Lietuvoje

2020.11.21 21:15

Sveikatos ekspertų tarybos narys: COVID-19 atvejų skaičius šalyje rodo ne pandemijos pagreitį, o NVSC broką

LRT.lt2020.11.21 21:15

Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius tikina, kad norint pamatyti, ar karantinas yra veiksmingas, reikia žiūrėti ne į dienos, o savaitės statistiką, o tada ją lyginti su buvusiomis savaitėmis. Tačiau ekspertas pažymi, kad dėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbo broko, realios situacijos negalima pamatyti, nes kai kuriomis dienomis statistikoje atsiduria daugiau atvejų nei per parą laboratorijos paskelbia teigiamų tyrimų rezultatų.

„Žiūrėti į dienos dinamiką dėl savaitgalinių efektų nėra prasmės. Todėl visai protinga žiūrėti į savaitinį augimą, t.y. lyginti 7 dienų atvejų skaičių su atvejų skaičiumi iš prieš tai buvusių 7 dienų. Taigi šiandien lygintume atvejų skaičių nuo lapkričio 14 d. iki lapkričio 20 d. su atvejų skaičiumi nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 13 d. Tokią statistiką galima skaičiuoti kiekvieną dieną. Žiūrint į ją iki vakar buvo visai neblogas vaizdas. Lapkričio 18 ir 19 augimas buvo nukritęs žemiau nulio. Bet lapkričio 20 d jis vėl šoktelėjo iki 6 proc. Kas nutiko?“ – retoriškai klausia ekspertas.

Socialiniame tinkle parašytame įraše jis pabrėžia, kad nesutampa NVSC pateikiama teigiamų testų rezultatų statistika ir naujų koronaviruso atvejų skaičius.

„Į lapkričio 5–7 dienas NVSC sudėjo kelių dienų atvejų skaičius ir taip dirbtinai juos padidino. Tas akivaizdžiai matosi žiūrint į teigiamų naujų testų dinamiką. Lapkričio ketvirtąją teigiamų naujų testų buvo 1383, o naujų atvejų užfiksuota tik 995. Per kitas tris dienas NVSC kaip iliuzionistas iš kepurės ištraukė 816 daugiau naujų atvejų negu buvo užfiksuota naujų teigiamų testų“, – savo pastebėjimais dalijasi V. Zemlys-Balevičius.

Taigi jo teigimu, tokie rezultatai dirbtinai mažino skaičius ir buvo stebimas atvejų kritimas, nors jo realiai nebuvo.

„Skaičiuojant savaitinį augimą iš teigiamų naujų testų rezultatų, iki kritimo toli. Stebima ta pati augimo mažėjimo tendencija, bet augimas sumažėja iki 7 proc. ir paskutinę dieną vėl pradeda kilti“, – sako ekspertas.

Specialistas dėl tokių statistikos rezultatų nesutapimų žeria kritiką NVSC.

„Taigi eilinį kartą turime kad naujų atvejų dinamika labiau rodo NVSC darbo broką, o ne tikrą epidemijos padėtį. Ir pagrįstai kyla klausimas, ką realiai daro NVSC? Absoliučiai visus iki šiol viešai skelbtus duomenis buvo galima surinkti be NVSC. Testų duomenys keliauja į e.sveikatą kartu su testuojamųjų asmens kodu, iš kurio gali nustatyti amžių, lytį ir gyvenamąją vietą. Nustatyti, ar tai naujas atvejis, tada yra elementarus automatinis patikrinimas. Duomenis, ar susirgę pasveiko, vėl gali susirinkti iš e.sveikatos arba automatiškai nustatyti pagal izoliacijos pabaigą, arba pakartotinį neigiamą testą. NVSC realiai pateikia tik vieną skaičių – naujus atvejus, kuris realiai reiškia, kad kažkas iš NVSC darbuotojų arba savanorių kažkada prie naujo teigiamo testo pridėjo varnelę kad va čia yra naujas atvejis. Su tokiais duomenimis epidemijos nesuvaldysi“, – sako ekspertas.

„Kol nebuvau ekspertų grupės narys naiviai galvojau kad Sveikatos apsaugos ministerija ir NVSC turi daugiau duomenų negu skelbia. Po dviejų savaičių buvimo ekspertų grupėje, beišaiškinant situaciją, kuo toliau, tuo labiau stiprėja įspūdis, kad arba daugiau duomenų nėra, arba kad jie beverčiai. Mane pasiekė pora „Excelių“, kuriuose lyg ir yra informacijos, bet jos tiek nedaug, kad papildomą vaizdą apie epidemiją sunku susidaryti“, – stebisi jis.

Nuo lapkričio 7 d. paskelbus karantiną vienas iš aktualių klausimas kada pamatysim jo poveikį. Poveikį galima matuoti...

Posted by Vaidotas Zemlys-Balevičius on 2020 m. lapkričio 21 d., šeštadienis

LRT.lt primena, kad šeštadienį paskelbta apie 1983 naujus koronaviruso atvejus.

Prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva buvo suformuota COVID-19 pandemijos valdymo ekspertų grupė – Sveikatos ekspertų taryba, kuri analizuoja, vertina ir atsakingoms institucijoms teikia rekomendacijas dėl viruso plitimo stabdymo. Taip pat taryba siekia užtikrinti, kad pandemijos valdymo planai būtų efektyviai įgyvendinti, formuojantis naujai valdančiajai daugumai ir keičiantis Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybei.

Sveikatos ekspertų tarybos veikla organizuojama trimis – Situacijos analizės ir prognozavimo, Visuomenės sveikatos priemonių, Sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo – grupėmis, taip ieškant atsakymų į svarbiausius su pandemijos valdymu ir žmonių sveikatos apsauga susijusius klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt