Lietuvoje

2020.11.21 22:13

Politologai apie darbą baigiančią Vyriausybę: padarė gerų darbų, bet daug ką užgožė klaidos ir nemaloni retorika

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.21 22:13

Politologai sako, kad kadenciją baigianti Sauliaus Skvernelio Vyriausybė išsiskyrė ne tik technokratine sudėtimi, bet ir save žlugdančia retorika. Jų vertinimu, šis ministrų kabinetas iš tiesų padarė nemažai darbų, kuriais gali didžiuotis, tačiau neišvengė ir daugybės skandalų, kai kuriems ministrams kainavusių postus. Per ketverius metus iš viso pasikeitė aštuoni ministrai, kai kurie – net kelis kartus.

S. Skvernelio ministrų kabinetas kadenciją baigia akivaizdžiai kitoks nei ją pradėjo: visus ketverius metus išdirbo tik šeši iš keturiolikos kabineto narių. Kai kurie jų keitėsi net kelis kartus. Vieni traukėsi dėl pokyčių valdančiojoje koalicijoje, kiti – paaiškėjus, kad nelegaliai dirbo svetimą žemę. Dar tris ministrus premjeras tiesiog atleido vienu cypu, argumentuodamas proveržio trūkumu. Tačiau vieno į skandalus įsivėlusio ministro premjeras nepaleido net raginamas prezidento.

Politologai piešia nueinančios Vyriausybės portretą – technokratų kabinetas su save žlugdančia retorika

Vis dėlto, pasak politologų, nepaisant nuolat Vyriausybę lydėjusių skandalų, padaryta darbų, kuriais nueinanti valdžia gali didžiuotis.

„Manau, labai svarbu, kad čia buvo pirmoji Vyriausybė, kur rimtai rūpinosi skurstančiais, vargingiausiais Lietuvos gyventojais: padidino minimalią algą, „Sodros“ mokėjimus, padidino vaikų pinigus. Ir kai perskirsto pinigus, ne tik pinigus perskirsto, bet ir orumą – žmonės gali kitaip jaustis. Tai tas labai reikšminga“, – pažymi Vilniaus universiteto, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Kęstutis Girnius.

VU TSPMI profesorė Ainė Ramonaitė tikino, kad vienas iš svarbių sprendimų – alkoholio ribojimas. Kaip sako specialistė, tai – rimta problema, kurios kitos vyriausybės nesiėmė spręsti.

„Aš tai išskirčiau kaip vieną svarbiausių dalykų – tai alkoholio ribojimus. Nes visgi čia buvo tokia rimta problema, kurios kitos valdžios nesprendė. Sąmoningai ar nesąmoningai, ar nesuprasdamos svarbos. Tai čia buvo toks ryžtingas, iš anksto angažuotas sprendimas“, – teigia profesorė.

Tačiau padaryti žadėta daugiau. Neįgyvendinta ambicinga švietimo reforma, nepertvarkyta mokesčių sistema, nėra nei žadėto valstybinio banko, nei vaistinių. O, anot A. Ramonaitės, šią Vyriausybę užklupusi koronaviruso pandemija parodė, kad nė kiek nepasistūmėta ir sveikatos sistemos pertvarkoje

„Vyriausybė labai giriasi, kaip puikiai susitvarkė su COVID-19 iki rinkimų, bet iš tikrųjų matome, kad, tiesą pasakius, tie sprendimai, kurie buvo, buvo net tokie lengvabūdiški, nes eita lengviausia keliu – tie tokie, sakykime, griežti uždraudimai ir nepasiruošimas realiai antraip bangai. Ir matome, kad ir ligoninės nepasiruošusios, visa kita. Tai šita sritis, sakyčiau, nelabai sėkminga“, – aiškina profesorė.

K. Girniaus vertinimu, ši Vyriausybė išsiskyrė baudimų ir draudimų mentalitetu, bei save žlugdančia retorika. S. Skvernelis ne kartą stebino pasisakymais: jis yra sakęs, kad „alternatyva policinei valstybei yra tik kriminalinė valstybė.“ Geresnių sąlygų reikalavusiems jauniesiems medikams yra siūlęs išvažiuoti.

Streikuojantiems mokytojams, galiausiai užsibarikadavusiems ministerijoje, atsakė, kad „turėti gana daug laisvo laiko ir gauti tūkstančio eurų atlyginimą – galimybių nėra.“ Taip pat, kilus pasipiktinimui dėl ištrinto posėdžio įrašo, premjeras sakė, kad „visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti.“

„Jie daugiau negu kitos vyriausybės tarpusavyje pešėsi, daugiau kritikavo opoziciją, rodė nepakantumo ir visu tuo užgožė tuos geruosius darbus. Ramūnas Karbauskis yra pasiryžęs su visais ginčytis, S. Skvernelis – ūmus žmogus“, – aiškina K. Girnius.

Problemų Vyriausybėje buvo ir dėl lyčių lygybės. Kelerius metus buvome vienintelė Europos Sąjungos šalis ministrų kabinete neturinti nė vienos moters. Panašu, kad būsimojoje Vyriausybėje situacija bus kitokia. Ar ji pasimokys iš pirmtakų klaidų? Vertinsime po ketverių metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt