Lietuvoje

2020.11.20 22:41

Vilniaus gyventojams dalijamos kalio jodido tabletės: kada ir kaip jas vartoti?

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.20 22:41

Vilniaus savivaldybė pratęsė kalio jodido tablečių dalybas iki gruodžio vidurio. Viena priežasčių – tabletes atsiėmė mažiau nei pusė miestiečių. Radiacinės saugos centras dar sykį atkreipia dėmesį, kad tabletes vartoti reikia tik gavus signalą iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Nors informaciją gyventojai gauna kartu su tabletėmis, ne visi žino instrukcijas.

Vaistininkė Virgilija Bečelytė sako, prieš kelias dienas vaistinę užplūdo gyventojai – jie suskubo, nes tai buvo paskutinės dienos, kai galima atsiimti kalio jodido tabletes.

„Buvo tokių pacientų, kurie buvo ir negirdėję, kad reikia tas kalio jodido tabletes įsigyti, kiti prašė paaiškinti, kada jas vartoti. Buvo tokių pacientų, kurie buvo ir negirdėję, kad reikia tas tabletes įsigyti, kiti prašė paaiškinti, kada jas vartoti“, – pasakoja vaistininkė.

Kalio jodido dalybos pratęstos mėnesiu – atsiėmė mažiau nei pusė vilniečių

Vilniaus savivaldybės skaičiavimais, mažiau nei pusė vilniečių atsiėmė kalio jodido tabletes, todėl nuspręsta dalybas pratęsti dar mėnesiui – iki gruodžio 17-osios. Elektroniniai receptai jau suvesti į e.sveikatą. Tabletes turėtų gauti ir tie, kurie rugsėjo pabaigoje, jau po to, kai buvo sugeneruoti receptai, galėjo deklaruoti gyvenamąją vietą – tokių asmenų galėjo būti apie tūkstantį.

„Čia galėjo būti sutrikimai IT. Kadangi buvo išrašyta 580 tūkst. receptų, klaidų pasitaiko. Tačiau tikrai mes tas klaidas ištaisome ir galima parašyti į Sveikatos apsaugos skyrių ir mes patikrinsime, ar gyventojas tikrai yra deklaravęs gyvenamąją vietą ir receptą išrašysime“, – aiškina Vilniaus savivaldybės atstovė Viktorija Turauskytė.

Prieš beveik dvi savaites kilęs incidentas Astravo atominėje jėgainėje ekspertus privertė susimąstyti, o jeigu tąsyk avarija būtų buvusi rimta? Radiacinės saugos centras teigia nesitikėjęs, kad tik 45 proc. vilniečių atsiims tabletes, o dar ir nežinos kaip elgtis – tiek vaistininkai, tiek savivaldybės atstovai teigia, kad žmonės kreipiasi su klausimais, kada tiksliai tabletes vartoti.

Laikinoji radiacinės saugos centro vadovė sako ir pati tik ketvirtadienį jas atsiėmusi. Kaip ir visi vilniečiai, gavo centro parengtą instrukciją keturiomis kalbomis.

„Viskas aiškiai aprašyta jame – kada reikia naudoti. Pirmame punkte, berods, nurodyta, kad tik Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus jas naudoti“, – tikina laikinoji Radiacinės saugos centro direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

Mažyliams iki trejų metų – pusė tabletės, o vaikams nuo 3 iki 12 metų skirta viena tabletė, suaugusieji ir vaikai nuo 12 metų turėtų išgerti po dvi tabletes po gautų nurodymų. Atitinkamos instrukcijos ir gavus pranešimą apie jėgainės avariją.

„Elementari abėcėlė: reikia eiti į vidų, uždaryti langus, uždaryti duris ir įsijungti televiziją ir radiją, o tada klausytis nurodymų. Priklausomai nuo to, kokia bus apšvitos dozė, kurią mes tuoj pat irgi įvertinsime. Sveikatos apsaugos ministerija 30 km zonoje gyvenantiems gyventojams rekomenduos vartoti kalio jodido tabletes“, – pasakoja R. M. Stasiūnaitienė.

Nors kalio jodido tabletės nerekomenduojamos vyresniems ar skydliaukės problemų turintiems asmenims, radiacinės saugos centras prašo gyventojų pasitarti su gydytojais ir vis vien tablečių turėti.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10