Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.17 16:35

Opozicinės frakcijos dėl sužlugdytos sesijos kviečiasi Seimo pirmininkę ir premjerą

BNS 2016.02.17 16:35

Trečiadienį valdantiesiems sužlugdžius opozicijos inicijuotą neeilinę Seimo sesiją, pokalbiui į trijų frakcijų posėdį kviečiami Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Kitą savaitę, vasario 23 dieną, L. Graužinienė ir A. Butkevičius kviečiami paaiškinti, „ar valdančioji koalicija gerbia Konstitucijoje apibrėžtas parlamentinės mažumos teises inicijuoti neeilines Seimo sesijas ir jose užduoti valdžiai nepatogius klausimus apie valdžios galimos korupcijos faktus“.

Bendrą frakcijų posėdį rengia opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijos bei Mišri Seimo narių grupė.

Anot bendro jų pareiškimo, trečiadienį valdančiųjų balsais nepatvirtinus neeilinės sesijos darbų programos, buvo pažeistos svarbiausios Konstitucijos demokratinės normos.

„Tai beprecedentinis įvykis, kokio Lietuvoje nėra buvę nuo pat 1990-ųjų Kovo 11-osios – valdantieji, panaudodami savo turimą balsų Seime daugumą, iš opozicinės mažumos grubiausiu būdu atėmė Konstitucijos 64 straipsnyje garantuotą teisę surengti neeilinę Seimo sesiją. Opozicijos teisės, kaip ir žiniasklaidos teisės užduoti klausimus valdžiai, aiškintis jų veiksmus ar klaidas yra vienos iš pamatinių demokratinių vertybių, kurias turi ginti ne tik Konstitucija, bet ir konstitucinėms demokratinėms vertybėms ištikimybę prisiekę Seimo nariai“, – rašoma pareiškime.

„Šiandieniniai Seimo daugumos veiksmai kelia didelį susirūpinimą, nes kitų šalių patirtis rodo, jog valdžiai paneigus vieną iš opozicijos konstitucinių teisių, labai dažnai yra nebesustojama ir valdžia pradeda kėsintis ir į kitas konstitucines demokratines vertybes“, – teigiama jame.

Seimo mažuma pareiškė, kad su tokiu nekonstituciniu valdančios koalicijos elgesiu nesitaikstys.

„Pagal Konstituciją opozicijos pastangomis sušaukta neeilinė sesija valdančiųjų negali būti užgniaužta. Kreipiamės į Seimo vadovybę bei Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, reikalaudami užtikrinti, kad kitą savaitę būtų rengiami neeilinės Seimo sesijos suplanuoti posėdžiai, būtų tinkamai įvertintas Seimo posėdžiui klaidingai pirmininkavusio Algirdo Syso elgesys, taip pat raginame Seimo pirmininkę užtikrinti, kad Seime būtų gerbiamos Seimo mažumos konstitucinės teisės“, – rašoma pareiškime.

Parlamentarai trečiadienį nepritarė opozicijos pasiūlytai neeilinės sesijos programai. Už nutarimą dėl darbų programos patvirtinimo balsavo 31 parlamentaras, prieš buvo 21, susilaikė 44. Už pateiktą projektą buvo konservatoriai ir liberalai bei keli Mišrios Seimo narių grupės atstovai, prieš ir susilaikė valdančiųjų atstovai bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai.

Tokiu būdu sužlugdyta opozicijos inicijuota neeilinė sesija, per kurią norėta pradėti apkaltos procesą Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje nuteistam šios partijos atstovui Vytautui Gapšiui, taip pat sudaryti laikinąją tyrimo komisiją aiškintis, kokia yra Darbo partijos prieš maždaug dešimtmetį neapskaitytų 24 mln. litų (beveik 7 mln. eurų) kilmė, taip pat atlikti parlamentinį tyrimą dėl „korupcinių tendencijų bei procesų sveikatos apsaugos sistemoje ir skubaus ministrės Rimantės Šalaševičiūtės atleidimo iš pareigų aplinkybių“. Norėta į Seimo posėdį iškviesti premjerą socialdemokratą Algirdą Butkevičių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi