Lietuvoje

2016.02.18 07:04

Specialistai sunerimę: slenka Gedimino pilies kalnas

Dėl staigaus atlydžio nuslinkusią Gedimino kalno šlaito dalį tvarkantis Lietuvos nacionalinis muziejus teigia dirbantis ne savo darbą, tačiau pasak geologų, gerai, kad imtasi bent kokių nors priemonių. Kalno būklė blogėja, atlikti tyrimai rodo, kad galima ir vakarinės šlaito dalies deformacija.

Kuolai Gedimino pilies kalno šlaite kalami ne pirma diena, jais bent minimaliai bandoma sutvirtinti nuo šiaurinio šlaito slenkančią velėną. Pasak geologų, staigus atlydys vasario pradžioje lėmė, kad įmirkęs viršutinis dirvos sluoksnis pradėjo slinkti nuo dar įšalusio gilesnio sluoksnio. 

Institucijos kol kas neapsisprendžia, kas turėtų prisiimti atsakomybę ir rūpintis, kad šlaitas neslinktų toliau, tačiau pabrėžiama, kad kalnui žalą daro ne tik blogos oro sąlygos. 

 „Muziejus tvarko šią teritoriją, bet jis nėra atsakingas už tokius dalykus, tai yra sukurtas rezervatas. Čia mes dabar matome XX amžiaus žmogaus darbų rezultatą, karo metais vokiečiai iškasė tunelius, po karo niekas nepasirūpino, kad tie tuneliai būtų kuo nors užpildyti, vyko didelės statybos, statomi Valdovų rūmai, buvo nukastas didžiulis šlaito gabalas, nužemintas vanduo“, – pasakojo Birutė Kulnytė, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė.

Vilniaus pilių rezervato direkcija sako, kad kalnui žalą daro ir automobilių gatvėse keliama vibracija, keltuvas, triukšmingi koncertai ar net fejerverkai, esą pastebimi žymūs įtrūkimai ir Katedroje, tačiau kaip ir kada stiprinti kalną neapsisprendžiama.

„Velėnos padengimas turėtų būti sustiprintas, galbūt augalais. Toks klausimas jau buvo keliamas tuomet, kai ant Gedimino kalno buvo pradėti kirsti medžiai. Sutvirtinti velėną būtina. Vienas slinkimas jau įvyko ir šiais metais gali būti dar vienas slinkimas, nes dažniausiai toks procesas vyksta – kovo mėnesį“, – apie situaciją pasakojo Vilniaus pilių kultūrinio rezervato direkcijos direktorė Audronė Kasperavičienė.

Geologijos tarnyba sako, kad nukirsti medžiai nuslinkusiam šlaitui įtakos neturėjo, nes toje vietoje jų ir nebuvo. Prieš porą savaičių atlikti tyrimai parodė, kad Gedimino pilies kalno vakarinis šlaitas taip pat deformuojasi, todėl turi būti imtasi skubių veiksmų – šiuo metu kalami kuolai viena iš galimų priemonių.

Dalis kalno šlaito nuo Kalnų parko pusės buvo nuslinkusi ir 2008 metais, tą kartą šlaito sutvirtinimo darbai, pasak pilių direkcijos, kainavo beveik 145 tūkstančius eurų.