Lietuvoje

2020.11.22 20:43

Politologas: valdantieji izoliavo „valstiečius“, bet Karbauskis gavo progą teigti – kalbos apie demokratiją nenuoširdžios

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.11.22 20:43

Ramūnas Karbauskis paskelbė, jog palieka Seimą, nes jo didžiausia opozicinė frakcija liko be vietos Seimo valdyboje. Valdantieji pamėgino pakeisti Statutą ir tada jiems neliktų ir Audito komiteto vadovo posto. Tiesa, išgirdę priekaištus, valdantieji tokį savo ketinimą atšaukė, tačiau tai vis vien netiko R. Karbauskiui.

Antra priežastimi jis įvardijo save patį, esą dėl jo valdantieji negali nusileisti ir atkurti demokratijos, todėl jis šitą problemą panaikins. Kaip mokesčių mokėtojas, ūkininkas ir mecenatas jis gali padaryti kur kas daugiau, nei būdamas Seime, dar pridūrė R. Karbauskis. Jis neslėpė, kad planas trauktis gimė ne spontaniškai, jis radosi praėjusią savaitę. Bet visų saitų jis nepanaikino, paliko vieną sąlygą –nesitrauks, jei valdanieji paprašys.

Apžvalgininkas Valentinavičius sako, kad pasitraukimas iš Seimo – Karbauskio nemokėjimo pralaimėti išraiška

Tai ne pirmas pažadas trauktis. Ar tai bus tas kartas, kai pažadėjęs R. Karbauskis tikrai pasitrauks, paaiškės kitą savaitę.

Pasiliktų su viena sąlyga

Seimo opozicijoje R. Karbauskis ištempė vos savaitę – išeina, bet yra viena sąlyga ir tada jis liktų.

„Viena aplinkybė galėtų pakeisti, jei Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti. Iki kada? Iki antradienio, aš antradienį kreipsiuos į VRK. Jie turi laiko iki antradienio, jei nori, kad aš likčiau Seime, bet visi juokiamės ir aš galiu juoktis“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo R. Karbauskis.

„Aš nesupratau ar jis išeis, ar bus kaip Sel'o koncertai – vis paskutiniai ir paskutiniai“, – sakė „Laisvės partijos“ pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

„Aš nežinau, kokia forma jis tikisi paprašymo, bet kalbant rimtai, kiekvienas Seimo narys yra laisvas priimti bet kokį sprendimą vertindamas aplinkybes“, – pridūrė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Vis dėl to Seimo pirmininkė užsiminė turinti planą, kaip užglaistyti konfliktą. Parlamento vadovė kalbėjo, kad Seimo valdyboje gali atsirasti dar vienas parlamento vicepirmininkas, kurį skirtų opozicija. Tiesa, ji nesakė, kad tai būtinai bus Aušrinė Norkienė, kaip reikalauja R. Karbauskis.

„Labai tikėčiausi, kad dauguma turės sąžinės ir grįš prie Seimo pirmininko pavaduotojų – juo vėl būtų siūloma ta pati A. Norkienė“, – pabrėžė R. Karbauskis.

Tvirtina, jog kreipsis į KT

R. Karbauskio pyktis ir užvirė būtent dėl postų Seimo valdyboje. Valstiečių siūlyta kandidatė A. Norkienė palaikymo Seime nesulaukė. Nors frakcija apie tai buvo įspėta iš anksto ir netgi pasiūlyta teikti kitą kandidatą, R. Karbauskis visus siūlymus atmetė – A. Norkienė ir taškas.

Tačiau vos tik Seimo pirmininkė vietoje A. Norkienės pasiūlė kitą kandidatą, nebe iš „valstiečių“, o socialdemokratą Julių Sabatauską, R. Karbauskis prabilo kitaip.

„Tai prieštarauja Konstitucijai, klostosi tokia situacija, kad kreipsimės į Konsitucinį Teismą (KT)“, – teigė „valstiečių“ lyderis.

„Siūlė Jarutį, bet siūlymas kuris nuskamba 2 minutės po numatomos posėdžio pradžios, nėra labai solidus. Socialdemokratų frakcija vieningai pateikė kandidatą, o iš LVŽS girdėjau blaškymąsi“, – komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

„Mes nesusitaikysime su tuo, kad mums kaip šunims būtų mėtomi kaulai, mes nesame šunauja“, – atkirto R. Karbauskis.

Supykęs R. Karbauskis pareiškė, kad „valstiečiai“ neužims jokių valdančių komitetų ar komisijų postų Seime, nors ne tik jokių dar neturėjo, bet ir siūlymų nebuvo sulaukę. Ir darkart pakartojo, kad situaciją tikrai aiškinsis KT.

„Tikrai kreipsimės. Ir ne tik į KT - ir į kitas Europos institucijas“, – akcentavo jis.

„KT nesprendžia, kiek vietų Seimo vadovybėje priklauso konkrečiai frakcijai, koks konkretus Seimo narys turi būti paskirtas į tam tikras pareigas. Tai - politinio susitarimo dalykas“, – teigė MRU prof. Vytautas Sinkevičius.

Įžvelgia nemokėjimą pralaimėti

Kelioms valandoms praėjus R. Karbauskis ir pranešė, kad nusprendė išeiti iš Seimo. Kartu prisipažino, kad toks planas gimė prieš savaitę ir šią buvo įgyvendintas.

Buvęs premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas, apžvalgininkas Virgis Valentinavičius sako, kad pasitraukimas iš Seimo – R. Karbauskio nemokėjimo pralaimėti išraiška.

„R. Karbauskiui „valstiečių“ partija ir buvimas Seime reikalingas tik tiek, kiek jis turi valdžią, savo Vyriausybę, savo premjerą. Kai šitų dalykų nėra, tai nei Seimo nereikia, nei partijos nereikia, Karbauskiui – neįdomu. O ką matėme pastarosiomis dienomis, tai didele dalimi speklaklis, Karbauskis mėgsta teatrą – Naisiuose globoja teatrą ir čia jis surengė kapitalinį spektaklį“, – sako V. Valentinavičius.

Kitaip mano su socialdemokratais į rinkimus ėjęs politologas Liutauras Gudžinskas. Jis sako Karbauskio argumentus suprantantis.

„Valdančiųjų manymas, kad jie gali izoliuoti ir nepaisyti didžiausios opozicinės frakcijos, tam tikra prasme atėjo bumerangu. Jie pasiekė, kad LVŽS izoliuoti, bet Karbauskis turi rimtų argumentų teigti, kad liberalų-konservatorių priešrinkiminiai kalbėtojai apie demokratiją nebuvo nuoširdūs“, – pastebi L. Gudžinskas.

Nepakeičiamų žmonių, sakoma, nėra. Seimo vicepirmininke netapusi A. Norkienė tapo LVŽS frakcijos seniūne. Saulius Skvernelis jau pareiškė, kad imsis lyderystės Seimo opozicijoje. Anot politologo Tomo Janeliūno, s. Skvernelis galėtų perrimti ir lyderystę partijoje, nors R. Karbauskiui grįžti į politiką keliai irgi atviri. Bet dar vienam pralaimėjimui, pasak T. Janeliūno, R. Karbauskis nebūtų pasiryžęs.

„Nepamirštama lengvai asmenybė, net ir po ketverių metų žmonės gana neblogai turėtų prisiminti. Kita vertus, sugrįžimas gali būti, jei vėl bus patikėta kažkokia nauja idėja arba bus tikimasi esminės pergalės rinkimuose ir tik tokiu atveju R. Karbauskis ryšis pakartoti savo žygį“, – atkreipia dėmesį T. Janeliūnas.

Ir vis dėlto nemažai abejojančių, kad šįkart R. Karbauskis savo pažadą trauktis įvykdys, nes trauktis jis ketino jau nekart. Anoje kadencijoje buvo žadėjęs trauktis iš Kultūros komiteto pirmininko bei frakcijos seniūno pareigų, bet galų gale jose liko. Žadėjo, kad partija trauksis iš valdžios, jei S. Skvernelis pralaimės prezidento rinkimus. Ir šitas pažadas liko tik žodžiais. Šįkart R. Karbauskis prašymą atsisakyti mandato VRK jau išsiuntė. Jei nepersigalvos, R. Karbauskio era Seime baigsis antradienį. Tą pačią dieną jį pakeisti pasirengusi patvirtino pirma už brūkšnio po rinkimų likusi Asta Kubilienė.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31