Lietuvoje

2020.11.21 23:19

Pandemija augina skurstančiųjų gretas: nakvynės namuose – ir grįžę emigrantai, eilės driekiasi prie labdaros valgyklų

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.21 23:19

Pandemija augina skurstančiųjų gretas ir Lietuvoje. Labdaros valgyklose kasdien nutįsta nemokamų pietų pageidaujančiųjų eilės. Maisto produktus dalijančios organizacijos sako, kad augant skurdui, maisto jau neužtenka visiems norintiems. Dėl pandemijos anksčiau nei įprastai, pradėta dalyti ir europinė parama.

Dėl koronaviruso per karantiną labdaros valgyklos jau antrą kartą užvėrė duris. Skurstantiesiems šiltas maistas dalijamas tik išsinešti, o prie jo nusidriekia eilės.

„Žmonės dabar, matome tendenciją, daugiau registruojasi. Eilės vis ilgesnės darosi. Tai žmonėms tenka ilgiau truputi palaukti to maitinimo“, – pasakoja socialinė darbuotoja Brigita Lileikytė.

Pandemija augina skurstančiųjų gretas: labdaros organizacijos sako, kad maisto jau neužtenka visiems norintiems

Nemokamą maistą vos spėja dalyti ir „Maisto bankas“. Šiemet dėl koronaviruso prekybos centruose pavyko surengti tik vieną maisto paramos akciją, žmonės nebuvo dosnūs, tad surinkta trečdaliu mažiau produktų. Didesnė paspirtis paskutinės dienos galiojimo produktai, kasdien atvežami iš prekyviečių. Tačiau maisto nesurenkama tiek, kad užtektų visiems norintiems.

„Mes neturime galimybės priimti visų norinčių į šią programą. Turime eilę organizacijų, kurios norėtų dalyvauti, bet, deja, maisto neužtenka visoms“, – sako „Maisto banko“ Šiaulių padalinio vadovė Aurelija Paulauskienė.

Keliomis savaitėmis anksčiau nei įprastai pradedama dalyti paskutinė šiemet europinė parama. Gausūs paketai kartu su higienos priemonėmis iki švenčių pasieks apie 200 tūkstančių šalies gyventojų. Skurstančios šeimos paramos sulaukia ir iš dienos centrų, kuriuos lanko jų vaikai.

„Jie gauna ne tiktai pagalbą moralinę, ruošiant pamokas, bet ir gauna maisto paketus. Šiuo atveju mažoji dalis šiltą maistą gamina, didžioji dalis vaikų dienos centrų duoda jiems sausus davinius“, – tikina Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė.

Kad skurdo lygis auga, pasak socialinės paramos centrų, rodo ir pilnėjančios laikinojo apgyvendinimo įstaigos. Šiaulių nakvynės namuose, kur gali laikinai apsigyventi apie 120 asmenų, – beveik visos vietos užimtos. Čia prieglobsčio ieško ir iš užsienio grįžę emigrantai.

Populiariausi