Lietuvoje

2020.11.22 21:19

Santaros klinikų direktorė valdymui: šiandien didžiausia problema – personalas, medikai su teigiamais testais galėtų dirbti

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“2020.11.22 21:19

Nevaldomai plintantis koronavirusas sukelia didelius perkrovimus sveikatos sistemai. Tai iš vienos, tai iš kitos ligoninės – ir didžiuosiuose miestuose, ir mažesniuose – girdėti įspėjantys signalai: jeigu skaičiai ir toliau tokiu tempu didės, medikai nepajėgs suvaldyti situacijos, ligoninės praneša, kad tenka stabdyti kitas paslaugas – vidaus ligų, chirurgijos, terapijos, nervų ar vaikų ligų, stacionarai, parengti tokiems ligoniams, arba jau užpildyti arba baigia užsipildyti, labai trūksta medicinos personalo.

Medikai jau pradėjo vartoti žodį „kolapsas“, vertindami šiandienos sveikatos sistemos situaciją. Pirmieji, kurie atvirai apie itin prastą situaciją pasakė viešai, buvo Santaros klinikos.

„Savaitėje“ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

VUL Santaros klinikų direktorė: lovų pastatyti galime, bet personalo problemos neišspręsime

Šios savaitės pradžioje jūs pranešėte, kad Santaros klinikos beveik išsiėmė savo galimybes gydyti COVID-19 užsikrėtusius ligonius. Kokia situacija yra savaitės pabaigoje, kai užsikrėtusiųjų skaičius per parą jau perkopė 2000?

Savaitės pabaigai... mes vėlgi visos savaitės eigoje stengiamės perorganizuoti savo darbą, t.y. atlaisvinti maksimaliai vienus ar kitus padalinius, taip pat sustabdėme planines chirurgines ir terapijos operacijas ir paslaugas, pasiliekant tiktai būtinąją pagalbą ir planinį neatidėliotiną teikimą Santaros klinikose. Kadangi buvo problemų su reanimacijos ir intensyvios terapijos lovomis mūsų regione, nes padaugėjo sudėtingų ir sunkių pacientų, teko papildomai dar rasti galimybių ir pertvarkius, perorganizvus darbą atidaryti papildomai 14 lovų.

O iš viso, kiek jūs jau išsiplėtėte?

Mes pačioje pradžioje turėjome apie 47, po to plius 25, plius 30. Mūsų regione šiandien yra 504 lovos stacionarios ir truputėlį daugiau negu 60 reanimacinių, iš kurių 50 yra Santaros klinikose. Procentaliai šiuo metu yra užpildytos visos tos mano minėtos stacionarinės lovos: daugiau nei 70 procentų Santaros klinikose, daugiau nei 90 procentų reanimacinės lovos užpildytos, regione – 70 procentų.

Po jūsų apie tokią tragišką situaciją perspėjo Kauno ir Klaipėdos ligoninės. Tai ar mes galime sakyti, kad tai reiškia, jog mūsų sveikatos sistema jau yra peržengusi raudoną liniją, stovi ant tos linijos ar kažkaip arti jos, kuri čia situacija dabar yra tinkamiausia įvardinti?

Sudėtinga man turbūt spręsti apie kitus regionus, bet jeigu kalbėti apie Vilniaus regioną, tai savaitės pradžioje buvome praktiškai raudonoje zonoje arba dabar - arti jos, nes iš tiesų vis tiktai, kai didžiosios įstaigos sakosi, kad nebeįstengia, praktiškai - tai ne lovų problema, ką visi iš pat pradžių kalbėjome, lovos yra lovomis, bet yra personalo problema. Ir tenka perorganizuoti darbus ir atsisakyti tam tikrų paslaugų, kad galėtume užtikrinti būtinąsias ir kitas paslaugas. Tai mes esame tikrai labai raudonoje zonoje arba šalia jos.

Daktare, kas situaciją gali pagerinti, ko tam reikia?

Pagrindinis dalykas vis tiktai yra personalas ir norim nenorim, matyt, reikėtų imtis tam tikrų priemonių dėl personalo pasitelkimo galimybių, t.y. persižiūrėti, iš kur būtų galima pasitelkti ir kokiais metodais. Sakysim, galbūt ten, kur neteikia paslaugų arba apimtys mažesnės, tačiau yra rizikos faktoriai - amžius - ypatingai regionuose, taip pat dalis jų budi per kelias įstaigas - vėlgi kryžminės taršos nebuvimas, manyčiau, sveikatos apsaugos sistema turėtų persižiūrėti su visais organizatoriais, išgirsti mus, t.y. rasti bendrai visi kartu kažkokį sprendimą, kaip tuos galimus specialistus iš tiesų būtų galima panaudoti ir perkelti, sutelkti, nes dalis darbuotojų tikrai nenori ir atsisako, o mes turim vieną vienintelį įrankį susitarti su darbuotoju, kad jis raštiškai sutiktų, t.y. vadovaujantis proporcingumo kriterijumi ir Darbo kodeksu. Tai net ir mūsų įstaigos viduje tenka labai daug kalbėti, kad sutiktų eiti dirbti į „kovidinį“ padalinį.

Savaitės pabaigoje, aš pažiūrėjau, buvo apie 2,5 tūkstančio sergančių medikų, o per rugsėjo-lapkričio mėnesius užsikrėtė virš 3 tūkstančių. Jeigu mes kalbėtume apie tai, kas ir buvo minėta, apie sukūrimą tokios ligoninės, siekiant kažkaip suvaldyti situaciją, kaip „Litexpo“ rūmuose, tarkim, galėtų būti atidaryta. Ar tai galėtų išgelbėti situaciją - toje vietoje būtų tada ir tų medikų, nereikėtų jų mėtyti per kelias ligonines ir medikų problema būtų kažkiek išspręsta, na, ir lovų atsirastų daugiau? Ir kaip toli mes esame nuo šitos idėjos - nuo įsteigimo tokios ligoninės „Litexpo“ rūmuose Vilniuje?

Kol kas apie ją kalbama. Mes, kaip organizuojanti įstaiga, esame jau kalbėję ir iškėlę klausimą, kaip galėtume organizuoti ir užtikrinti tam tikrą lovų skaičių dar balandžio ar gegužės mėnesį. Dabar vėl atsinaujino kalbos, bet kol kas realių veiksmų man neteko girdėti.

Tai būtų išeitis, jūsų požiūriu, galėtų būti toks dalykas, kad ten būtų sukelti tie visi ligoniai ir tada tas kitas paslaugas galėtų galbūt teikti tos ligoninės, kurios dabar priverstos jas stabdyti?

Žinote, pacientų problema būtų išspręsta, bet personalo problema liktų aktuali. Jeigu turėtume sprendimus dėl personalo, tai vis tiek, bet kuriuo atveju turėtume pasakyti, iš kokių gydymo įstaigų būtų personalas perkeltas, nes mes jo turime tiek, kiek turime. Tai bet kuriuo atveju tam tikri regionai tam tikrų paslaugų arba tam tikros įstaigos paslaugų neteiktų, nes dedikuotų savo personalą į „Litexpo“ rūmus. Tai vis tiktai lovų mes galime pastatyti, deguonies įvadų galime įrengti, personalo mes šiandien turime tiek, kiek turime. Jeigu tai būtų Litexpo su „kovidiniais“ pacientais, galbūt būtų galima svarstyti, kad besimptomiai sveikatos priežiūros specialistai, kurie nieko nejaučia, nekarščiuoja, neturi kažkokių specifinių simptomų ir pakankamai gerai jaučiasi, bet turi teigiamą testą, su visomis apsaugos priemonėmis galėtų dirbti, kaip ir kitose Europos šalyse, su tokiais pacientais. Tai galėtų būti vienas iš sprendimo variantų.

Daktare, tai jau pikas ar jūs dar laukiate piko artimiausioje ateityje?

Na, analitikai, kurie skaičiuoja ir mokslininkai, sako, kad vis tiktai tendencijos tokios, kad pastarąją savaitę yra tikimybė, kad didės.

Ačiū Jums už šitą pokalbį.