateinančių dar kelerių metų iššūkis kaip suvaldyti skolos augimą, tačiau šiais metais turime tokią situaciją, kai reikia gelbėti darbo vietas ir manau, kad kažkokių ypatingų priemonių šiais metais turbūt bus sudėtinga imtis“, – sako G. Skaistė.

Ekonomikos ir inovacijų ministre siūloma Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė vardija tris svarbiausius tikslus: pagalba verslui, dėmesys inovacijoms ir biurokratijos mažinimas, bet kol kas svarbiausia – gelbėti karantinų alinamą verslą.

„Kad ir netobulai, bet tą paramą reikia paskirstyti kuo greičiau. Aš girdžiu apie sausio mėnesį, tai man atrodo, kad gali daug kas neišgyventi iki sausio mėnesio. tai mes atėję darysime viską ir su EK derinsime tą valstybės pagalbą, jos reguliavimą, kad kuo greičiau gautų paramą verslai“, – tikina A. Armonaitė.

Visos trys koalicijos partnerės akcentavo dėmesį švietimui, bene daugiausia tikimasi pokyčių šioje sistemoje. Anksčiau laikinai Kauno technologijos universitetui vadovavusi bei ėjusi prorektorės pareigas dabar siūloma vadovauti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai konservatorė Jurgita Šiugždinienė sako, kad imsis iniciatyvos rengiant nacionalinį politinių partijų susitarimą dėl švietimo, vengs skubių, neapgalvotų reformų, o visą dėmesį sutelks į ankstyvojo ir bendrojo ugdymo stiprinimą.

„Na aš galvoju, kad mokyklų tinklas tai tikrai tinklas nėra tikslas. Tai yra tik priemonė tam tikra. Tikslas yra ugdymo kokybė, todėl aš ir fokusuosiuosi į bendrojo ugdymo kokybę pirmiausia. Ir tai bus pagrindinis klausimas“, – sako kandidatė į ministres.

Kandidatė į ministres taip pat teigia palaikanti prezidento G. Nausėdos iniciatyvą užtikrinti ikimokyklinį ugdymą vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Nebus skubos ir jungiant valstybinius universitetus.

„Tai taipogi manau, kad nėra tikslas. Aš norėčiau, kad mes konkuruotume ne tik Lietuvoje tarpusavyje vienas universitetas su kitu, bet kad mūsų universitetai, kolegijos konkuruotų pasaulyje. Tai yra vienas iš pagrindinių tikslų. Ir tam galimos įvairios strategijos“, – teigia J. Šiugždinienė.

Socialinių reikalų ir darbo ministre siūloma konservatorė Monika Navickienė neigia jau nekart konservatorių neigtas kalbas, kad mažės pensijos, bus apkarpytos išmokos.

„Galiu nuraminti, kad pensijos tikrai augs taip, kaip numato indeksavimo įstatymas. Nepaisant to, mes papildomai atkreipsime į pačias mažiausias pensijas gaunančiuosius, tai yra vienišus pagyvenusius asmenis ir svarstysime galimybę įvesti jiems papildomą vienišų asmenų pensiją. Taip pat ir išmokų jokių karpyti neketiname. Vaiko pinigai tokie kokie buvo suplanuoti, tokie ir liks“, – tvirtina M. Navickienė.

Ramūnas Karbauskis mano, kad naujoji valdžia bus silpna, nes esą Ingridos Šimonytės ministrų sąraše nėra patyrusių politikų.

„Premjerė kaip premjerė, bet tie žmonės, kurie įvardinti, jei jie bus laivo įguloj, toj įguloj niekas nenorės plaukti“, – sakė „valstiečių“ vedlys.

„Aš nesakau, kad tai yra kažkokia supermenų komanda. Aš nežinau, ko žmonės tikėjosi, gal žmonės tikėjosi, kad aš surinksiu visus superherojus į Vyriausybę ir tie superherojai ateis čia gyvųjų ir mirusiųjų teisti ir kažkaip čia viskas susitvarkys per 2 metus“, – ironiškai sako I. Šimonytė.

Seimo statutas numato, kad po pateikimo Ministro pirmininko kandidatūrą perduodama Seimo frakcijoms. Šios turi teisę kviesti kandidatą, užduoti jam klausimų. Ketvirtadienį į LVŽS frakciją atėjusi Ingrida Šimonytė užtruko vos kelias akimirkas, mat, nors ir kritikavo būsimąjį kabinetą, jo vadovei klausimų jie neturėjo.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Snygis Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.27 09:33

COVID-19 Lietuvoje: koronavirusas ir toliau plinta šeimose, darželiuose bei pramonės įmonėse vienas mirusysis priklausė 30–39 metų amžiaus grupei; atnaujinta 11.09

7